Київський студент чекає суду за Леніна

Пам'ятник Леніну
Image caption Пам'ятнику відбили носа в червні 2009 року

Студентові Київського національного технічного університету Івану Срібному загрожує звільнення з вузу після того, як прокуратура надіслала листа щодо пошкодження пам’ятника Леніну у центрі столиці.

Керівництво університету не погоджується виключати з вузу студента Івана Срібного до рішення суду.

"Якщо сяде до в’язниці і не зможе відвідувати заняття, от тоді і виключать", - пояснює декан хіміко-технологічного факультету Ігор Астрелін.

Він вважає, що “тільки за цієї умови можна виключити студента”, адже він старанний і навчається добре. А що стосується його політичних поглядів, то це, мовляв, не справа вузу.

“Ось це надходження з прокуратури, не знаю від якого слідчого, що нібито пропонує “вжити заходи”. Ми це проігнорували. Чому нам якийсь слідчий без вироку суду диктує що робити? Що стосується хіміко-технологічного факультету, то ми ні на міліметр ніяких заходів проти студента не вживали. Навчається добре, здібний. А політичні погляди – це його особисте. В цю політичну справу ми не втручаємося, але якщо він не буде засуджений, то продовжуватиме навчання з відповідною повагою до його знань і політичних поглядів”, - заявив в інтерв'ю Бі-Бі-Сі декан факультету Ігор Астрелін.

Рік тому Іван Срібний став одним із тих чотирьох, кому висунули звинувачення у пошкодженні пам’ятника Леніну у центрі Києва.

Ініціатором акції назвав себе Микола Коханівський, член Конгресу українських націоналістів. Микола Коханівський одразу ж оприлюднив відео, на якому видно, як усе сталось – ніч, драбина, кувалда.

Чимало політичних сил зробили заяви на виправдання дій тих, пошкодив пам’ятник. Серед них і партія “Свобода”.

Зараз речник цієї організації Юрій Сиротюк каже, що справа проти студента - це “пересторога, щоб не лізли у політику, не займали проукраїнської позиції”.

Однак поширення інформації про виключення з вузу студента Івана Срібного, як вважає представник “Свободи”, стало фактором, який унеможливив звільнення: “Дуже добре, що вдалося відстояти цього студента. Це може бути сигналом для інших - поки що живемо в державі, де всі вільно можуть висловлювати свої погляди”.

Студент Юрій Сиротюк переконаний, що за умови відсутності “тиску на суд з боку держави”, він може розраховувати на перемогу. Адже саме зараз, на його думку, керівництво вирішило не звільняти “за дії, які не відповідають високому званню студента”. Попередньо суд мав би відбутися 17 червня.

Комуністи відновили пам’ятник Леніну ще минулого року і встановили його під революційні мелодії на те ж місце поблизу Бесарабської площі.

До того, як пам’ятник був пошкоджений, президент Віктор Ющенко видавав указ про ліквідацію пам’ятників тоталітарному режиму.

Однак кількість пам’ятників Леніну в країні після цього не зменшилась.

Одним із аргументів тих, хто відбивав бороду і носа скульптурі на Бесарабській площі, був саме президентський указ, який не виконувала місцева влада.