Як Нафтогаз повертатиме гроші РосУкрЕнерго

Юрій Бойко
Image caption Міністр енергетики каже, що віддати газ ''неможливо''

Український уряд не має сумнівів у об’єктивності рішення міжнародного комерційного арбітражу у Стокгольмі, який зобов’язав Нафтогаз відшкодувати РосУкрЕнерго понад 12 млрд. кубометрів газу через порушення контрактів на зберігання газу.

Водночас, у Києві розглядають і можливість подання апеляції на рішення Стокгольмського арбітражу.

Якщо ж Нафтогазу таки доведеться виконати рішення міжнародного суду, майбутнє компанії може опинитися під загрозою.

Можливість апеляції

Хоча в Україні все ще не отримали офіційного тексту рішення Стокгольмського арбітражу, міністр енергетики Юрій Бойко вже заявив, що Київ вивчить можливість подання апеляції на це рішення:

«По-перше, я не хочу коментувати рішення Стокгольмського суду. Зрозуміло, що це не є наш Печерський суд, який сьогодні ухвалює одне рішення, а завтра – інше. Що ж до сьогоднішньої ситуації, то я вам можу сказати, чого точно не буде – не буде бездумної віддачі ресурсів за рахунок наших національних інтересів і наших споживачів, тому що віддати 11 мільярдів кубометрів газу із балансу Нафтогазу України – це просто неможливо. Я поки що не ознайомився із рішенням суду. Але ми ретельно вивчимо всі можливості апеляції на ці рішення.»

Міністр енергетики також вважає за доцільне, аби українські правоохоронні органи дали оцінку причинам, через які довкола найбільшої української компанії склалася подібна ситуація, зокрема, і пов’язані із угодами від січня 2009 року.

Водночас Юлія Тимошенко, під час прем’єрства якої і були підписані ці угоди, заявила, що нова українська влада обов’язково поверне РосУкрЕнерго газ або гроші, оскільки появі цієї компаній на українському газовому ринку кілька років тому сприяли саме ті, хто нині керує українською енергетикою.

А згодом, за словами екс-прем’єра, кошти будуть повернуті до бюджету за рахунок підвищення цін на газ для населення.

У січні 2009 року за ініціативи українського та російського прем’єрів, Юлії Тимошенко та Владіміра Путіна, газові компанії двох країн – Нафтогаз та Газпром – вирішили перейти до прямих контрактів, і усунути від постачання газу до України посередника – компанію РосУкрЕнерго.

Частиною цих домовленостей стала переуступка боргових зобов’язань РосУкрЕнерго перед російським Газпромом українському Нафтогазу, завдяки якій Нафтогаз і вилучив ті обсяги газу із підземних сховищ, які й стали предметом суперечки у Стокгольмському арбітражі.

"Помилкова експропріація"

Голова правління альянсу «Нова енергія України» Валерій Боровик каже, що РосУкрЕнерго справді мала борги перед Газпромом, і практика передачі боргових зобов’язань дійсно існує, проте помилкою тодішньої української влади було вилучення газу зі сховищ:

«РосУкрЕнерго взяла газ у РАО Газпром, і не розрахувалася за нього. У РАО Газпром було право вимоги цього боргу, яким вона поступилася НАК Нафтогаз України. Це, в принципі, з юридичної точки зору, діє нормально, хоча треба дивитися і у ці конфіденційні угоди. А от другу дію я би назвав експропріацією газу. І саме ця експропріація була невірним кроком, що і підтвердив арбітраж.»

Оглядачі вважають, що далі український уряд та Нафтогаз можуть або подавати апеляцію на рішення Стокгольмського арбітражу, або ж висунути зустрічний позов, пригадавши РосУкрЕнерго її борги перед Газпромом, права на які Газпром свого часу передав Нафтогазу.

Водночас експерти зауважують, що саме за активністю використання захисних стратегій можна буде сказати, які плани щодо майбутнього самого Нафтогазу має нова українська влада, адже при розгляді позову у Стокгольмському арбітражі юридичний супровід позиції української державної компанії було зведено до мінімуму.

Де взяти газ?

Віце-прем’єр Сергій Тігіпко вже заявив, що про грошову компенсацію РосУкрЕнерго не може йтися, бо такі витрати не передбачені у бюджеті – а йтиметься про кілька мільярдів доларів, залежно від того, за якими цінами буде оцінено ті 12 мільярдів кубометрів газу, які Нафтогаз має повернути РосУкрЕнерго.

З іншого боку, наразі запаси газу у сховищах складають близько 13 мільярдів кубометрів, і, отже, теоретично, Нафтогаз може виконати рішення Стокгольмського арбітражу.

Але тоді до зими компанія підійде без жодних запасів, а це може негативно відбитися не тільки на постачанні газу українським споживачам, але на транзиті російського газу до Європи.

Що ж до майбутнього, яке очікує на найбільшу українську компанію у разі виконання рішення міжнародного арбітражу, то тут думки експертів розходяться.

Незалежний експерт з питань енергетики Олександр Нарбут вважає, що Нафтогаз може стати банкрутом:

«Так чи інакше, а долю Нафтогазу вже визначено. Я давно про це говорив, але вчора мало хто із цим погоджувався, а тепер це обговорюють. Завтра це може бути доконаним фактом. Сам процес може бути тривалим. Як казав один літературний персонаж, фінансова прірва є найглибшою, і падати у неї можна дуже довго. Особливо, якщо держава «на підхваті,» і зорієнтовано на те, аби підтримувати недієздатну та збиткову компанію. Але факти залишаються фактами. Якщо ми говоримо про фінансовий стан Нафтогазу, то це є однією з причин, чому МВФ так вагається із наданням Україні чергового кредиту.»

Водночас експерт енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко каже, що у той чи інший спосіб уряд врятує державну енергетичну компанію:

«Гадаю, знову ж таки, будуть знайдені якісь компенсаційні механізми або за рахунок Національного банку, або бюджету, або підвищення цін, або переоформлення боргу. Тут може бути багато варіантів. Але із упевненістю можна вже зараз сказати, що Нафтогаз від жодного з них не виграє, і залишиться стороною, що програла.»

Новини на цю ж тему