Хто загрожує Януковичу?

Президентська охорона Віктора Януковича збільшилась майже вдвічі порівняно з його попередником Віктором Ющенком. Оточення президента, а також він сам говорять про небезпеку, яка потенційно може загрожувати першій особі країни.

Image caption Президента старанно охороняють

Проте правозахисники й опозиція критикують збільшення охорони президента. Вони також твердять, що влада намагається не дозволити демонстрації протесту під різними приводами й нарікають на те, що називають придушенням свободи слова.

Президент із найбільшою охороною

Віктора Януковича охороняють старанніше, ніж Віктора Ющенка чи Леоніда Кучму.

Майже тиждень тому на шляху до великої прес-конференції для нього створили такий широкий безпековий коридор, що цим стурбувалися вже й журналісти.

Були задіяні міліція, СБУ та Державна служба охорони. І хоча структури задіяли ті самі, що й раніше, масштаби цього разу - інші.

Сам президент прокоментував це так: "Я особисто нічого не боюся, і я завжди йшов до людей, завжди був відкритий. Але так, як мені повідомляють органи державної охорони... Ті загрози, які сьогодні існують, вони зобов'язані на них реагувати. Я не можу їх підмінювати. Мені це неприємно особисто, я вам скажу, це відчувати. Але така ситуація існує, як мені доповідають".

Міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов не каже про точну кількість міліціонерів, які задіяні у заходах за участю президента.

За словами міністра, правоохоронців на цих заходах рівно стільки, скільки потрібно для підтримання порядку.

"Якщо будемо говорити про період правління Ющенка, то я вас запитаю "Порядок в країні був?". У мене до вас запитання! … Тому працівників міліції рівно стільки, скільки необхідно для забезпечення охорони правопорядку", - заявив міністр.

Image caption Протестувальників під час виступів Януковича відтісняють подалі від глави держави

Натомість, генерал міліції торкнувся іншої чутливої теми, пов’язаною з виставленням міліцейських очеплень та передислокацій спецпідрозділів "Беркут".

Відповідаючи на запитання Бі-Бі-Сі, Анатолій Могильов сказав: "Кожна акція, яка відбувається, протестна, чи за когось, вона не повинна порушувати нормальне життя решти людей. Якщо до вас у спальню я прийду з барабаном і буду барабанити, тому що я виявляю протест, тому що на мій балкон сідають птахи, приміром, - вам це сподобається? Ні. Це демократично. Але я виявляю свій протест проти птахів".

Далі від телекамер

Натомість опозиція вбачає в помітному посиленні заходів безпеки щодо президента Януковича намагання відвести акції протесту подалі від телекамер.

Ось що з цього приводу сказала Юлія Тимошенко: "Я, чесно кажучи, думаю, що його життю загрожують безліч працівників силових структур, міліціонерів і інших представників силових органів влади, які так його охороняють, що скоро в обіймах просто задушать".

Кореспонденти порівнюють охорону Януковича з охороною колишнього президента Кучми, якої було набагато менше, і піддають сумнівам слова нинішнього президента про те, що він не контролює кількість своєї охорони.

Начальник управління державної охорони Ігор Калінін заявляв, що підходи до охорони президента України після вступу на цей пост Віктора Януковича не мінялись.

Ігор Калінін також пояснив журналістам, чому потенційна загроза життю президента існує завжди. Він говорив про те, що країна багатомільйонна, і для всіх президент не може бути добрим. Він також сказав, що, наприклад, існує категорія психічно хворих осіб, і що вони, мовляв, виношують у себе в голові - незрозуміло.

Серед українських політиків зміни в системі безпеки першої особи держави теж вже стали темою для обговорення. Депутат від НУ-НС Тарас Стецьків вважає, що Віктор Янукович нібито чогось боїться.

А депутат-комуніст Леонід Грач навпаки вважає, що Януковичу нічого не страшно: "Знаючи Віктора Федоровича і знаючи його пролетарське походження, він сильна натура і, що називається, сильний мужик. А те, що дурницю втнули зі збільшенням до такої межі його особистої охорони, так це прибічники, які навколо нього. І на шкоду йому роблять, а не користь".

Леонід Грач каже, що кількість президентських охоронці зазнала суттєвих змін за останніх трьох президентів: "У Кучми було 40 чоловік, Ющенко після Кучми збільшив до ста, а Віктор Федорович збільшив від ста до ста сімдесяти".

Для чого ж посилювати заходи безпеки щодо охорони президента?

Леонід Грач вбачає в цьому інтерес тих, хто про безпеку і дбає:

"Ті, хто відповідає за безпеку, це якраз ті, хто завжди намагається тримати того, кого охороняють, у психологічній напрузі. І з цього, як то кажуть, намотують собі погони, звання, намотують штати, і роблять із себе найнезамінніших. Насправді кажу, що проти лома нема прийому. І чим скромніше, тим воно краще".