Україна взялася за шельф Чорного моря

Міністр палива та енергетики Юрій Бойко заявив в ефірі телеканалу Інтер, що Україна хоче створити міжнародний консорціум із розробки родовищ нафти й газу на українській частці шельфу Чорного моря.

Image caption Юрій Бойко, міністр палива та енергетики України, в ефірі телеканалу Інтер

Міністр Бойко сказав, що проект є складним і ризикованим. Українська сторона вже розробила відповідну програму і запросила до співпраці американські компанії:

"У нас взагалі перспектива традиційного видобутку газу - це шельф Чорного моря, де у нас знаходиться приблизно 3,5 трильйонів кубів газу. Переважна більшість його знаходиться на глибоководній частині шельфу Чорного моря, починаючи з глибин понад 800 метрів. І також у нас розроблено відповідну програму, ми там залучаємо американців - ExxonMobil, Chevron і Texaco, оскільки вони мають відповідний досвід роботи на великих глибинах. Це дуже ризикована й технічно складна операція, і якраз аварія в Мексиканській затоці показала, наскільки це складна система".

Масштаби

За його словами, "вартість платформи, яка там буритиме, складає 4,5 мільярди доларів. Від мільйона до трьох мільйонів доларів на добу коштує її оренда. Так от, вірогідність попадання на родовище при всьому цьому становить 50%. Жодна країна самостійно або компанія не йде на такий ризикований масштабний проект".

Міністр Бойко вважає, що корисним для України буде досвід Азербайджану та Туреччини. Наразі ведуться переговори з усіма учасниками консорціуму.

Image caption Газовидобувна платформа в Чорному морі

Наприкінці минулого року Юлія Тимошенко заявляла про плани розпочати активний видуботок нафти і газу в Чорному морі. За словами Тимошенко, на 2010 рік було заплановано активне освоєння шельфу Чорного моря, щоб таким чином Україна могла забезпечити себе на 150 років власною нафтою і власним газом.

Раніше були заяви уповноваженого України в Міжнародному суді ООН Володимира Василенка про те, що видуботок газу в шельфі Чорного моря коштує дорожче, ніж його купівля. Таким чином він коментував рішення міжнародного суду стосовно острова Зміїний у березні минулого року.

Vanco

Як раніше повідомляла Бі-Бі-Сі, новий уряд України запропонував американській нафтовидобувній компанії "Венко" укласти мирову угоду, сказавши, що відповідні документи вже вивчаються сторонами.

Навесні 2007 року "Венко" виграла тендер і отримала ліцензію на видобуток вуглеводнів у межах Прикерченської ділянки надр континентального шельфу Чорного моря. Була підписана відповідна угода між Україною і компанією США про розподіл видобувних ресурсів.

Однак через рік у ктодішнє міністерство юстиції висловило американській стороні претензії щодо складу учасників компанії, натякнувши, що це можуть бути оффшори.

Тодішній прем'єр Юлія Тимошенко заявила про необхідність створення тимчасової слідчої комісії у Верховній Раді для розслідування ситуації з "Венко", сказавши про порушення національних інтересів і необхідність переглянути домовленість з цією компанією. Вона звинувачувала тодішнього президента Ющенка в лобіюванні інтересів фірми "Венко", що він заперечував.