Підписка про невиїзд для екс-нафтогазівця Діденка

Ігор Діденко
Image caption Ігор Діденко на переговорах з Газпромом

Інформагенції повідомляють, що з колишнього першого заступника голови державної компанії "Нафтогаз Україна" Ігоря Діденка взято підписку про невиїзд.

Він фігурує у справі завдання збитків Україні за результатами розгляду в Стокгольмському арбітражному суді позову компанії "РосУкрЕнерго", яка до 2009 року виступала посередником при закупівлі Україною російського газу.

Ще раніше цей суд зобов’язав компанію "Нафтогаз-Україна" повернути "РосУкрЕнерго" 11 мільярдів кубометрів газу і відшкодувати ще більше мільярда кубометрів в якості штрафних санкцій.

Міністр палива і енергетики Юрій Бойко заявив, що Київ не збирається повертати цей борг, хоча і згодився щодо можливості оскарження рішення Стокгольмського суду. Голова СБУ Валерій Хорошковський заявив про порушення карної справи з приводу завдання збитків Україні.

Валерій Хорошковський: "Завдання збитків полягає в тому, що Україна має повернути Росукренерго додаткові обсяги газу у вигляді штрафних санкцій".

Ігор Діденко за часів уряду Юлії Тимошенко обіймав посаду одного з керівників компанії "Нафтогаз-Україна". У 2009 році був виконувачем обов’язків голови компанії, оскільки тодішній керівник "Нафтогазу" Олег Дубина перебував на лікарняному після січневих переговорів у Москві з "Газпромом".

Тоді, як стверджує "РосУкрЕнерго", було вилучено у цього трейдера, зареєстрованого у Швейцарії, 11 мільярдів кубометрів газу в рамках угоди між Юлією Тимошенко і Владіміром Путіним.

"РосУкрЕнерго" подала позов до Стокгольмського арбітражного суду, який визнав, що той газ справді належав компанії-посереднику.

У вівторок прем'єр-міністр Микола Азаров сказав Бі-Бі-Сі, що на сьогодні повернути той газ чи віддати за нього гроші Україні нереально.

Експерти кажуть, що нинішні дії СБУ можуть бути пов’язані з намаганнями влади тиснути на колишній уряд Юлії Тимошенко. Інтернет видання "Українська правда" каже про близькість керівництва Служби безпеки з Дмитром Фірташем – одним із співвласників Росукренерго. Хоча сам керівник СБУ Валерій Хорошковський твердить, що ніколи не займався газовим бізнесом.

Ігор Діденко ще на початку року, коли при владі був Віктор Ющенко, заявляв, що саме компанія Дмитра Фірташа "Центрогаз-Холдинг" намагалася незаконно відібрати у компанії "Нафтогаз-Україна" 11 мільярдів кубометрів газу. Так пан Діденко коментував заяви пана Фірташа про подання позову до Стокгольмського арбітражного суду проти уряду України.

Пан Діденко твердив, що "Нафтогаз" докладе всіх зусиль, аби захистити інтереси українських і європейських споживачів газу.