Порозумілися? Голова СБУ та журналісти

Учасники журналістського руху "Стоп цензурі!" обговорили проблеми утисків ЗМІ із головою Служби безпеки України Валерієм Хорошковським.

Цю зустріч деякі українські видання уже назвали безпрецедентною як в історії українських медіа, так і українських спецслужб.

Останнім часом все гучніше з боку українських журналістів лунають нарікання на перешкоди їхній професійній діяльності з боку нової влади.

Самого пана Хорошковського окремі журналісти звинувачують у конфлікті інтересів через імовірну причетність до керівництва телеканалом "Інтер".

Високопосадовець заявляє, що після того, як обійняв посаду керівника СБУ, передав усю свою власність в управління іншим особам.

Головний редактор каналу ТВі Роман Скрипін в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав, що не покладав на зустріч особливих сподівань.

Р.Скрипін: Я це зазначив із самого початку: це ненормальна практика для будь-якої цивілізованої держави, аби журналісти зустрічалися із керівником Служби безпеки. Нам, за великим рахунком, немає що обговорювати. Служба безпеки жодним чином не має втручатися в роботу медіа. Ця зустріч була, якщо хочете, інформаційним приводом. Можливо, заради цього ми і зустрічалися. Всі питання, які лунали до Валерія Хорошковського, були поза його компетенцією. Тобто, це були або риторичні питання, або поза компетенцією. Тим більше, що напередодні в інтерв’ю "Українській правді" та в програмі "Шустер Live" він майстерно відбив атаки з приводу того, що в нього є конфлікт інтересів і монопольне становище на ринку медіа. Про що тут далі можна було говорити?

Бі-Бі-Сі: А чи може СБУ розслідувати випадки втручання високопосадовців у редакційну політику засобів масової інформації?

Р.Скрипін: Якби у нас у роботу ЗМІ втручалися іноземні спецслужби, то це, напевно, компетенція Служби безпеки. А так - це компетенція прокуратури. Єдине, що я вважав за необхідне донести очі-в-очі, це те, що в Україні є проблеми зі свободою слова. А потім щоб голова Служби безпеки передав це президентові, оскільки президент доручив розібратися у проблемі. Проблеми зі свободою слова – це погана ознака для здорового суспільства, яке декларує прагнення інтеграції в Європейський Союз. От, власне, і всі наші застереження.

Бі-Бі-Сі: Якими будуть подальші кроки учасників руху "Стоп цензурі!"?

Р.Скрипін: Подальші кроки? Юристи висловили конкретні побажання щодо того, що стосується голови СБУ і служби взагалі. Але насправді я нічого не очікую.

Бі-Бі-Сі: Яким був формат зустрічі? Ви більше говорили, чи більше слухали?

Р.Скрипін: Ми спілкувалися. Був паритет. Треба віддати йому належне. Бо, варто згадати, що Валерій Хорошковський - власник великого медіа-холдингу і він знає, що таке медіа.

З Романом Скрипіним розмовляв Олександр Бондаренко