Міліція:тварин у зоопарку не труїли

Київська міліція оприлюднила висновки експертів у справі загибелі тварин у Київському зоопарку. Вони вважають, що тварин не труїли, як на тому наполягало керівництво зоопарку. Більшість звірів померли через поганий догляд та харчування.

Міліція встановила, що слон Бой помер, тому що його погано годували і не зробили потрібних щеплень. Бізониха померла від старості, а у верблюдиці був перитоніт через кишкову паличку.

Водночас у Київському зоопарку попри висновки міліції і далі наполягають, що тварин отруїли. Дирекція посилається на висновки ветеринарів, які робили розтин тваринам. Вони запевняють, що отруєння відбуваються через внутрішні конфлікти у звіринці, нібито звільнені працівники таким чином мстяться керівництву.

Image caption Слон Бой помер наприкінці квітня, але це його фото й досі розміщено на сайті зоопарку

У київській мерії з висновками експертизи погоджуються частково. Там кажуть, що слона Боя, яким опікувався особисто мер Леонід Черновецький, все ж таки могли отруїти. Нібито в нього в організмі знайшли залишки ціаністого калію.

Втім ще до того, як слон помер, у пресі з'являлися його фото, на яких було видно, що він виснажений. Співробітники зоопарку, які доглядали за твариною, розповідали, що замість овочів та фруктів його годувати тільки сіном, соломою та гілками, крім того умови його утримання були негуманними.

Загалом за останні півроку в Київському зоопарку померло близько двох десятків тварин. Окрім вже згаданих слона, бізона та верблюда, це також зебра, тигр, ведмідь, броненосець, 13 великих водоплавних птахів. А важкохворий кінь Пржевальського, як розповідають співробітники зоопарку, просто зник.

До кінця червня свої висновки з приводу подій у київському зоопарку має надати прокуратура, яка зараз перевіряє фінансову діяльність керівництва. Директора на час розслідування усунуто від виконання обов'язків.

Журналісти та захисники тварин тим часом висловлюють припущення, що смерть звірів у столичному зоопарку може бути пов'язана із зазіханням на його територію, а це понад три десятки гектарів у центрі міста.

Про те, що київський зоопарк може переїхати, говорять вже давно. Свого часу мер Леонід Черновецький пропонував перенести його до київського передмістя, Вишгорода.

Тамара Тарнавська: їм потрібно звільнити територію

Президент Міжнародної організації захисту тварин «SOS» Тамара Тарнавська в інтерв’ю Українській службі каже, що зоопарк намагаються перепрофілювати і використовувати його територію не за призначенням. Як один з ініціаторів розслідування подій у Київському зоопарку, в інтерв’ю Бі-Бі-Сі вона навела свої аргументи.

Т. Тарнавська: Ви ж зверніть увагу, гинуть великі тварини, які займають багато місця, багато території, яких важко перевезти кудись в іншій зоопарк чи в якесь інше місце. Їм просто потрібно звільнити територію від великих тварин.

Image caption У Київському зоопарку справжня бізониха померла від старості

Бі-Бі-Сі: Але так само, наскільки я знаю, загинули і птахи...

Т. Тарнавська: А птахи також потрібні. Тому, що ви ж знаєте, що вони зробили в зоопарку. Вони в оцих озерах, які були віддані птахам і де вони постійно жили, поставили місця для риболовлі для VIP-персон. Вони знищили деякі вольєри для птахів і намагалися там поставити автостоянки для цих VIP-персон. Вони повністю комерціалізували зоопарк. Думали, як землю використати, як розважальні центри поставити, ресторани побудувати.

Бі-Бі-Сі: Зоопарки, безперечно, займають багато території. Чи є це проблемою тільки для Києва, чи, можливо, в інших українських містах, де є зоопарки, були якісь подібні історії, пов’язані із зазіханням на територію цих установ?

Т. Тарнавська: В інших зоопарках України такого, як в Київському зоопарку, фактично нема. Були проблеми з приватним зоопарком в Ялті, де були отруєні тварини, але вони не були отруєні кимсь, просто там була проблема з отруєнням щурів, потрапили речовини… Це трапилось і це з’ясовано. Але такої ситуації, як у Києві, не було, на щастя, ніде, і будемо сподіватися, що це не стане прикладом для інших зоопарків.

Бі-Бі-Сі: Нещодавно ви, напевно, чули, що з зоопарку втік журавель і бігав по проїзній частині, і люди, які це бачили, жартували: «Оце, напевно, ще одна тварина, яка втекла від голоду!» Взагалі те, що тварин в українських зоопарках недогодовують, це нібито така загальнопоширена інформація. Всі про це знають, всі про це говорять. Напевно, проблема не тільки в одному зоопарку, але загалом із зоопарками в Україні.

Т. Тарнавська: Я абсолютно поділяю вашу точку зору і цю інформацію, про яку ви зараз згадали. Я вам скажу, що я як людина виступаю категорично проти зоопарків. Взагалі зоопарків всюди, якими б вони не були. Тому що зоопарки – це є тюрма.

Ви знаєте, що в багатьох країнах Європи нема зоопарків взагалі, а якщо є, то там тільки утримуються ті види тварин, які існують, живуть в цьому кліматі. А не слон, привезений з Африки, щоб він переживав 30-градусну зиму без огрівання.

Мені вдалося разом з експертами з Англії потрапити в ті клітки, де утримують горилу і мавп-капуцинів. Я коли побачила ці умови і подивилася в очі цієї горили, розплакалася. Тому що я не могла себе відчувати людиною, я дивилася в такі ж очі, людські, живі, і просто нічого сказати не могла.

Він уже там лежить на боку, бо він хворий, піднятися не може, в тих умовах жахливих, в темноті, в вузькій клітці, і ніби питає: «За що ви, люди, мені це робите?»

Коли я виходжу на вулицю і бачу усміхнених дітей, людей, які не розуміють, що вони приводять своїх дітей в концтабір для тварин.

У 2007 році Київський зоопарк було виключено за жорстоке ставлення до тварин, за невідповідність утримання тварин європейським вимогам, з престижної європейської Асоціації зоопарків і акваріумів. Це про щось говорить, правильно?

Бі-Бі-Сі: Я, до речі, живу недалеко від зоопарку і на вихідних, коли проїжджаю повз нього, зажди бачу, повно машин стоїть біля нього, величезні черги. Люди, які приводять туди своїх дітей, вони що, не помічають все це, що відбувається?

Т. Тарнавська: Розумієте, поки не буде виховання в Україні в гуманному ставленні до тварин, не буде також ставлення і до людей. Тому що суспільство, яке проявляє жорстоке, байдуже ставлення до тварин, ніколи не буде гуманним по відношенню один до одного і до суспільства в цілому.

На жаль, взагалі в Україні ставлення до тварин є поза межами людського розуміння. В ставленні до тварин є віддзеркалення здоров’я нації.

Це суспільство хворе, бо так ставитися до живих істот, які себе захистити не можуть, це є абсолютно аморально, це є попросту середньовіччям в центрі Європи.