НУНС: об’єднатися неможливо роз’єднатися

Image caption Дехто із депутатів від НУНС, які кидали яйця у спікера, протестуючи проти ратифікації "харківських угод", тепер перейшов на бік провладної коаліції

У парламентській фракції "Наша Україна-Народна Cамооборона" посилюється протистояння у зв’язку з виходом з неї частини депутатів і приєднання до коаліції.

Група "Народна Самооборона" заявила про необхідність саморозпуску.

Тим часом, попри збільшення членів коаліції, посилюється і протистояння серед них.

Не змогли самооборонитися

Парламентська група "Народна Самооборона", очолювана Юрієм Луценком, що на виборах до Верховної Ради виступала за об'єднання всіх демократичних сил, нині на межі краху і заявляє про розпуск групи. На думку її керівництва, це пов’язано із "зрадницькими" діями деяких депутатів.

Член "Народної Самооборони" Юрій Стець сказав Бі-Бі-Сі, що такий вихід зумовлений неможливістю відстоювання проукраїнських принципів, закладених в діяльність фракції:

"Настав час оголосити про її розпуск, оскільки більшість цієї політичної сили перебуває в коаліції з Партією регіонів, а це не відповідає духу і ідеям, з якими "Народна Самооборона" йшла до парламенту – єдина українська мова, рух до Європи і НАТО. Ті люди, які залишилися при цій ідеології - "Україна понад усе" – вони мають бути більш жорсткими і у своїх кроках, умовно кажучи, працювати і за себе, і за тих зрадників."

Юрій Луценко стверджував, що перебіжчиків, за його словами, було куплено, пояснюючи це тим, що у коаліції не вистачає голосів для приборкання комуністів і депутатів від Блоку Литвина, особливо напередодні ухвалення необхідних для регіоналів законів, зокрема, щодо виборів до місцевих рад.

Більша сила

Представники "Народної Самооборони" кажуть про необхідність злиття з реальною опозиційною силою у Верховній Раді. Експерти стверджують, що це може бути БЮТ.

Депутат Юрій Стець не відкидає таку можливість, водночас кажучи і про ймовірність створення нової політичної групи.

Тим часом сепаратистські тенденції всередині НУНС призвели до того, що дехто з керівників цієї фракції почали говорити про її розпуск в цілому, натякаючи на можливість створення нової політичної сили однодумців. А член фракції Віктор Матчук в цілому не відкинув переобрання керівництва партії "Наша Україна", очолюваної Віктором Ющенком.

Разом з тим член фракції Партії регіонів Олександр Стоян в інтерв’ю Бі-Бі-Сі заперечив можливість створення у Верховній Раді дієвої сили, яка б могла реально протистояти регіоналам і коаліції в цілому:

"Нічого там серйозного не буде. Ну, додасться чоловік 20. А 20 чоловік з БЮТу перейшли ж до нас. Це ще не вечір. Ще перейдуть. Але ті, хто говорить про злиття з БЮТ – вони цього не мають права робити. Вони повинні залишитися, як і ті депутати, які сьогодні формально залишилися членами НУНС чи БЮТ, але є в коаліції."

Тертя при владі

Водночас, як кажуть експерти, із збільшенням коаліції посилюються і суперечки між її членами. Комуністи виступають проти закону про місцеві вибори в редакції регіоналів, який, на думку КПУ, забезпечить зелене світло для прихильників Партії регіонів. Не згодні комуністи із позицією регіоналів у питаннях пенсійної реформи, створення ринку землі.

Напередодні спікер Володимир Литвин назвав неприпустимим перебирання урядом Миколи Азарова на себе повноважень Верховної Ради, зокрема, при розгляді Бюджетного і Податкового кодексів.

Представники коаліції погрожують притягненням до відповідальності тих, хто звинувачує у підкупах депутатів.