Микола Азаров: жити стало краще і веселіше

На прес-конференції за підсумками 100 днів роботи уряду Микола Азаров наголошував на успіхах своєї команди і критикував попередній Кабмін.

Image caption Микола Азаров задоволений першими ста днями

Серед головних досягнень прем’єр-міністр назвав зниження цін на російський газ і відновлення приросту промислового виробництва.

Пан Азаров наголосив на тому, що світовий бізнес і міжурядові організації високо оцінили позитивні зміни у господарюванні.

«Жити стало веселіше, жити стало краще», заявив пан Азаров, перефразувавши знамениту фразу Йосифа Сталіна, яка вперше пролунала 75 років тому на нараді робітників-стаханівців.

Із досягнень свого кабінету Микола Азаров особливо згадав нові газові угоди із Росією, які, за словами прем’єра, сприяли відновленню української економіки після кризи:

«Реальний сектор економіки відгукнувся на реальні дії влади. Головне, що ми знайшли рятівне коло для економіки незалежної України – це перегляд кабальних газових угод. Ціна газу знижена на 100 доларів на тисячу кубометрів. Відновлюється робота металургійної та хімічної промисловості. Держава завдяки перегляду контракту з Росією щорічно економитиме 4 мільярди доларів. Загалом країна впродовж дії нового контракту зекономить близько 40 мільярдів доларів, які підуть на модернізацію промисловості та інфраструктури.»

Гріхи попереднього уряду

Прем'єр-міністр піддав нищівній критиці попередній Кабмін, який очолювала нинішній лідер опозиції Юлія Тимошенко:

«Комусь не вистачило два роки, щоб розповісти, як багато вони працюють. Нам вистачило 100 днів, щоб показати, як чимало можна зробити».

Зокрема пан Азаров звинуватив попередників у нездатності прийняти бюджет на 2010 рік і зупинити падіння виробництва.

Що ж до невиконання обіцянок, із якими лідер Партії регіонів, Віктор Янукович, йшов на президентські вибори, зокрема, і щодо підвищення пенсій та соціальних виплат, то тут, за словами Миколи Азарова, треба враховувати «руїну», що, за його словами, дісталася новому урядові у спадок від старого.

Нинішній уряд не може підвищувати пенсії та зарплати так швидко, як це обіцяв президент, через те, що урядові доводиться щомісяця повертати близько 5 мільярдів гривень за позиками, отриманими урядом Юлії Тимошенко – каже Микола Азаров.

Загалом, як каже чинний прем’єр, оцінювати діяльність попереднього уряду «мають не економісти чи аудитори, а слідчі».

Як приклад результатів не просто помилкової, а «злочинної» діяльності колишніх міністрів пан Азаров назвав історію із рішенням Стокгольмського комерційного арбітражу, який зобов’язав український Нафтогаз повернути компанії РосУкрЕнерго понад 12 мільярдів кубометрів газу:

«Уряд, який своїми діями вперше за історію України наніс колосальні збитки державі, що вимірюються абсолютно матеріально мільярдами доларів, хіба не заслуговує на оцінку? Ми кожен місяць зараз віддаємо 5 мільярдів гривень боргів. Такого ніколи не було. Для нас віддати 2 мільярди за весь рік було дуже багато. Або, наприклад, відомий процес, коли міжнародний суд визнає країну винною, і зобов’язує сплатити колосальні штрафні санкції. Хтось же має за це відповісти?»

Опозиція: звинувачення у відповідь

За кілька годин після виступу Миколи Азарова низку його тез спростував Олександр Турчинов, колишній перший віце-прем'єр і нині один із лідерів опозиції.

Зокрема він закинув уряду приховану емісію гривні, політичні переслідування бізнесменів і зменшення інвестицій до української економіки:

"За ці 100 днів значно зменшилися обсяги інвестування в українську економіку - десь на третину. Це дуже серйозний негативний показник".

Водночас перший віце-прем’єр попереднього уряду Олександр Турчинов твердить, що нинішній уряд присвячує так багато уваги помилкам попередників, аби приховати вже власні прорахунки та невдачі.

Зокрема, каже пан Турчинов, від квітня в Україні відновилося падіння виробництва попри те, що весь світ поступово виходить із економічної кризи. Крім того, як твердить екс-урядовець, непрозорі запозичення нинішнього уряду у Росії можуть виявитися більш небезпечними, аніж кредити, що їх попередній уряд отримував від міжнародних фінансових організацій на цілком прозорих умовах у розпал кризи. Олександр Турчинов також каже, що за попередній рік урядові Тимошенко довелося повернути зовнішнім кредиторам мільярди доларів, позичених саме урядом Віктора Януковича:

«В минулому році ми повертали борги наших попередників, тобто уряду пана Януковича. Зокрема, зовнішніх боргів було повернуто понад 17 мільярдів, а загалом державного боргу було повернуто, з урахуванням державних корпорацій, понад 31 мільярд гривень. Тих самих державних корпорацій, таких, як Укрзалізниця, Укравтодор, на кредитних угодах яких, до речі, стоїть і підпис тодішнього міністра фінансів, пана Азарова.»

Колишній урядовець також згадав і історію із РосУкрЕнерго, щоправда, його оцінки були діаметрально протилежними. Олександр Турчинов твердить, що завдяки рішенню Стокгольмського арбітражу зиск отримають ті самі особи, що свого часу створювали схему із залученням посередника для постачання російського газу до України:

«Це змова між РосУкрЕнерго та Міністерством палива та енергетики, завдяки якій Україні «виставили» понад 5 мільярдів доларів за газ, який належить на законних підставах державному підприємству НАК Нафтогаз. Це не просто удар по українській економіці. Я підкреслюю, що це змова, за якою стоять одні й ті ж самі власники як РосУкрЕнерго, так і Мінпаливенерго, а відповідати за це, на жаль, за проектом спонсорів чинної влади, буде знову український бюджет та український народ.»

Водночас пан Турчинов не уточнив, кого саме він звинувачує у змові.

Загалом, екс-урядовець, а нині опозиціонер взагалі відмовився відповідати на будь-які питання журналістів, мотивуючи це тим, що він не вірить, що в ефір українських телеканалів вийде хоча б те, про що він говорив на своєму брифінгу у штаб-квартирі Блоку Юлії Тимошенко, охоронні заходи перед якою були набагато жорсткішими, аніж ті, що можна було спостерігати під час прем’єрства пані Тимошенко.

Кризу не закінчено

Водночас Микола Азаров сказав, що економічна криза ще не завершилася.

На питання, як він оцінює роботу свого уряду, прем’єр відповів:

"Я би поставив "задовільно".