Уряд хоче оподаткувати відсотки по депозитах

В Україні тривають суперечки про податковий кодекс, який пропонує затвердити уряд.

Депутати хочуть розглянути документ ще до того, як підуть на літні канікули. Одне із нововведень – податком хочуть обкладати відсотки за депозитами.

Оподаткування відсотків за депозитами, що їх пропонує український уряд, банкіри обстоюють. Деякі ж експерти та політики вбачають у ньому загрозу подвійного оподаткування та імовірність розкриття банківської таємниці.

Опозиція проти планів "люблячої держави"

"Хотів би нагадати тим, хто готував цей Податковий кодекс, що, власне кажучи, депозит – це вже кошти, які обкладені податком. Якщо ви поклали свої гроші на депозит і отримуєте відсотки від цього депозиту, то рідна українська держава, люблячи вас, буде обкладати ваші процентні доходи по депозитах ще одним податком", - так опозиційний депутат Арсеній Яценюк в ефірі одного з українських телеканалів розкритикував податкові ініціативи уряду.

Банкіри заперечують. Мовляв, відсотки - це дохід. А дохід слід оподатковувати.

Борис Тимонькін, голова правління "Укрсоцбанку" переконує, що відтоку грошей із депозитних рахунків фізичних осіб через запровадження нової норми, найімовірніше, не буде.

"Доходи оподатковуються"

"В усьому світі є нормальний порядок – усі доходи повинні обкладатися. Як це вплине на кількість депозитів? На мій погляд, ніяк. Хтось не покладе, ну то й що?! Якщо людина безглузда, значить безглузда. Відсоток таких людей в українському суспільстві є, але він невеликий", - заявляє банкір.

Кабінет міністрів пропонує встановити податок у 5%. Приміром, якщо банк приймає депозити під 15% річних, то після оподаткування реальний відсоток складатиме трохи більше 14%. Тобто, одна тисяча гривень через рік додатково принесе вкладнику, наприклад, 150 гривень. Якщо податок запровадять, то вкладник отримає 142 гривні.

Юрій Блащук, голова наглядової ради "Платінум Банку", також підтримує новий податок. Однак пропонує оподатковувати відсоток за меншою ставкою, щоб податок міг стимулювати вкладання грошей на довший термін.

"Що довший депозит, то більше він віддається власником в обслуговування банківській системі, себто державі. Якщо дивитися із державницької точки зору, тим меншим має бути саме податок", - аргументує банкір свою точку зору для Бі-Бі-Сі.

Економічний експерт Олександр Дубинський вважає достатньо переконливою підтримку банкірами урядової ініціативи щодо оподаткування відсотків із грошових вкладів громадян і перераховує альтернативу банківським депозитам. Альтернативою можен бути лише вкладання коштів в інвестиційні фонди та купівля нерухомості. Відтак, насправді, каже експерт, у більшості українців вибору немає.

"94% вкладів в українській банківській системі - до ста п’ятдесяти тисяч гривень. Тобто, про жодну купівлю нерухомості цими вкладниками мова йти не може".

"Таємниця"

Одні експерти висловлюють побоювання, що пропоноване нововведення із запровадженням нового податку може призвести до розкриття банківської таємниці. Мовляв, держава зможе дізнатися, хто скільки грошей тримає в банку. Інші заперечують. Якщо методологія нарахування податку передбачає 5%-ий податок на всю суму нарахованих клієнтам - фізичним особам - відсотків по вкладах, то, відповідно, кажуть вони, не буде жодної загрози банківській таємниці.

У тому, що величина депозитів не становить інтересу для податківців, переконував Бі-Бі-Сі Сергій Лекарь, заступник голови податкової адміністрації.

"Якщо є якісь питання до всіх органів, які можуть отримувати інформацію, хотів би сказати, що для нас кошти, що покладені на депозитні рахунки, не становлять інтересу. Чому? Тому що це легальні кошти, якимось чином отримані і вкладені до банку. На наше переконання, в банку не може бути жодних тіньових доходів, що порушують те, чи інше законодавство".