Контрактна армія: тепер до 2015 року?

Анатолій Гриценко
Image caption Анатолій Гриценко: Янукович не виконує передвиборчих обіцянок

Міністерство оборони України планує забезпечити повний перехід Збройних сил на контрактну основу до 2015 року.

Так, принаймні, заявив, чільний представник Генштабу, генерал Сергій Кропивченко.

Про перехід української армії на професійну основу 2010 року свого часу говорили президент Віктор Ющенко і прем’єр Юлія Тимошенко.

А нинішній президент Віктор Янукович у своїй передвиборчій програмі згадував 2011 рік.

Екс-міністр оборони, голова парламентського комітету з питань оборони і національної безпеки Анатолій Гриценко прокоментув Бі-Бі-Сі нову дату преходу війська на контрактну основу.

А. Гриценко: Прозвучала відмова від виконання Януковичем своїх передвиборчих обіцянок. У нього у передвиборчій програмі написано: "Перехід на контрактну армію з 2011 року". Зараз діє чинна програма, затверджена ще указом Ющенка про розвиток Збройних сил на період з 2012 року, її ніхто не відмінив, і відповідне рішення попереднього президента про переведення на контракт вони передбачали в 2015-му. Тобто, Ющенко ще раніше відмовився від виконання своєї обіцянки. Я впевнений на 100%, що передвиборча обіцянка здійснити перехід на контрактну професійну армію з 2011 року, і це було зрозуміло всім з самого початку, хто знає це в військовій сфері, не буде реалізована. Це просто обіцянка.

Бі-Бі-Сі: А в чому причина такого затягування?

А. Гриценко: Коли я був міністром, я проводив відповідний експеримент у трьох пілотних бригадах. Для цього треба, по-перше, щоб був високий темп і була цікавою бойова підготовка. Цього зараз нема, і кошти, які виділені бюджетом на поточний рік урядом Януковича, не передбачають підвищення інтенсивності бойової підготовки. Друге – це службове житло. Щоб солдат після полігону міг відпочивати, а не витрачати дві третини свого грошового забезпечення на піднайом житла. Таке житло ми почали будувати в 2005 році.

Сучасні службові приміщення, які, скажу без перебільшення, кращі навіть ніж у польській, чи словацькій, чи румунській армії. Але кошти на це службове житло в бюджеті на 2010 рік уряд Януковича не передбачив. Третє – грошове забезпечення на рівні хоча б на 10% вище, ніж середня зарплата по країні. Цього нема. Грошове забезпечення військових зараз нижче, ніж середня зарплата по країні. І четверте – це соціальний, медичний і освітній пакет. Тут більш-менш в порядку. Але коли нема трьох із чотирьох складових, говорити про мотивацію до того, щоб кращі, сильніші, розумніші, відданіші йшли в армію, нема жодних підстав.

Бі-Бі-Сі: За словами чільників Міноборони, половина солдатських і сержантських посад вже укомплектована військовослужбовцями за контрактом.

А. Гриценко: До категорії контрактників просто чохом віднесли всіх тих, хто були прапорщиками і старшими прапорщиками, і раніше рахувались, як окрема категорія. Тому, їх фактично включили в цю категорію. А тих, хто власно є солдатами і сержантами-контрактниками, - отут цифра дуже скромна. І, на жаль, більше звільняються, ніж ідуть на контрактну службу.

Бі-Бі-Сі: А наскільки придатні українські хлопці і дівчата до контрактної служби за станом здоров’я? Адже відомо, що прагнучи досягти певних показників, військкомати закривали подеколи очі на стан здоров’я тих, хто ішов до війська, а потім звільнявся.

А. Гриценко: Коли ми говоримо про строкову службу і обов’язковий призив, тоді дійсно будь-хто, хто може через особисті проблеми, через проблеми зі здоров’ям, часто надумані, через хабарі, через навчання в вищому навчальному закладі намагаються уникнути цієї обов’язкової служби. І тому армія перетворюється за рахунок строковиків, таким чином відібраних, в робітниче селянство. Коли ми говоримо про мотивації іти на контракт, це вже добровільне, і тут уже є можливість відбору.