Віктор Янукович хоче змінити Конституцію

Віктор Янукович

У відеозверненні до українського народу з нагоди Дня Конституції, 28 червня, президент Віктор Янукович наголосив, що деякі положення Основного Закону є причиною розбалансування влади, і що Конституцію треба вдосконалити.

Конституція – потрібні зміни

Відеозвернення розмістило інтернет-видання "Українська правда", яка пише, що загальноукраїнські телеканали вже отримали цей відеозапис з тим, щоб показати його у понеділок, 28 червня.

Президент Янукович насамперед відзначає, що у частині прав та свобод людини українська Конституція вважається "однією з найпрогресивніших у світі".

Водночас, на думку пана Януковича "Конституція України в сучасних динамічних історичних умовах потребує деяких змін. Деякі її норми, зокрема, поспішно прийняті наприкінці 2004-го стали причиною розбалансування та серйозної кризи влади. А відтак, об'єктом обґрунтованої критики всередині країни та з боку міжнародного співтовариства."

"Водночас, хочу наголосити: виправлення існуючих недоліків, процес удосконналення Конституції, жодним чином не має перетворитися на політичну акцію. Це - серйозна зміна суспільних відносин, яка має опиратися на волю народу, відповідати сучасним реаліям та визначати поступ держави в цілому. В основі конституційних змін має бути закладено принцип суспільного консенсусу, об’єднання політичних та громадських сил навколо ідеї розвитку країни, усунення чинників напруження в державі."

Як саме та в який спосіб необхідно змінювати Конституцію, президент не уточнює.

Повноваження Кучми, Ющенка та Януковича

Конституційні зміни, після драматичного ухвалення наприкінці 2004-го року, набули чинності на початку 2006-го.

Їх активно просував президент Леонід Кучма як спробу віддалення системи правління в Україні від президентської, і наближення її до парламентської.

Тодішня опозиція на чолі з Віктором Ющенком пішла на конституційну реформу неохоче.

Повноваження президента були скорочені, натомість, розширені з’явилися у прем'єр-міністра. Водночас, збільшилася вага парламенту, який формує уряд.

Віктор Ющенко протягом усієї президентської каденції неодноразово заявляв, що має намір добитися скасування змін до конституції. Йому це не вдалося.

Зараз багато політичних експертів сходяться в думці, що президент Віктор Янукович фактично повернув собі повноваження президента Леоніда Кучми, бо має необмежений вплив на виконавчу владу та контролює більшість у парламенті.

"Закликаю все українське суспільство до єднання задля безумовного виконання положень Основного Закону, гарантування прав і свобод людини та громадянина в нашій країні. Маємо пам’ятати, що лише наші спільні та консолідовані зусилля стануть запорукою процвітання держави та єдності народу."