Поживанов: заяви СБУ - тиск на Литвина

Голова СБУ Валерій Хорошковський заявив, що державний резерв розкрадений фактично повністю. Це виявилося внаслідок спільних перевірок Служби безпеки України та Головного ревізійного управління. Пан Хорошковський заявив про розкрадену суму у кілька мільярдів гривень:

Image caption Валерій Хорошковський, голова Служби Безпеки України

"Держрезерв фактично розкрадений повністю. В результаті спільної праці обох структур виявлено розкрадання та нецільове використання фондів держрезерву на суму майже 7 млрд. гривень".

Також Валерій Хорошковський зауважив, що останнім часом відкрито 500 кримінальних справ за фактами розкрадання коштів з державного бюджету. Він також нагадав про затримання високопосадовців:

"Це відома справа про затримання заступника міністра, це відома справа із затриманням колишнього голови митної служби України пана Макаренка. Але це, скажімо так, тільки найбільш резонансні. Але у нас за той період, що я очолюю Службу безпеки України, було порушено більше 500 кримінальних справ, пов`язаних з розкраданням державного бюджету, а також службовими порушеннями різними посадовими особами".

Голова СБУ зауважив, що це лише стосується злочинів, за які передбачена кримінальна відповідальність:

"Якщо говорити про адміністративну відповідальність, то так само складено більше 800 протоколів про корупцію посадовців, серед яких значна кількість - службовці першого-четвертого рангу. Маю сказати, що головне наше досягнення в тому, що більшість із них вже підтверджені судовими рішеннями. Стосовно Держрезерву ми ведемо справу зараз, яка включає в себе приблизно 550 мільйонів гривень, але загальна сума розкрадання - більше 7,5 мільярдів гривень. І це є фактично розкрадання всього матеріального резерву, який був закладений у попередні часи".

Валерій Хорошковський пообіцяв, що лише відкриттям цих справ діло не закінчиться:

"Ми не тільки розслідуємо кримінальні справи, ми доводимо їх до суду, відстежуємо законність судових рішень. Тому що, на жаль, ми знаємо, що корумпованість настільки серйозна, що іноді дійсно розвалюються справи, які фактично були завершені, і всі докази були зібрані".

Image caption Михайло Поживанов, колишній очільник Держрезерву

Водночас, Михайло Поживанов, депутат Блоку Юлії Тимошенко, який очолював Державний резерв до грудня 2008 року, в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав, що заяву очільника СБУ важко коментувати про стан справ за останні півтора року:

" Я можу сказати, що до грудня 2008 року такого не було. А що було після я не знаю, і жодної відповідальності не несу. Це треба дивитися. Я знаю, що коли мене звільнили, то подібних речей не було. Перед моїм звільненням була перевірка КРУ, рахункової палати, і вони якраз закінчили листопад - початок грудня місяця, і все було на місці. А що відбувалося потім протягом півтора року, то як я можу це коментувати?"

Михайло Поживанов також зізнався, щодо заявленої паном Хорошковським суми у 7 мільярдів гривень, яку буцімто розікрали, що це малоймовірно:

"На мій погляд це нереально, на таку суму й запасів не було. Але це все залежить по яким цінам рахувати, по якій якості рахувати деякі речі, - це дуже специфічна система державно-матеріального резерву. Кожен може казати все, що завгодно. Я можу сказати, що план реалізації на 2008 рік, коли я там працював, складав по бюджету 870 мільйонів гривень. При мені жодна матеріальна цінність не виводилася з номенклатури державного резерву, запас матеріальних цінностей не знижувався".

Також пан Проживанов припустив, що можливо протягом 2009 року була змінена система зберігання, і замість того зберігати товаро-матеріальні цінності в системі підприємств держрезерву, вони зберігалися у товаровиробників. За його слова, оприлюднена заява СБУ скоріше спрямована на те, щоб перелякати людей:

"Я думаю, що це велике бажання перелякати громадськість. Бо після того, як був створений новий уряд, я мав довготривалу розмову з віце-прем'єром Клюєвим Андрієм Петровичем. Я йому розповів про те, що я знав по системі, бо там є деякі речі під грифом "цілком таємно". Потім на цю посаду планувався Юрій Саломатін, я мав і з ним розмову. Потім чомусь був призначений Микола Злочевський, але з ним я не зустрічався. А перевірки, то там кожні півроку проводять перевірки, і за кожні півроку дуже легко перевіряється".

Михайло Поживанов, також поділився своїми здогадками для чого оприлюднюються результати перевірки, і чи насправді це може бути звинувачення на адресу представників колишньої влади:

"Починаючи з грудня 2008 року на всіх посадах держрезерву працювали представники Блоку Володимира Литвина. І це була умова чому мене звільняли у 2008 році, і тому я думаю, що можливо це певний тиск щоб пан Литвин поводив себе як потрібно, мені так здається".