Регіонали у Криму витісняють "квоту Меджлісу"

Кримськотатарський Меджліс пригрозив керманичам України, що може відкликати всіх своїх людей із системи влади та утворити в країні опозицію, якщо ті не припинять звільняти чиновників, призначених за кримськотатарською квотою.

Відповідні заяви вперше пролунали ще у березні, коли нова кримська влада, що походить з Донеччини, звільнила кількох міністрів - кримських татар.

Після того, як голова Меджлісу Мустафа Джемілев зустрівся із президентом Віктором Януковичем, здавалось, що це питання знято із порядку денного. Однак, 10 червня було звільнено Кадира Османова, одного із двох голів райдержадміністрацій, що є кримськими татарами.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі Мустафа Джемілев заявив, що вже більше 200-т кримськотатарських депутатів різного рівня заявили про готовність скласти свої мандати, якщо так вирішить Меджліс.

"Нові керівники автономії нам заявили, що оскільки ми не з ними і вони тут тепер при владі, ми не зможемо залишатись у владі, якщо не об’єднаємося з ними. Однак, така їхня позиція не співпадає із нашою. Ми їм, своєю чергою, намагаємося пояснити, що Меджліс не політична партія, а представницький орган цілого народу. Вiдтак, якщо вони бажають спокою в цьому регіоні, то у владі мають бути присутні представники цього органу".

За словами голови Меджлісу, остаточне рішення поки не ухвалене.

Якщо ж звільнять голову Бахчисарайського району Ільмі Умерова, останнього із меджлісівських глав держадміністрацій, то, швидше за все, відповідне рішення таки буде прийнято.

Пан Джемілев переконаний у тому, що вихід кримських татар із влади зможе багато-де паралізувати місцеве самоврядування. Окрім того, Меджліс не виключає і масових акцій протесту.

Кримська влада тим часом запевняє, що нічого не боїться і готова до таких дій кримських татар, якщо, мовляв, вони на них наважаться.

Зокрема, прем’єр-міністр Криму Василь Джарти заявив: "Якщо вони вважають, що можуть покинути органи влади, то у мене немає питань із цього питання."

Щодо спікера кримського парламенту Володимира Константінова, то на його думку, ідеться про шантаж.

"Жодного диктату не буде! Якщо комусь не подобається у владі, то нехай не іде у владу. Хто змушує?! Ніхто нікого не змушує бути у владі. Тому ми цього не боїмося!"

Український прем’єр Микола Азаров також заявив, що разом із президентом не сприймає жодних ультиматумів. Вiдтак, у разі необхідності знайде фахівців, які б могли замінити людей Меджлісу.

В експертному середовищі думки розділились. Однак, більшість оглядачів схильні вважати, що владі краще "не гратися" із кримськими татарами, бо тест на міцність вони пройшли ще за радянських часів.

Олександр Богомолов, директор Центру близькосхідних досліджень, вважає, що кримські татари – найбільш організовані, порівняно з іншими громадськими рухами чи партіями в Україні.

"Зараз іде перерозподіл влади і тут дуже важливо, що у кожної групи є свої ресурси в цьому відношенні. За умов, що склалися, у кримських татар є нагода ще раз показати свою організованість."

Не виключає формування чи не найпотужнішої опозиційної сили в Україні й інший експерт Центру Сергій Данилов.

В разі, звісно, якщо Меджліс кримськотатарського народу таки ухвалить рішення перейти в опозицію до нової влади.

"Вдалий, організований, масовий рух кримських татар, насправді, може стати взірцем для всієї України. Оскільки зараз стан справ в української опозиції кепський. Вона дезорієнтована, розчавлена і сиплеться далі і далі."