Депутати і місцеві вибори: коли і як?

У вівторок Верховна Рада розглядатиме законопроекти щодо місцевих виборів. Як і коли проводити вибори до органів місцевого самоврядування - ці питання викликають гострі суперечки не лише у дискусіях влади та опозиції, а й всередині правлячої коаліції.

Найсвіжішим із запропонованих законопроектів про зміну системи виборів є проект бютівців Сергія Підгорного та Олександра Фоміна. Їхня ініціатива полягає в тому, щоб виборці голосували одночасно і за політичну силу, і за кандидадата, якому довіряють.

Втім, політичні експерти не залишають жодних шансів на ухвалення законопроекту від опозиції, оскільки коаліція готує власні зміни системи місцевих виборів.

Документ ще не внесли до парламенту. Однак, із політичних заяв та коментарів уже відомо досить багато подробиць.

Зокрема, пропонується, аби участь у них брали лише партії, а не блоки. Ради нижчого рівня мали б обирати за мажоритарною системою, ради вищого - 50 на 50 за мажоритарно-пропорційною системою.

От як пояснює необхідність зміни системи виборів голова адміністрації президента Сергій Льовочкін.

"Мені здається, що цей законопроект вирішує головне завдання, яке поставив президент. А саме зробити виборчу систему прозорішою, демократичнішою, такою, яка б відображала волевиявлення громадян. З іншого боку, вона має давати і більший контроль місцевим громадам за депутатами, яких вони обирають."

Такі ініціативи гостро критикує опозиція. Зокрема, Юлія Тимошенко раніше заявила про те, що така система виборів надасть беззаперечну перевагу тим депутатам, які використовують фінансовий та адміністративний ресурси. Це називається "гречка forever".

"Останні вибори, які були на змішаній основі, свідчать про те, що коли в округ приходить ідеологічний політик та бізнесмен із підтримкою адмінресурсу, то в ідеологічного політика шансу нема жодного."

Оглядачі зараз намагаються спрогнозувати, чи вистачить у Партії регіонів голосів, щоб внесити зміни до системи місцевих виборів без підтримки союзників по коаліції – комуністів та блоку Литвина. Оскільки ті, побоюючись втратити частину підтримки у місцевих радах, висловили заперечення щодо таких змін.

Місцеві вибори мали відбутися наприкінці травня. Однак, їх скасували з ініціативи нової парламентської коаліції на чолі із Партією регіонів одразу після обрання Віктора Януковича президентом України.