Герман: були причини затримувати Ніко Ланґе

Заступник глави адміністрації президента Ганна Герман заявила, що спецслужби недарма не пускали до України керівника фонду Аденауера, німецького експерта Ніко Ланґе. Пані Герман згадала про довідки, які були надані керівництву країни:

Image caption Ганна Герман, заступниця глави адмінстрації президента

"Я скажу лише одне - що ці органи, які ухвалювали рішення в тих довідках, які вони подали, наводять дуже серйозну аргументацію, чому вони вчинили саме так".

Ганна Герман також додала, що сьогодні цей інцидент серйозно вивчається, і тому коментувати до завершення розслідування, давати оцінки діям українських спецслужб вона не хоче і не має на це повноважень.

Також вона попросила зачекати на результати розслідування, оскільки подібний конфлікт дуже серйозно може вплинути в тому числі й на міжнародну репутацію держави:

"Тут треба бути дуже обережним і не робити висновків доти, доки не завершиться розслідування".

Українське МЗС провело роботу з послами

Після інциденту заступники українського міністра закордонних справ Руслан Демченко і Павло Клімкін зустрілися з дипломатами США, Росії, Німеччини та Польщі. Неурядові організації саме цих держав є найактивнішими в Україні. На зустрічах чиновники подякували фондам за їхню діяльність, але закликали не відхилятися від статутних завдань та дотримуватися законів України.

"Заступники Міністра закордонних справ звернули увагу очільників дипломатичних установ США, Росії, Німеччини та Польщі на важливість неухильного дотримання відповідними неурядовими організаціями своїх статутних завдань та законодавства України", - йдеться у повідомленні МЗС.

Гостра реакція Берліна

МЗС Німеччини викликало українського посла у цій країні, щоби висловити незадоволення через спробу українських митників не пустити пана Ланґе в Україну.

Раніше представник міністерства закордонних справ Німеччини Маркус Гатцельманн заявив, що обставини інциденту із десятигодинним затриманням пана Ланґе в аеропорту Бориспіль нині з'ясовують з українською владою.

Водночас депутат Бундестагу, глава комітету з питань Європи Ґунтер Кріхбаум в інтерв'ю Німецькій хвилі висловив сподівання, що випадок з Ніко Ланґе буде єдиним подібним інцидентом:

Image caption Ніко Ланґе, керівник фонду Аденауера

"Треба зауважити - підтверджується саме те, про що писав у своїх звітах пан Ланґе. На жаль, події засвідчили його правоту. Сподіваюся, це залишиться поодиноким випадком, а не стане у майбутньому частиною системи.

Не хочеться, щоби це стало способом залякування людей: мовляв, "дивіться, ми можемо таке робити навіть з представниками Фонду Аденауера". Якщо все зведеться саме до цього, то німецький уряд не залишить це без коментарів".

Кріхбаум також нагадав, що Україна зараз веде переговори про Асоціацію з ЄС, і ця угода у майбутньому буде предметом розгляду Бундестагу.

"Я не можу собі уявити, що німецький парламент, зокрема фракція ХДС/ХСС, схвалить цей документ, якщо все залишиться так, як є", - підкреслив він.

Про те, що інцидент із німецьким експертом може вплинути на перспективи підписання угоди говорить і екс-заступник міністра закордонних справ України Валерій Чалий.

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі він також припустив, що дії Києва в цій ситуації можна трактувати як перший крок до повторення російського сценарію, коли три роки тому розгорівся конфлікт між Москвою та Лондоном щодо Британських рад.

"Стиль і те, як це було зроблено, воно насправді є певним таким сигналом досить насторожуючим, тому що ми пам'ятаємо ситуацію, яка розвивалася аналогічно в Російській Федерації і починалася з Британською радою, а потім перейшла на інші міжнародні фонди. І це все закінчилося просто таким тиском для того, щоб міжнародні фонди просто виходили з країни", - зазначив пан Чалий.

На початку червня в своєму інтерв'ю Ланґе критично оцінив дії команди Віктора Януковича та зміни в Україні, які відбулися після його приходу. Тоді ж він також склав доповідь щодо перших 100 днів Януковича від імені Фонду Аденауера.