Україна і Шрі-Ланка - друзі по зброї

Президент і головнокомандувач армії Шрі-Ланки
Image caption Президент Махінда Раджапакса і головнокомандувач армії Шрі-Ланки Фонсека

У ході чотириденного візиту до Києва президента Шрі-Ланки Махінди Раджапаксе сторони висловили зацікавленість щодо участі України у видобутку нафти в цій азійській країні, а також співпраці у військово-технічній галузі.

Експерти нагадують, що Шрі-Ланка вже впродовж багатьох років залишається одним з пріоритетів, зокрема, військового експорту з України в азійському регіоні.

Зустріч шрі-ланкійського і українського президентів розпочалася з певних протокольних несподіванок.

До таких несподіванок спостерігачі вже віднесли те, що сталося під час зустрічі президентів України і Шрі-Ланки біля президентського будинку. Коли почали грати гімн Шрі-Ланки, і це показало телебачення, обидва президенти попрямували до почесної варти, а потім до членів делегації.

Судячи із заяв Віктора Януковчиа, президенти двох країн були налаштовані оптимістично:"Ми зацікавлені в розвідці й розробці нафтових родовищ. І ми це реально можемо зробити".

Віктор Янукович говорив про співпрацю в нафтовій сфері, зокрема залучення української сторони до видобутку нафти у Шрі-Ланці, у військово-технічній галузі.

Image caption Тамільські біженці рятуються від бойових дій

Було підписано відповідну Угоду, у якій , як було сказано, йдеться про ремонт літаків, гелікоптерів, створення учбових баз для навчання офіцерів. Віктор Янукович сказав, що деталі Угоди будуть сформульовані конкретніше найближчим часом.

Експерти припускають ширший контекст Угоди, нагадуючи, що Шрі-Ланка впродовж багатьох років офіційно імпортувала озброєння з України, зокрема, гелікоптери Мі-24 і Мі-17, військову авіацію АН-32, бронетранспортери, які використовувалася владою Шрі-Ланки для боротьби із сепаратистським угрупованням Тамільські тигри.

Військовий оглядач із Центру досліджень проблем армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець сказав Бі-Бі-Сі, що Шрі-Ланка є одним з пріоритетів щодо українського експорту в азійському регіоні, який здійснюється, за його словами, згідно із міжнародними нормами.

"Близько 20% загального експорту військової техніки якраз припадає на цей регіон. Тому Україна зацікавлена співпрацювати з усіма країнами цього регіону, включно зі Шрі-Ланкою. Я думаю, що під час нинішнього візиту військово-технічні питання також будуть обговорюватися між представниками двох країн. Раніше були постачання оборонної техніки і гелікоптерів, а які напрями будуть обговорюватися під час нинішнього візиту, стане ясно за підсумками цих переговорів".

Разом з тим , минулого року деякі російські ЗМІ, з посиланням на колишнього польового командира угруповання Тигри визволення Таміл Ілама, стверджували, що тамільські сепаратисти отримували контрабандну зброю з України, - артилерійські системи і стрілецьку зброю, - а українські фахівці начебто навчали бойовиків. Хоча представник угруповання твердив, що всі ці дії не були пов'язані з офіційною українською владою.

Військовий оглядач Сергій Згурець нагадує, що такі звинувачення були лише в російській пресі і вони є зазвичай елементом конкурентної боротьби на міжнародному ринку озброєнь.

"Коли ми говримо, що Україна працює в тому чи іншому регіоні, то з'являються публікації, скеровані на те, щоб завдати іміджевого удару. Але ми тримаємося цілком нормально, тому що це постійний компонент збройового експорту. І кожна країна стикається з такими інформаційними кампаніями".

Військовий оглядач каже, що, ООН ніяк не відреагувала на ці звинувачення. А саме Об'єднані Нації, за словами експерта, ретельно контролюють будь-які порушення режиму санкції на військовий експорт. Хоча аналітики нагадують, що Україні неодноразово закидали саме такі порушення.