Рада розслідуватиме газ РосУкрЕнерго

Блокування трибуни депутатами від БЮТ раніше цього тижня.
Image caption Блокування трибуни депутатами від БЮТ раніше цього тижня.

Верховна Рада створила тимчасову слідчу комісію, яка розслідуватиме ситуацію навколо рішення Стокгольмського арбітражного суду щодо передачі Україною понад 11 млрд. кубометрів газу компанії "РосУкрЕнерго".

Комісія також розслідуватиме факти корупційної діяльності компанії, яка свого часу була посередником у постачанні російського газу в Україну, причетності до цього посадових осіб органів державної влади та арешту колишнього керівника Державної митної служби Анатолія Макаренка.

На створенні такої комісії наполягала фракція БЮТ, яка навіть вранці блокувала трибуну. Цю комісію очолить депутат від НУНС Роман Зварич, а його заступником буде регіонал Анатолій Кінах.

Голова СБУ Валерій Хорошковський раніше заявив про розслідування масових фінансових зловживань часів попередньої влади і зокрема щодо розмитнення газу, який буцім-то належав РосУкрЕнерго. За його словами внаслідок спільних перевірок Служби безпеки України та Головного ревізійного управління виявлено зловживань на кілька мільярдів гривень.

Тим часом лідер опозиційного БЮТ і екс-прем’єр Юлія Тимошенко заявила, що вилучення 11 мільярдів кубометрів газу, що належали РосУкрЕнерго, на користь Нафтогазу у 2009 році було цілком законним, і що Нафтогаз повністю розрахувався за цей газ із Газпромом.

Читати: подробиці рішення Стокгольмського суду

За її словами, газовий конфлікт між Україною та Росією на початку 2009 року був спричинений тим, що РосУкрЕнерго, тодішній монопольним імпортер газу до України, заборгувало Газпрому 1.7 млрд. доларів за 11 млрд. кубометрів газу. Газпром трактував цю заборгованість як заборгованість України.

Пані Тимошенко твердить, що після укладення нових міжурядових газових угод, які передбачали усунення посередника в особі РосУкрЕнерго, Газпром переуступив право вимагати цей борг Нафтогазу, Нафтогаз вилучив газ зі сховищ, а згодом розрахувався із Газпромом, сплативши 1.7 млрд. доларів.

Крім того, вона нагадала, що питання про законність розмитнення газу та вилучення його зі сховищ вже розглядалося в українських судах за позовом тодішнього заступника голови СБУ Валерія Хорошковського.

Проте тоді, у 2009 році, судді дійшли висновку про цілковиту законність дій керівників Нафтогазу та Державної митної служби.

Екс-прем’єр також твердить, що під час розгляду позову РосУкрЕнерго проти Нафтогазу у Стокгольмському арбітражі українські юристи, що захищали позицію Нафтогазу, були відкликані, що й призвело до поразки української державної компанії у міжнародному арбітражі.

Арешт митника

Image caption Анатолій Макаренко

Згідно з рішенням суду у Києві, терміном на 2 місяці було заарештовано колишнього керівника Державної митної служби Анатолія Макаренка. Раніше СБУ затримала його як підозрюваного у рамках розслідування кримінальної справи щодо нанесення збитків державі за результатами розгляду позову РосУкрЕнерго у Стокгольмському арбітражі.

Згідно ізрішенням міжнародного арбітражу, українська державна компанія Нафтогаз має повернути РосУкрЕнерго 11 мільярдів кубометрів газу, вилучених із українських підземних сховищ, що було частиною нових газових угод, укладених між Україною та Росією у січні 2009 року, а також сплатити штраф за порушення контрактів в обсязі понад 1 мільярда кубометрів.

Голова СБУ Валерій Хорошковський заявляв, що «нанесений збиток полягає у тому, що Україна має повернути РосУкрЕнерго додаткові обсяги газу у вигляді штрафних санкцій.»