Екс-голова митниці залишається під вартою

Київський Апеляційний суд залишив без змін постанову Печерського районного суду про арешт колишнього керівника Державної митної служби України Анатолія Макаренка. Таким чином, екс-держслужбовець і надалі залишатиметься під вартою у слідчому ізоляторі.

Крім того, проти нього вже висунуто звинувачення у службовій халатності.

Адвокат пана Макаренка, Євген Солодько пояснив, що таким чином змінився статус його підзахисного із підозрюваного на обвинувачуваного.

25 червня Анатолія Макаренка було затримано у зв’язку із розслідуванням справи, порушеної СБУ за фактом нанесення збитків державі Україна у зв’язку із рішенням міжнародного комерційного арбітражу у Стокгольмі.

8 червня Стокгольмській арбітраж ухвалив рішення на користь компанії РосУкрЕнерго, яка оскаржувала законність вилучення у неї 11 мільярдів кубометрів газу українським урядом після досягнення нових газових домовленостей з Росією у січні 2009 року.

Анатолій Макаренко, як голова Митної служби, за дорученням тодішнього прем’єра Юлії Тимошенко дав дозвіл на розмитнення газу зі сховищ. Міжнародний арбітраж зобов’язав українську державну компанію Нафтогаз не тільки повернути РосУкрЕнерго ці 11 мільярдів кубометрів газу, але й ще понад 1 мільярд кубометрів у вигляді штрафних санкцій за порушення контрактів.

Тимошенко буде скаржитися Клінтон

«Моральну підтримку» своєю присутністю на засіданні під час розгляду апеляції Анатолія Макаренка у суді виявила екс-прем’єр, а нині лідер опозиційного блоку Юлія Тимошенко.

Раніше вона заявляла, що всі розпорядження, які згодом у Стокгольмському арбітражі оскаржувала РосУкрЕнерго, походили від неї особисто, і що вона і досі переконана у законності своїх тодішніх рішень і дій.

Пані Тимошенко також заявила, що історія довкола рішення Стокгольмського арбітражу та порушення СБУ карної справи, пов’язаної із цим рішенням, стане однією із тем її розмов при зустрічі із Держсекретарем США Гіларі Клінтон.

Однак Тимошенко, по суті скаржитиметься Клінтон не на міжнародний суд, а на чинну українську владу, яку екс-прем'єр звинувачує у навмисному, на її думку, небажанні відстоювати державні інтереси у судовій суперечці з приватною компанією.

"Я ні в якому випадку не покладаю відповідальність на Стокгольмський арбітражний суд. Це виключається повністю. Справа в тому, що так Україна представила свою позицію, що у Стокгольмського арбітражного суду не було інших можливостей, ніж прийняти і по суті легалізувати мирову угоду між НАК нафтогазом України, який і представляв Україну у цьому спорі, і РосУкрЕнерго, яке було представлене Фірташем і підтримане цілком і повністю на найвищому президентському рівні в Україні. Саме тому провина і проблема, яка виникла не внаслідок рішення Стокгольмського суду, а внаслідок позиції України в Стокгольмському арбітражному суді".

11 мільярдів кубометрів газу, який коштує понад 5 мільярдів доларів, державна компанія Нафтогаз України вилучила у РосУкрЕнерго за прем'єрства Тимошенко у 2009 році.

Приватна компанія не погодилася з діями влади і подала позов до Стокгольмського арбітражного суду. Одразу після приходу до влади команди Януковича Нафтогаз відмовився від послуг авторитетної юридичної фірми, яка захищала інтереси держави в міжнародному арбітражі, і доручив ту справу юристам підприємства.

За словами Юлії Тимошенко, яка оприлюднила рішення Стокгольмського суду, Нафтогаз сам визнав, що відібрав газ у РосУкрЕнерго незаконно, і тим визнанням фактично допоміг позивачеві.

Виконання рішення суду, а саме вилучення з державних резервів на користь приватної компанії майже 5 з половиною мільярдів доларів може призвести до дестабілізації фінансової системи країни, підвищення цін на газ та тепло, а також до заморожування всіх соціальних програм в Україні.

Image caption Ю.Бойко: Україна вивчить можливість апеляційного окарження рішення міжнародного суду.

"Це призведе до того, що МВФ не надасть Україні ніякої допомоги, тому що очевидно, що Янукович і його найближче оточення використали Стокгольмський суд у прикритті своїх масштабних корупційних дій в Україні. А тепер вони хочуть використати МВФ для фінансування своєї корупції, яка здійснюється на базі цього нечесного з боку позиції України рішення Стокгольмського арбітражного суду", - заявила пані Тимошенко.

У Хіларі Клінтон Тимошенко проситиме розуміння і підтримки з боку США, держави, яка бореться з відмиванням брудних грошей та їх використання для збільшення корупції.

Влада не коментує звинувачень з боку екс-прем'єра

9 червня, одразу після рішення Стокгольмського суду, міністр енергетики Юрій Бойко, якого опозиція зараховує до оточення власника Росукренерго Фірташа, сказав, що Україна вивчить можливість апеляційного окарження рішення міжнародного суду.

"Що ж стосується сьогоднішньої ситуації, то я вам скажу, чого не буде. Не буде бездумного, скажемо так, повернення якогось ресурсу на збиток нашим національним інтересам і нашим споживачам, тому що віддати 11 мільярдів кубів газу з балансу Нафтогазу України - це неможливо. Ми ретельно вивчимо можливості апеляції і ухвалимо рішення, яке відповідатиме нашим національним інтересам", - заявив Юрій Бойко.

Оцінку схемі, за якої склалася збиткова для держави ситуація, на думку міністра Бойка, мають дати правоохороні органи.

В рамках розслідування обставин переходу 11 мільярдів кубометрів газу з приватної у державну власність заарештовано колишнього начальника державної митної служби Макаренка, чию подальшу долю має вирішувати Київський суд.