У Києві чекають президента Євросоюзу

Герман Ван Ромпей
Image caption Герман Ван Ромпей

Перший візит до Києва президента Європейського Союзу Германа ван Ромпея є здебільшого символічним, але містить і політичні складові.

Символічно, що пан ван Ромпей приїздить до Києва вперше, відколи набрала чинності Лісабонська угода, якою передбачена його посада. Крім того, його рідна Бельгія від 1-го липня перебрала ротаційне головування у Європейському Союзі.

Експерти нагадують, що у червні "тихий" бельгієць Герман Ван Ромпей відзначився тим, що скритикував Росію за порушення прав людини. Це відбулося на саміті Росія –ЄС у російському Ростові-на-Дону.

Щодо України, то на зустрічах з українським керівництвом ітиметься, насамперед, про підготовку угоди про асоціацію між Україною і ЄС. Переговори щодо нового документа вийшли на фінальну стадію, кажуть урядовці в Києві.

Ближче знайомство

У своєму привітанні на адресу Віктора Януковича після його перемоги на виборах президент Ради Європейського Союзу висловив сподівання, що перемовини стосовно нової угоди будуть завершені найближчим часом.

Герман Ван Ромпей: "Я вірю, що наші взаємини продовжуватимуть стрімко розвиватися. І що перемовини про нову угоду зможуть завершитися якнайшвидше".

Проте українські експерти твердять про існування чималої кількості суттєвих і суперечливих моментів, які можна зняти лише на політичному рівні.

Приміром, не завершено узгодження тексту, де має бути, за версією Києва, зафіксоване європейське покликання України. Українські дипломати скаржаться, що оскільки ЄС не готовий говорити про перспективу членства, то має бути якесь компромісне формулювання.

Є питання щодо угоди про вільну торгівлю.

Українська сторона твердить, що порушуватиме питання безвізового режиму. План такого режиму, сподіваються у Києві, має бути підписаний восени.

Без поступу

Але як сказав Бі-Бі-Сі науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко, Україна мало зробила в цьому напрямку.

Олександр Сушко: "За рік єдиним успіхом було ухвалення закону про захист персональних даних, одначе і він є недосконалим. Але без нього неможливий обмін чутливою інформацією. Маса законодавчих актів лежить під сукном. Не ратифікована конвенція щодо торгівлі людьми, стосовно співпраці у правоохороній сфері. Немає антикорупційного і імміґраційного законодавств. Відсутня міґраційна служба."

На думку міжнародного експерта, Україна могла б зараз набагато інтенсивніше користуватися тими можливостями, які вже існують, не чекаючи якихось сигналів.

Олександр Сушко: "Україна в основному сидить і чекає сигналів і рішень з Брюсселя, а не діє на випередження. Можна було б зробити чимало на шляху багатьох регуляторних реформ, які входять до пакету асоціації."

Олександр Сушко вважає, що нині навряд чи можна говорити, що Україна є зразком швидких і успішних реформ. Але це, як він каже, було і за попереднього президента.