Безкоштовний диван замість готелю

Туристи
Image caption "Кауч серфери", як правило, гостюють лише кілька ночей

“Кауч серфінг” (couch surfing) - у перекладі на українську означає “подорож диванами”. Такий вид мандрівки дає можливість зупинитися вдома у людей в іншій країні абсолютно безкоштовно.

Як переконують досвідчені мандрівники, їм часто пропонують не тільки місце для ночівлі, а показують місто, розповідають про місцеві традиції, а потім просто лишають ключі і говорять – почувайтеся, як вдома.

Наскільки безпечний такий відпочинок, як для мандрівника, так і для людини, що приймає чужинця у себе вдома?

“Кауч серфінг” має елемент азарту і неочікуваності. Ви знаєте людину, до якої їдете лише з Інтернету, на сайті можна знайти фото, прочитати про хоббі, а далі – спонтанність. Вас можуть зустріти в аеропорту і нагодувати смачним обідом, а можуть сказати: "Я буду вдома об 11-ій вечора, приходьте, у мене є матрац у коридорі".

Щоправда, про умови можна дізнатися із переписки в Інтернеті.

Своїм досвідом ділиться Саймон з Копенгагену: “Як правило, ми просимо наших гостей приготувати вечерю, національну страву. Ми, звичайно ж, допомагаємо їм піти в магазин і купити все необхідне для цього. Наступного дня ми готуємо щось із нашої, данської кухні. А потім йдемо на приватні вечірки або на якусь дискотеку.”

Як знайти "цікавий диван"

Для того, щоб почати шукати “диван” в інших країнах світу, треба зареєструватися на сайті - вказати ім’я, прізвище, адресу електронної пошти і наміри – ви хочете подорожувати чи самі приймати гостей або, можливо, просто зустрічатися з мандрівниками на чай-каву і розповідати їм про свою країну.

Далі вам будуть надходити різноманітні запити від “кауч серферів” і ви можете обирати найцікавіші з них. Одночасно перевіряти відгуки інших людей, що їх приймали. Загалом, що більше відгуків про “кауч серфера”, то легше йому знайти нове місце проживання.

“Я просто припинив приймати людей, які нещодавно зареєструвалися на сайті та ще і без фотографії. Я не хочу, щоб до мене приходили лише для того, щоб використати моє ліжко, бо не можуть собі дозволити готель. Кауч серфінг не тільки для заощадження грошей, а для того, щоб пізнати іншу культуру і познайомитися з новими людьми”, - розповів Саймон.

Данець Саймон розмістив інформацію про диван у себе в Копенгагені ще у 2004. Він говорить, що іноді приймав шестеро людей одночасно, адже “кауч серфінг” не вимагає наявності ліжок. Мандрівнику можуть запропонувати і скромний матрац на підлозі. Члени спільноти “кауч серферів” вважають, що комфорт – це не головне, бо основна мета – пізнати країну зсередини разом із місцевими мешканцями.

“У мене зупинявся американський рок-гурт. Ці хлопці були такі класні і веселі! Я ходив з ними на їхній концерт і дивився на все за лаштунками. Я теж вирішив поділитися своїми вміннями і запросив їх пограти зі мною та моїми друзями в хокей. Потім вони їхали до Швеції, грати свій новий концерт і я поїхав з ними. Ми настільки гарно провели разом час, що вони потім знову приїхали до мене у Данію”, - ділиться досвідом Саймон.

Все тримається на довірі

Але як можна довіряти чужинцю, який прийде до тебе на ночівлю? Чи давати йому ключі? А раптом він щось вкраде? Українка Юлія Ярмоленко говорить, що довіра – основа “кауч серфінгу”: “Без довіри не було б “кауч серфінгу”. Звичайно, не всім ти можеш довіряти і приймати їх у себе, але ж можна переглянути профайл, подивитися що це за люди. Потім спілкуєшся з ними по електронній пошті або у самій системі і, якщо вони викликають довіру, то приймаєш їх у себе і вже без застережень можеш лишити ключі від своєї квартири.”

На сайті “Кауч серфінг” зареєстровано більше трьох тисяч українців, які готові прийняти у себе мандрівників з різних країн. Ви можете знайти для себе диван у Києві, Одесі, Харкові, Сімферополі… Люди, які можуть запропонувати вам місце для ночівлі, є майже у кожній країні світу. Юлія спробувала поїхати зі своїм другом у Нідерланди і для економії коштів скористалася “кауч серфінгом”.

“Вони нам запропонували таку перепустку, яка дає право бути у більшості музеїв Амстердама безкоштовно. Оскільки там вхід до музею коштує від 10 до 20 євро, це нам значно зекономило витрати. Крім того, вони нам дали різні мапи, путівники по Амстердаму англійською мовою. А ввечері нам ще і велосипеди дали для прогулянок.”

Назад дороги немає

Досвідчені “кауч серфери” кажуть, що такі мандрівки неочікувані і приносять стільки позитивних емоцій, що важко зупинитися і повернутися до відпочинку у готелі. Японський музикант Уші вважає, що у нього вже виробилася залежність від “Кауч серфінгу”. Він поїхав зі свого рідного Кіото півтора роки тому і з того часу подорожує різними країнами та зупиняється у незнайомих людей вдома.

“Мені подобаються і відомі місця, куди ходять всі туристи і прості спальні райони. Мені цікаво, бо все це нове для мене. Це нові місця, нові люди, я хочу пізнати якнайбільше різних людей.”

До офісу Бі-Бі-Сі Уші прийшов з наплічником і пакунком зі своїми речами. Виявляється, він не зупиняється у когось вдома більше, ніж на одну ніч, бо хоче постійно знайомитися з новими людьми. Крім того, ночівля у різних місцях дозволяє Уші краще пізнати місто, тож він навмисне обирає “дивани” у різних районах міста.

Засновники “кауч серфінгу” наголошують, що цей сайт – не для знайомств і призначення побачень. Однак, коли люди проводять разом час та ще і протягом відпустки, коли всі емоції загострені, часто трапляються і романтичні стосунки.