Контракт із Пентагоном - спокій на багато років

Американська компанія US Aerospace та українське державне підприємство "Антонов" разом братимуть участь у тендері на постачання літаків-заправників американським військово-повітряним силам.

Партнер українців по заявці - компанія US Aerospace - вже оприлюднила деякі деталі, тоді як у компанії "Антонов" поки що не коментують участь у тендері.

Авіаексперт Валерій Романенко прокоментував Бі-Бі-Сі значення для українського авіапрому потенційного замовлення.

Бі-Бі-Сі: Замовлення Пентагону може бути одним із найбільших військових авіазамовлень -- як-то кажуть усіх часів і народів -- чи не так?

Валерій Романенко: Так, це досить велике замовлення, хоча слово "мільярд" зараз не так гордо звучить як раніше. Але все одно - 35 мільярдів і 170 літаків.

Бі-Бі-Сі: На який термін розрахований цей контракт, адже побудувати 170 літаків це справа не одного року?

Валерій Романенко: Звичайно, це - пролонгований контракт. Невідомо не тільки час, за який вони мають бути поставлені, а й більшість із умов. Лише в загальних рисах цей контракт відомий.

Бі-Бі-Сі: А чому взагалі виникає потреба у такій великій кількості літаків-заправників? Чи Пентагон зможе проковтнути таку цифру запросто, вони ж не відмовляться від тієї техніки, яка вже є на озброєнні?

Валерій Романенко: Отак воно і піде поступово, заправники KC-135, які зараз використовуються, і KC-10 будуть зніматися з озброєння, і замість них поступлять літаки нового покоління, більш економічні. Більше того нинішні заправники спроможні заправляти лише один тактичний літак. Зараз час потребує, щоб одночасно заправлялися два, а краще три літаки. На жаль, літаки нинішнього покоління не можуть цього забепечити. Оце основні вимоги нового контракту. Тобто - більш економічні літаки, які здатні за одиницю часу заправляти максимальну кількість літаків. І звичайно, швидкість помпування палива має бути більшою.

Бі-Бі-Сі: Українські авіабудівники та їхні американські партнери повинні розуміти, що маючи таких серйозних конкурентів як Boеing, Airbus й інших потужних гравців на цьому ринку, конкурувати з чимось, чого ще не існує, це заздалегідь приректи себе, не будемо говорити про поразку, але і про перемогу важко говорити.

Image caption Американська пропозиція - KC-767

Валерій Романенко: Така сама ситуація була в Ірані, хоча, тут мабуть не дуже вдале порівняння. Коли прилетіли літаки вже існуючі, і привезли креслення українського літака АН-40, тоді іранський контракт виграв таки АН-140. У "Антонова" є досвід участі самих проектів проти самих літаків. Це, скажімо, перспективні проекти проти реально існуючих. І перспективні проекти можуть бути більш виграшні.

Бі-Бі-Сі: Але чи не насторожує Вас той факт, що "Антонову" і US Airspace, американському партнеру, відмовили у подовженні крайнього терміну подачі заявок на тендер. Вони казали, що їм потрібно ще кілька місяців, щоб опрацювати документацію на другий літак АН-124-100, тобто щоб двома проектами вийти? І власне те, що відмовили, дехто розцінює, що у вас мало шансів.

Валерій Романенко: Строки є строки. Усі проекти мають бути в рівних умовах. І те, що відмовили, це нормальна практика. Це вже другий тур тендера, бо перший був анульований. Можна було почекати, але тут важко робити якісь висновки стосовно того, чи є цей проект приреченим, чи навпаки - що може бути і третій тур. Тут важко сказати, це ще не вирок.

Бі-Бі-Сі: Уявімо собі гіпотетичну ситуацію, що ця спільна заявка українців і американців перемагає. Тоді фактично для української авіабудівної галузі це замовлення на роки і роки. Але з іншого боку, що ж тоді робити з пропагованим об'єднанням з російським авіапромом?

Image caption Європейська пропозиція німецько-французького концерну EADS - KC-45

Валерій Романенко: Може це буде та остання крапля, яка схилить чашу проти такого об'єднання. Адже це не об'єднання, це знищення українського авіапрому. Це більш точний термін, ніж проковтнути. Оскільки "проковтнути" - це щось на базі цього робити, а Росія власні КБ знищила. Вони не існують, вони животіють. А ось Антоніське КБ, воно зараз "на коні". І воно зараз поступово завойовує російський ринок і складає значну конкуренцію Boing й Airbus. А якщо його пустити по світу, як це зроблено з КБ Туполєва, Яковлєва, тоді конкурентів не буде. Це дуже проста схема, і на жаль, наші відповідальні особи не розуміють, що це просто "гачок з наживкою". Я розмовляв з прес-службою "Антонова", і вони відмовляються від будь-яких коментарів, так само як і російська сторона.

Бі-Бі-Сі: Що Вам оці відмови від коментарів, як експерту говорять?

Валерій Романенко: Мені здається, що антонівці не знають, на якому вони світі. Розумієте, що поправку Джексона- Веніка щодо Росії ще ніхто не відміняв. Вона відмінена лише стосовно України. Поглинання українського авіапрому російською об'єднаною будівною компанією цілком можлива річ. І вони не знають як на це реагувати. Тому про всякий випадок не реагують жодним чином.