Ціни на газ як літній "подарунок"

Національна комісія з регулювання електроенергетики ухвалила рішення про підвищення цін на газ для населення на 50% з 1 серпня.

Встановлені тарифи розділили на чотири категорії, які залежать від обсягів споживання і наявності газових лічильників. У власників лічильників ціни нижчі.

Підвищення цін на газ давно анонсувалося з владних кабінетів, як підвищення до економічно обґрунтованого рівня, про який ішлося у рамках співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Опозиція і профспілки проти

Водночас профспілки і опозиційні політики заявили про наміри оскаржити це рішення в суді.

За словами лідера БЮТ Юлії Тимошенко, для підвищення цін на 50% немає жодних підстав і жодної необхідності, адже НАК "Нафтогаз України" перебуває сьогодні в нормальному стані.

Юлія Тимошенко заявила, що підняття тарифів на газ пов'язане не з вимогами Міжнародного валютного фонду, а з тим, що уряд має виплатити компенсації компанії РосУкрЕнерго.

Національний форум профспілок України пояснив свої наміри тим, що урядові плани щодо підвищення цін на газ порушують конституційний принцип заборони прийняття рішень, які спрямовані на погіршення соціального становища громадян.

Також у заявах профспілок згадано, що підвищення цін - нібито на вимогу МВФ - не є правомірним, оскільки газ для споживачів є українським, а не імпортованим.

Профспілки нагадують про заяви української влади після підписання газових угод з Росією, коли наголошували, що зниження ціни на російський газ дозволить відмовитися від підвищення роздрібних цін на газ для населення.

Удар пом'якшать

Крім того, прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що у зв'язку з підвищенням цін на газ буде розширено перелік тих категорій населення, які отримають субсидії.

Державна допомога надаватиметься тим, хто за газ змушений платити більше 15% для працезданих сімей і 10% для непрацездатних. Глава уряду пообіцяв спростити процедуру такої державної допомоги.

Пан Азаров наголосив, що пенсіонерам нараховувати державну допомогу будуть у відділеннях пенсійного фонду. Іншим громадянам це робитимуть органи соціального забезпечення. А головне, людині не потрібно буде обходити низку інстанцій, щоб оформити субсидію на газ, запевнив прем'єр-міністр.

Нині в Україні мають право на отримання субсидії серед працезатних ті, хто віддають понад 20% сукупного доходу, і 15% від доходу непрацездатні.