Півроку на облік української землі

В Україні розпочалася масштабна перевірка того, як використовується земля.

Вона триватиме півроку в усіх областях.

До комісії, яка проводитиме моніторинг, увійдуть представники адміністрації президента, уряду, Верховної Ради та різних органів контролю.

Земельні перевірки почнуться з Криму, Київщини, Запорізької, Черкаської, Волинської та Закарпатської областей, а також відбудуться окремо у Севастополі та Києві.

У Держкомземі кажуть, що головне їхнє завдання - з'ясувати як захищене в Україні одне із засадничих конституційних прав громадян - право власності на землю, а також виявити корупцію у земельній сфері.

Передусім інспектуватимуть охоронювані території, зони відпочинку, заповідники, а також землі водного та лісового фонду.

В останні роки в Україні часто повідомляли про незаконне виділення землі, що стало звичним явищем.

На виїзді з Києва, наприклад, кілька років поспіль стоїть наметове містечко, у якому селяни одного із сусідніх зі столицею сіл протестують проти привласнення їхніх ділянок.

У багатьох районах, особливо де є ліси і водойми, місцеві мешканці втрачають доступ до пляжів та пасовищ. Їх не пускають збирати ягоди чи гриби.

Найчастіше власниками мальовничих місць називають чиновників різних рівнів, і місцевих і столичних. Хоча, зазвичай, за документами гектари лісів чи узбереж належать неіснуючим фірмам або підставним особам.

Тіньова торгівля землею в Україні попри кризу залишається прибутковим бізнесом, тому часто навіть голови сільських рад або інші дрібні посадовці, які займаються земельними питаннями, їздять на дорогих авто.

Докладніше читати тут

Віктор Кобилянський, адвокат і фахівець із земельних питань, прокоментував Бі-Бі-Сі, що криється за проголошеними перевірками.

Бі-Бі-Сі: На вашій пам'яті коли востаннє відбувалася така масштабна перевірка землі в Україні?

Віктор Кобилянський: Такої масштабної мабуть не відбувалася в Україні взагалі. Тобто періодично виникала потреба, що стосується АР Крим, туди мабуть найчастіше приїдждали з перевірками і Держкомзему і Гепрокуратури. Але створення саме міжвідомчої комісії і тотальне охоплення всієї території держави - це на моїй пам'яті вперше.

Бі-Бі-Сі: Керівник Держкомзему сказав, що перевірки дозволять "майже стовідсотково розібратися з усіма земельними порушеннями, а оцінкою їхньої ефективності стане повернення земельних ділянок їх справжнім власникам та викорінення хабарництва серед чиновників на місцях". Як ви прокоментували б таку заяву?

Віктор Кобилянський: Це дуже велике перебільшення. Про стовідсоткове встановлення всіх порушень мови не може йти. Не секрет, що порушення в земельному законодавстві мають системний характер. Вони дуже часто трапляються, повторюються. Вони робляться дуже часто свідомо. Виявити всі порушення за допомогою контролюючих органів, які самі можуть бути причетні до цих порушень, я вважаю неможливим.

Хоча плюс в тому, що зараз створено міжвідомчу комісію. Коли до неї входитимуть спеціалісти різних органів, які можуть мати різні інтереси, це довзолить зменшити прояви корупції в самій міжвідомчій комісії. Тобто вони не будуть покривати один одного. А якщо чиновники одного відомства приїздять до підлеглих з перевіркою, то це слід розуміти, як можливість заробити на такій перевірці.

Бі-Бі-Сі: Чи варто очікувати арештів, порушення кримінальних справ по землі, як це зараз відбуваєтсья у Києві?

Віктор Кобилянський: Варто очікувати збільшення порушених кримінальних справ. Сама комісія, вона не може порушувати кримінальну справу, вона збирає інформацію. Кримінальну справу можуть порушувати органи прокуратури, які до речі, входять до складу цієї міжвідомчої комісії. Треба сказати, що останній рік прокуратура дуже активізувалася, багато кримінальних справ порушують і по фактам зловживань, і проти конкретних осіб, по київській області зокрема. До цього вже почали звикати.

Але водночас непокоїть те, що в самих органах прокуратури є мало фахівців, які дійсно розбираються в нюансах земельного законодавства. Тому порушення кримінальних справ виглядають як спроба тиску на чиновника чи підприємтво, яке отримало земельну ділянку. Тому я звернув би увагу, що перші чотири групи міжвідомчої комісії поїхали здійснювати перевірку, так от ці чотири групи створені безпосередньо Держкомземом, до них не входять фахівці з інших відомств. Тобто там люди, які в землі розбираються.