Українські лікарі емігрують до Росії

Росія дедалі частіше стає країною, куди їдуть на роботу українські лікарі. Традиційно вважалося, що заробітчани з України нелегально працюють у Росії переважно на будівництві та хатніми робітницями.

Image caption Росіяни пропонують високі зарплати і кращі умови роботи

Однак останнім часом до Росії їдуть медики, отримують там легальну роботу і зарплату, бо, як виявляється, у державних медичних закладах умови для праці значно привабливіші.

За минулий рік, за неофіційними даними, близько 6-ти тисяч українських лікарів знайшли роботу за межами України. І Росія на перших місцях у переліку країн, де працюють українські лікарі.

Євген Прошкуратов із Алчевська на Луганщині працює лікарем вже сім років. Але каже, що тепер всерйоз задумався над переїздом до Росії – як і багато його колег. За його словами, там кращі умови праці та зарплатня – у кілька разів вища . " “Соціальна захищеність лікарів у Росії набагато вища, ніж в Україні. Крім того, заробітна плата набагато вища” , - розповідає молодий лікар.

Євген Прошкуратов також запевняє, що багато його знайомих лікарів готові їхати і далі, ніж Росія, у пошуках більш гідного заробітку.

Старший колега Євгена, лікар із Конотопа, що на Сумщині, Віктор Горбік має 24 роки стажу. Він пропрацював у російському місті Брянськ рік. Постійну роботу мав і в Конотопі, але не влаштовувала низька заробітна плата. В Росії обіцяли платити більше:

“Там дві тисячі була надбавка від губернатора. Там у кожній області від однієї до трьох тисяч ще надбавка від губернатора. Він має право додавати зарплати медичним працівникам. І якщо відділення виконувало всі показники рейтингу, то була ще премія” , - розповідає лікар із Сумщини.

Віктор Горбік шкодує, що з самого початку залишився в Брянську, а не поїхав у якийсь невеличкий районний центр. Каже, в селах ще більша нестача кваліфікованих лікарів, тому там обіцяють і дають фахівцям набагато більше - і житло, і навіть харчування при лікарнях:

“Сказати, що дільничні лікарі у Російській Федерації живуть добре, я не можу. Але краще, ніж в Україні. Взагалі, в Росії на медичний факультет вступають дуже мало. Знаю, що три-чотири роки тому з Росії приїздили до Луганська і запропонували випускникам Луганського медінституту роботу за кордоном: дали стабільну зарплату, вищу ніж в Україні в чотири рази, і дуже багато людей поїхало. Мені дивно було, що Україна підготувала кадри і вона їх віддала”, - ділиться Віктор Горбік.

Росія зручна для українських фахівців через відсутність мовного бар'єру – каже Валентина Очеретенко, яка очолює спілку захисту прав пацієнтів «Здоров'я нації»: “Лікарі з районних лікарень їдуть до Росії, особливо ті, що живуть біля кордону. І вони намагаються потрапити не до районних і не до сільських лікарень, а до лікарень, де зарплатня досить велика”.

Image caption Найчастіше їдуть з України на заробітки медики з сільських і районних лікарень

За словами Валентини Очеретенко, медики з Києва, де неофіційно або ж у приватних клініках можна отримувати непогані гроші, не поспішають кудись їхати, а от лікарі з регіонів шукають заробітків навіть у віддалених країнах, погоджуючись на тестування та вивчення мови. Минулого року з України виїхало шість тисяч лікарів, - каже вона. Тепер вони, окрім Росії, працюють у Лівії, азійських країнах, Сполучених Штатах, Канаді і в Європі.

Валентина Очеретенко також розповідає, що цьому сприяє ще й певний надлишок лікарів в Україні. На сто тисяч населення тут понад 300 лікарів, у Європі цей показник менший. Хоча через низьку оплату праці і важкі умови більшість медиків не хочуть працювати за межами міст або навіть у лікарнях, віддаючи перевагу науковим установам:

“З одного боку, у нас надлишок лікарів, з іншого - ми маємо дефіцит на первинній ланці. Крім того, недостатньо лікарів, які виконують найтяжчу роботу, приміром готових працювати із хворими на туберкульоз чи інші небезпечні захворювання” , - сказала Бі-Бі-Сі Валентина Очеретенко.

Тому українським селам лікарів бракує не менше, ніж російським. Тому може статися так, що через відповідну державну підтримку в майбутньому російських лікарів, які йдуть на пенсію, заміщатимуть молоді українські фахівці.

Стримати еміграцію лікарів, за словами Валентини Очеретенко, може хіба те, що зараз українських фахівців усе менше цінують за кордоном. Жінка вважає, що через занадто велику кількість медичних навчальних закладів в Україні рівень кваліфікації їх випускників упав.

Значна частина фахівців високого класу зараз у передпенсійному віці. Тому, якщо ситуація не зміниться, то в майбутньому на їхні місця може суттєво бракувати кадрів.