Попов: Політична корупція в Україні квітне

Ігор Попов – керівник Центру прикладних політичних досліджень “Пента”, колишній керівник комітету виборців України, колишній заступник глави Адміністрації Президента Ющенка каже, що після того, як парламент ухвалив закон про місцеві вибори, зростає роль грошей у політичному житті, а українські маловідомі партії знову стають популярним товаром, який продається і купується. Ціна залежить від кількох чинників.

Ігор Попов: По-перше, назва: наскільки вона прийнятна, адже перейменувати партію фактично неможливо. По-друге, наявність осередків у чітко вибраних регіонах, містах, областях. Тому що кожна партія має свій набір побажань, в яких регіонах вона хотіла б виставляти кандидатів. Якщо хтось вгадує цей набір, тоді переговори продовжуються.

Бі-Бі-Сі: Якщо розглядати питання з юридичної точки зору: скажімо, була партія “Яблуко” Михайла Бродського, потім ця партія влилася у лави партії Юлії Тимошенко, потім вони розсварилися. Чи залишається партія як юридична особа зареєстрованою у Мінюсті? Можуть такі партії мати друге народження і з’явитися на рівні місцевих виборів?

Ігор Попов: Щодо “Яблука” точно не скажу, але вивчення проблеми показало, що у кількох випадках злиття партій декларувалося лише в інформаційному просторі, проте юридичних кроків для цього не робилося. Тобто не проводився з’їзд, на якому приймалося б рішення про саморозпуск або вступ членів до інших партій. Саме тому є такі партії, про які всі думають, що вони злилися з іншими, але юридично існують їх осередки.

Бі-Бі-Сі: Такими сумами, як півмільйона чи мільйон зараз, здається, нікого не здивуєш. Політика в Україні вже давно перетворилася на великий бізнес. Можливо, рівень цифр зовсім інший?

Ігор Попов: Ні, це саме кілька сот тисяч за партію “під ключ”, без будь-яких додаткових умов, тому що, звичайно, деякі лідери бажають залишитися заступниками, хочуть отримати певні бонуси, проте покупцеві простіше заплатити один раз за все одразу. Чинний новоприйнятий закон про місцеві вибори дійсно створив новий вид політичної корупції. Це, звісно, неправильно: закон має готуватися ретельно і не призводити до таких дурниць та корупційних дій.

Бі-Бі-Сі: Що робити зараз політичним блокам? Адже існує проблема ребрендінгу: наприклад, БЮТ і партія “Батьківщина”. Одна річ іти в сільську раду від імені партії “Батьківщина”, але, коли є згадка про Юлію Тимошенко, то шанси значно зростають. Перереєстрація партій зараз допускається?

Ігор Попов: Ще одним доказом того, що ринок політичної корупції процвітає є та інформація, що в Мінюсті знаходиться зараз вже майже двадцять партій, які за останній місяць провели з’їзди: змінили повністю керівні органи, змінили свої назви і тепер вимагають від Мінюсту на це дозволу. Проте, оскільки Мінюстом керують представники правлячої коаліції, то вони, звичайно, хочуть створити додаткові перешкоди для політичних конкурентів, тому дуже ретельно вичитують документи і не поспішають давати відповіді. Щодо ребрендінгу БЮТа на “Батьківщину” та Блоку Литвина на “Народну партію”, тут якраз проблем не буде. Ці політики представлені у парламенті, вони мають розгалужені мережі і тому проведуть перейменування.

А от що стосується ребрендінгу місцевих громадсько-політичних об’єднань, які вже кілька років працюють з виборцями і є популярними, тут складніша ситуація. Тому що перетворити “Наш дім Дніпропетровськ” у, наприклад, Партію Пінгвінів, яка не має такої приємної назви, буде набагато важче. Хоча, звичайно, іншого виходу у представників таких партій не буде. Якщо вони не зможуть перейменувати партію, їм доведеться фігурувати у виборчому бюлетені від незнайомого бренду. І подібними діями правляча коаліція озлоблює таких людей. Все одно у результаті ці партії потраплять до місцевих рад, бо вони давно і системно працюють з виборцями. Можливо, вони навіть будуть змушені пройти у провладні коаліції на місцях, проте, “осад” залишиться, і це ще відгукнеться тій партії, яка створила такі перешкоди.

Бі-Бі-Сі: До речі, блок Леоніда Черновецького теж не буде допущений ні у Києві, ні деінде, оскільки це блок, а партія була закріплена з іншою назвою – Ліберально-Християнська.

Ігор Попов: Їм так само доведеться проводити ребрендінг, тому що як мінімум на київські районні ради ця сила буде претендувати. Проте, знову ж таки всі розкручені політичні партії залишать свою кольорову гаму, рекламний стиль. Можливо, технічно це реалізувати буде важко. Але, я думаю, що днів за 5-7 навіть Юлія Володимирівна зможе перефотографуватися з кандидатами на міських та сільських голів, і вони зможуть використовувати ці фото як найкращу рекламу.

З Ігорем Поповим розмовляв Фідель Павленко