Маленькі "радощі" вступної кампанії 2010

В Україні стартувала вступна кампанія до вищих навчальних закладів. І почалася вона із черг. Цьогорічна кампанія вдвічі коротша, аніж торік. За цей час абітурієнти можуть подати документи не більше ніж до п'яти освітніх закладів.

Абітурієнтка Наталя розповідає про свої результати зовнішнього незалежного оцінювання у черзі до приймальної комісії:

"Історія 177,5, англійська мова - 187,5… Я думаю, що мені все таки пощастить".

Але на заваді до вступу можуть стати не оцінки, а величезні черги, які в перший же день вступної кампанії виникли у комісіях. Розказує чернігівчанка Олена, мама абітурієнтки:

"Ми схвильовані, тому що прийшли о десятій, були п'ятисоті. Ми туди не потрапили, не здали документи, і тепер думаємо, чи їхати додому, а треба їхати в інше місто, чи що нам робити, бо завтра ж буде точно така сама історія".

Ажіотажу кампанії додала її нетривалість: трохи більше двох тижнів проти місяця торік. У міністерстві освіти проблему визнають і пояснюють, що більше часу відведено на опрацювання документів, а не прийом.

Обмежили кількість ВИШів, куди можна подати документи. Минулого року найпрудкіші абітурієнти подавалися до півсотні ВИШів. Підвищено роль середнього балу атестату. Про мотиви нововведень розповідає ректор київського університету Леонід Губерський:

Image caption Андрій Гевко

"Досвід минулих років показав, що з'явилися тривожні тенденції. І знаєте до чого це привело: намагання сконцентрувати зусилля на кількох дисциплінах, які вийдуть на тестування і таке інше. І ми врешті-решт, знизили загальноосвітній рівень наших дітей".

У громадянській мережі «Опора» критикують нововведення. Кажуть, безпідставно зросла кількість медалістів серед українських випускників. Крім того, за словами експерта мережі Андрія Гевка, новацію запровадили пізно - за лічені місяці до старту кампанії:

"Ми бачимо результат, який вийшов у нас по золотих медалях в цьому році, він підтверджує ті факти, що якісь втручання з боку вчителів, підвищення балів усе ж були. Бо статистика в таких цифрах не помиляється, і якась підстава в цього була. Ви бачили, що різко зросла кількість медалей, якщо порівнювати з минулим роком. Якихось об'єктивних причин цьому немає".

Ще новація: можна подавати сертифікати про незалежне оцінювання минулих років. А ті, хто закінчив школу до 2007 року, взагалі могли не проходити його, так само як і абітурієнти заочного навчання. Міністр освіти Табачник вважає, що у такий спосіб реалізується право на освіту:

Image caption Дмитро Табачник, міністр освіти України

"Кожного року вимагати дитину, або її батьків платити за право одержати оцінку - абсолютно порушення конституційних і людських прав. Держава колись, і попередня, і нова українська, гарантувала, що документ про повну середню освіту є достатнім для вступу у вищий навчальний заклад. І потім наказом міністра, з будь-яких міркувань, забрати це право в людей - антиконституційно".

Натомість експерти мережі «Опора» вважають, що через цю новацію з'явилися нечіткості у правилах вступу:

"Абітурієнт, який в минулому році складав тестування з української мови, і ще з якихось предметів, і цього року знову пішов, бо минулого року він не вступив, він має два сертифікати з української мови. В умовах ніде чітко не прописано, який тест він має право використовувати. Чи він має використовувати тест 2007 року, з української мови, а з математики цьогорічний?"

Додала плутанини і новина, що "ВИШ"і підвищили мінімальний прохідний бал з 124 до 140 балів. В "Опорі" кажуть, що знервовані батьки одразу ж почали обривати гарячу лінію. Але насправді цей бал підняли тільки деякі, провідні, ВИШі, де конкурс високий і вступали лише ті, хто набирав більше, ніж 124 бали.