Останнє поновлення: Субота, 17 липень, 2010 p., 15:51 GMT 18:51 за Києвом

Хіджаб для української влади

Мусульманки Криму ухвалили звернення до президента, прем’єр-міністра та інших високопосадовців України із закликом розв’язати проблему з фотографуванням мусульманок на паспорт.

На конференції, що зібрала у Сімферополі близько 800 жінок, говорили про права мусульманок, про роль ЗМІ у формуванні негативного образу ісламу як релігії ненависті та терору, а також про створення європейським суспільством стереотипу про мусульманок, як «пригнічених істот» без прав та почуття власної гідності.

Організатор – організація „Давет”, яку духовенство Криму не сприймає.

Загальнокримська жіноча ісламська конференція мала назву «Актуальні проблеми мусульманки в сучасному демократичному суспільстві». Організатором її виступила мусульманська громада «Давет» («Запрошення»), яку пов’язують із ісламською політичною партією Хізб ут-Тахрір (Ісламська партія визволення), яка, в свою чергу, в деяких країнах визнана за екстремістську.

Ми, мусульманки стверджуємо, що не станемо порушувати накази Всевишнього і не знімемо хустки для фотографії на паспорт. Тому ми закликаємо всі уповноваженні органи не бути порушниками законів Всевишнього, поставитися об’єктивно до віруючих мусульманок та подумати про наслідки обурення мусульманок.

Емінє Борієва

Проведення всіх свої заходів «Давет» не узгоджує із Духовним управлінням мусульман Криму (ДУМК), хоча, за словами лідера громади Руслана Рамазанова, „Давет” їх постійно запрошує. Ця конференція не стала винятком. Однак, ДУМК, у свою чергу, ігнорує подібні запрошення і критикує «Давет» за зв'язок із Хізб ут-Тахріром та намагання розділити і так невелику кримську мусульманську спільноту на кілька таборів.

Муфтій (духовного лідера) мусульман Криму Еміралі Аблаєв в інтерв’ю Бі-Бі-Сі відмовився говорити на тему організованої „Даветом” конференції. «Сьогодні Хізб ут-Тахрір разом зі своїми покровителями шкодять кримським мусульманам, приносять їм зло. Тому я не хочу про них нічого чути та не хочу нічого коментувати!», - заявив Еміралі Аблаєв.

Хіджаб, нікаб, паранджа як вияв свободи?

Провідною темою конференції стала проблема заборони на носіння в багатьох європейських країнах хіджабу, нікабу, паранджі та інших традиційних видів мусульманського жіночого одягу, що покриває голову, а подекуди й закриває обличчя.

Мусульманки наполягають на праві не знімати хустки для фотографії на паспорт

Так, Мавілє Ібрагімова скритикувала європейські країни, такі як Франція, Німеччина, Іспанія, Італія, Нідерланди, Данія та інші за заборону носіння традиційного ісламського жіночого одягу.

«Де свободи про які говорять «демократичні» країни? Які права вони збираються нам надати? Хто вони взагалі такі, щоб щось надавати чи забороняти!? Вони кажуть, що хіджаб утискає права жінок, хоча вони жодного разу не запитали в самих цих жінок. І навіть навпаки, ігнорують їхню думку. - сказала Мавілє Ібрагімова. – У нас немає вибору носити чи не носити хустку! Це наш обов’язок, виконуючи який, ми заслуговуємо на повагу Аллаха і нагороду у майбутньому житті. І саме тому мусульманка ніколи не припинить боротьбу за дотримання законів Аллаха!».

Наші дії будуть вибудовуватися по-наростаючій. Якщо в західних країнах ідуть мітинги, то це тому, що там мусульманки пройшли весь шлях судів, листів першим особам держав, петиції, круглі столи, тощо і зустрілись з ігноруванням проблеми. Мітинги – це вже крайня точка. Ми поки що будемо намагатися донести до органів державної влади важливість цього питання, і наша конференція – перший крок до цього.

Емінє Зудієва

Окремою темою стала заборона мусульманкам Україні фотографуватися для паспорту в хіджабі. Як заявила Емінє Борієва, яка є членом нещодавно створеної української ліги мусульманок «Ансара», Україна не дозволивши мусульманкам вклеювати у паспорт фотографію, де вони у хустці, порушила тим самим одну з основних громадських свобод, надану Конституцією, а саме свободу на віросповідання.

«Ми, мусульманки стверджуємо, що не станемо порушувати накази Всевишнього і не знімемо хустки для фотографії на паспорт. Тому ми закликаємо всі уповноваженні органи не бути порушниками законів Всевишнього, поставитися об’єктивно до віруючих мусульманок та подумати про наслідки обурення мусульманок», - заявила Емінє Борієва.

Активістка-мусульманка: поки що без протестів

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі голова ліги мусульманок «Ансара» Лутфіє Зудієва заявила, що українські мусульманки поки не братимуть приклад зі своїх європейських сестер та влаштовувати численні акції протесту на підтримку свої прав, а боротимуться за них виключно у правовому руслі.

«Наші дії будуть вибудовуватися по-наростаючій. Якщо в західних країнах ідуть мітинги, то це тому, що там мусульманки пройшли весь шлях судів, листів першим особам держав, петиції, круглі столи, тощо і зустрілись з ігноруванням проблеми. Мітинги – це вже крайня точка. Ми поки що будемо намагатися донести до органів державної влади важливість цього питання, і наша конференція – перший крок до цього», - резюмувала Емінє Зудієва.

Різновиди мусульманського вбрання для жінок

  • Шейла популярна у країнах Перської затоки. Це широка прямокутна шаль, яка обмотується довкола голови і фіксується на плечах.

  • Аміра складається з двох частин: тісного бавовняного капелюшка і шалі у формі широкого рукава.

  • Паранджа - найбільш консервативна з усіх форм одягу. Вона закриває все тіло і залишає лише волосяну сітку на очах жінки.

  • Химар є довгою хусткою, яка спадає до талії, закриває волосся, шию, плечі, але відкриває обличчя.

  • Нікаб є різновидом хустки, яка закриває нижню частину обличчя жінки, але залишає відкритими очі. На додаток носиться шаль, яка закриває плечі, і може бути додатковий елемент, який закриває очі.

  • Чадор носять іранські жінки, коли виходять у громадські місця. На практиці це є покривало на усе тіло, яке носиться під хустку.

  • Слово Хіджаб походить з арабського слова «покривало» і використовується для опису хусток, які носять жінки-мусульманки. Ці шалі мають безліч кольорів і стилів. У Європі найчастіше носили квадратну хустку, що покриває голову і шию, залишаючи відкритим обличчя.

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS