'Довгоочікуваний прорив' України на Фарнборо

Шале концерну 'Антонов' на Фарнборо
Image caption Шале концерну 'Антонов' на Фарнборо

На міжнародній авіавиставці, яка впродовж цього тижня відбувається в англійському Фарнборо, відбулась офіційна презентація для преси нового літака Ан-158.

Український концерн напередодні підписав угоду з російською 'Ільюшин фінанс Ко' на продаж цих суден, вартістю понад півмільярда доларів.

Самі машини виготовлятивуть як в Росії, так і в Україні.

Втім, звичайно, справжні велети авіабудівельної галузі Аеробус і Боїнг на Фарнборо знову грають ключові ролі, і одні з найбільших контрактів належать саме їм. Аерофлот купив 11 Аеробусів, Американські авіалінії 35 боїнгів, Емірати 12 Боїнгів. Експерти вже кажуть, що це Фарнборо - це свідчення того, що фінансова криза в авіабудівельній галузі, минула.

Image caption Кореспондент Української служби Бі-Бі-Сі Андрій Кравець на тлі Боїнга-787

А справжньою родзинкою став новий Боїнг-787 'Лайнер Мрії', який височіє практично у центрі авіасалону.

В інтерв'ю Українській службі Бі-Бі-Сі генеральний конструктор концерну Антонов Дмитро Ківа сказав, що ситуація в українській галузі і справді покращується.

"В компанії Антонов взагалі кризи не було. У нас постійно зростали фінансові рівні і показники. У нас росла заробітня плата і ми постійно працювали, але, що стосується підприємств авіаційної промисловості України, то на серійних підприємствах справді була криза. Вона ще продовжується, але вже йде вихід. І зараз ухвалені кроки, які дозволяють нам бути впевненими, що ми виходимо із кризи."

Концерн Антонов презентує тут новий пасажирський літак Ан-158, вдосконалену версію Ан-148 зі збільшеною кількістю пасажирських місць, і одразу ж підписує контракт на продаж цих суден російській лізинговій компанії 'Ільюшин фінанс Ко'. Угоду, вартість якої становить понад півмільярда доларів, підписали під час прес-конференції 'Антонова' генеральний конструктор концерну Дмитро Ківа і генеральний директор Ільюшина Александр Рубцов.

Росіяни вже підтвердили придбання десяти Ан-158, на які в них вже є замовник з можливістю купівлі ще десяти. Александр Рубцов не приховув, що це вигідна оборудка для його компанії, додавши, що 20 машин - це лише початок.

Image caption Дмитро Ківа

'У цих літаків вже є господар - це буде авіакомпанія Атлант-Союз, яку ми будемо фінансувати. Десять додаткових літаків, які ми придбаємо у якості опціону, також мають потенційних споживачів в Росії і за кордоном. Я думаю, що цей опціон буде дуже скоро підтверджений у вигляді твердого замовлення, сподіваюсь до кінця цього року. Ми зараз ведемо переговори з покупцями з різних країн світу і найближчим часом збираємось сформувати серйозний портфель замовлень на машини цієї родини. Зараз підписали контракт на 20 суден, і до кінця року плануємо збільшити кількість до 60."

Як стало відомо, Ан-158 навіть зацікавились в адміністрації президента Росії, це при тому, що прямим конкурентом літака називають новий російський Сухой Суперджет-100, який також демонстрували на Фарнборо.

Втім з приходом нового керівництва в Україні в Москві та Києві не говорять про конкуренцію, а радше про співпрацю: пропозиції про об'єднання активів в енергетичній сфері, кораблебудуванні і звичайно авіабудування. Дмитро Ківа в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав, що такі кроки дійсно здійснюються, і не виключає такої можливості в майбутньому:

'Співпраця з Росією є взаємовигідною, і вона триватиме. Ми якраз плануємо створити спільне підприємство для того, щоб скоординувати наші зусилля. Координація робіт по маркетингу, по продажах, закупівлях, обладнанню, тренінгу, кооперації виробництва, модернізації, спільних нових розробок. Умови наразі узгоджуються. Що стосується об'єднання активів, то це справа майбутнього. Треба пройти відповідні терміни, відповідну здійснити роботу, в тому числі оцінку вартості, і до цього треба йти, як кажуть, 'step by step'.

На підтвердження слів пана Ківи, прем'єр міністр Микола Азаров не шкодував епітетів у середу у Києві, щоб охарактеризувати останню українсько-російську угоду, яку він назвав 'довгоочікуваним проривом' для української авіаційної промисловості, додавши, що вона є свідченням того, що відновлення співпраці і об'єднання зусиль з Росією приносить конкретні результати.