"Репортери без кордонів" занепокоєні Україною

В інтерв’ю газеті «Коммерсанть» Жак Франсуа Жульяр заявив, що главі української держави варто було б чітко визначити свою позицію у питаннях взаємин влади та ЗМІ, а політично заанґажована інформація та неупереджена журналістика в Україні мають бути розмежовані .

Image caption Жан-Франсуа Жульяр. Фото УНІАН

Пан Жульяр нагадує про зафіксовані факти порушення свободи слова: випадки цензури, коли інформація відкликалася із телевізійних випусків новин, або ж деякі теми журналістам просто забороняли висвітлювати. Відтак, складається враження про замовчування певної інформації із критикою чинної влади.

Однак, на думку пана Жульяра ідеться не про цензуру на централізованому рівні, чи існування якоїсь вертикалі, що відстежує інформацію.

Ідеться про те, що журналістам не дають можливості проводити об’єктивні розслідування і висвітлювати певні теми.

В Україні спостерігається значне злиття політики та ЗМІ в особі власників і менеджерів. А це, на переконання генерального секретаря «Репортерів», уже створює підґрунтя для цензури.

Цього явища взагалі уникнути неможливо, підкреслює в інтерв’ю «Коммерсанту» пан Жульяр. Однак ,слід чітко розмежувати політично заанґажовану інформацію від об’єктивної і неупередженої журналістики.

Прикметним побажанням українських журналістів, що його озвучили «Репортери без кордонів» став безперешкодний доступ до офіційної інформації, який є нормою в усіх демократичних державах.

Особливе занепокоєння викликали у «Репортерів» жорсткі політичні розбіжності у парламентській комісії, яка розслідує факти цензури. Оскільки представники опозиції мають одну точку зору на природу фактів цензури, представники коаліції – діаметрально протилежну. Саме через це до одного знаменника їм прийти буде вкрай важко і робота комісії, на думку пана Жульяра, навряд чи буде надто результативною.

Хоча, якщо намагатися знайти позитив, то навіть така комісія потрібна, бо привертає увагу політиків найвищого рівня та міжнародної спільноти до питань свободи слова в Україні політиків найвищого рівня.

Жан-Франсуа Жульяр також заявив, що після зустрічі із керівниками «5 каналу» та ТВi в нього склалося відчуття певного політичного тиску.

«Якщо нічого не зміниться, то можна опинитися в ситуації, коли провідні канали ( в Україні) будуть закриті. Є певний ризик, що вони втратять своїх глядачів".

Резонансною стала заява генерального секретаря впливових «Репортерів», яку той озвучив в ефірі одного із телеканалів.

Ідеться про конфлікт інтересів - пебування на посаді глави Служби безпеки Валерія Хорошковського, який є власником медіа-групи "Інтер".

«Якщо 5 каналу і ТВі будуть заважати робити свої програми і здійснювати мовлення, це для нас справжнє занепокоєння і це зазіхання на свободу преси в Україні. Ми сподіваємося, що політична влада буде коректно виконувати свою роботу і відповідним чином судова влада буде пресу захищати». Генеральний секретар впливової міжнародної організації заявив, що перебування на посаді глави Служби безпеки Валерія Хорошковського, який є власником медіа-групи "Інтер", - це справжній конфлікт інтересів.

Позицію представників влади «Репортерам без кордонів» почути не довелося через літні відпустки працівників Адміністрації Президента.

Напередодні заступник глави адміністрації президента України Анна Герман висловила сумнів в об’єктивності роботи місії «Репортерів без кордонів», припустивши, що вони приїхали в Україну із заздалегідь підготованими висновкам про ситуацію зі свободою слова в Україні.