Мельниченко: "термін випливає"!

Колишній охоронець Леоніда Кучми Микола Мельниченко заявляє, що вже через місяць спливає термін притягнення до карної відповідальності фігурантів так званого ”касетного скандалу”, який розпочався 2000 року. Про це колишній майор президентської охорони сказав під час відео-конференції, розміщеної на одному з порталів.

Image caption Вбивство Ґонґадзе - тяжкий злочин, на який термін давності не поширюється

Багато юристів стверджують, що термін давності не застосовується до тяжких злочинів, таких як убивство. Водночас експерти нагадують, що замовники вбивства журналіста Георгія Ґонґадзе досі не встановлені.

Представниця потерпілої сторони у справі вбивства Георгія Ґонґадзе, адвокат Валентина Теличенко сказала Бі-Бі-Сі, що оскільки існує кілька видів злочинів, то є і різні терміни давності.

На думку адвоката, на плівках Миколи Мельниченка, записаних у кабінеті Леоніда Кучми, йдеться і про статті Карного кодексу, які підпадають під термін давності. Але, як каже адвокат, є і тяжкі злочини, до яких цей термін не застосовується.

Валентина Теличенко: "Щодо Олексія Пукача термін давності не застосовується. Але якщо ми говоримо про зловживання владою, тиск податкової адміністрації, незаконне відчуження і приватизацію, хабарництво – це може підпадати під термін давності."

Київський юрист Андрій Нечипоренко теж погоджується з такими твердженнями, нагадавши в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що особа може бути визнана винною, але не буде покарана, бо витік термін давності.

Андрій Нечипоренко:"Це підстава не є реабілітаційна. Резюмується, що людина визнає себе винною у скоєнні злочину. Але покарати її принципово не можна. Тому що витік термін давності.”

Екс-охоронець Леоніда Кучми Микола Мельниченко твердить, що вже через місяць спливає термін притягнення до карної відповідальності фігурантів касетного скандалу.

Микола Мельниченко: "Дуже прикро, що у вересні закінчиться термін притягнення до карної відповідальності тих людей, які вчинили злочини і які є фігурантами касетного скандалу. Бо багатьох із них ми не зможемо притягти до такої відповідальності. Я б не хотів, щоб ті особи, які були причетні до злочинної діяльності, не були покарані. А така ймовірність існує. Можливо, це один із спеціальних механізмів."

Image caption Микола Мельниченко

Напередодні Генеральний прокурор Олександр Медведько підтвердив, що у справі про вбивство Георгія Гонгадзе є тільки один обвинувачений – екс-керівник Департаменту зовнішнього спостереження Олексій Пукач, заарештований рік назад.

Троє інших спільників вбивства вже засуджені до 12 і 13 років.

На допиті у слідчого Генпрокуратури Олексій Пукач зізнався у причетності до вбивства. Частина допиту була оприлюднена, чого раніше не робилося. І це викликало певні сумніви – що за цим стоїть? Дехто з аналітиків не відкидав певні домовленості.

Водночас, на думку експертів, викликають сумніви і деякі твердження Миколи Мельниченка, відомого своїми суперечливими заявами.

Приміром, під час відео-конференції він закликав не ставитися до Пукача - безпосереднього учасники вбивства Гонгадзе - надто суворо.

Микола Мельниченко:"Він не є тим монстром, яким його хочуть змалювати. Пукач – служака для того, кому він служить. Коли він вивозив, убивав, душив, він був переконаний, що робив добру справу. Я хочу звернутися до близьких і рідних Пукача – не відмовляйтеся від нього, підтримуйте і приходьте до нього. Він військова людина, яка виконує наказ."

Восени 2000 року, після зникнення журналіста Георгія Ґонґадзе, лідер соціалістів Олександр Мороз оприлюднив плівки Миколи Мельниченка, на яких лунали голоси, схожі на голоси українських чільників, в тому числі і тодішнього президента Леоніда Кучми.

Начебто пан Кучма давав наказ керівнику МВС Юрію Кравченку вивезти Георгія Ґонґадзе за межі України.

Експерти нагадують, що замовники убивства досі не встановлені. Внаслідок "касетного скандалу" 2000 року і вбивства Георгія Ґонґадзе Україна потрапила в міжнародну ізоляцію.

Микола Мельниченко для вирішення питань відповідальності пропонує оригінальний спосіб - зібрати всіх високопосадовців, яких вважають начебто причетними до злочинів, і перевірити їх на детекторі брехні.