Україна може квотувати експорт зерна

Цього тижня Україна може запровадити обмеження на експорт зерна – на це “прозоро” натякають українські урядовці, і відверто кажуть учасники ринку.

Скоріше за все, Україна, на відміну від Росії, не піде на цілковиту заборону на продаж зерна за кордон, але запровадить квоти. Саме проти цього весь попередній тиждень Україну застерігали міжнародні експерти.

Українському уряду простіше підтримати кількох виробників “соціального” хліба, аніж обмежувати експорт зерна, аби не допустити зростання цін на хліб – так лише на початку минулого тижня коментував можливість запровадження квот на експорт зерна віце-прем’єр Сергій Тигіпко:

“Я вважаю, що якби ми могли обійтися без квотування, було б дуже добре. Це показало б, що у нас є добре розвинений ринок".

Проте впродовж самого тижня заяви урядовців ставали дедалі прозорішими. Так, інший віце-прем’єр Андрій Клюєв заявив, що певні обмеження експорту зерна потрібні, аби не припустити подорожчання хліба в Україні через скорочення врожаю і посуху:

“Держава має вжити заходів щодо недопущення зростання цін на хліб на внутрішньому рикну. Проте відбуваються дивні речі: зволікання із закупівлею зерна поточного врожаю для власних потреб, маніпулювання цінами, показниками якості. Це неприпустимо. На зерновому ринку має бути посилено державний контроль.".

Згодом міністр агропромислової політики Микола Присяжнюк нарешті вимовив те слово, якого очікували і боялися учасники українського зернового ринку, - квоти. Утім, міністр одразу ж наголосив, що навіть як квоти і запроваджуватимуться, вони будуть узгоджені із зернотрейдерами:

“Навіть якщо квоти будуть вводитися, то вони будуть вводитися у першу чергу на пшеницю для того, щоб забезпечити продовольчу безпеку країни. І вони будуть погоджені із зернотрейдерами.

Міністр аграрної політики також заявив, що переговори із зернотрейдерами мають бути завершені до понеділка.

Image caption Пожежі в Росії знищили третину врожаю і унеможливили експорт

Але вже наприкінці п’ятниці, коли стало відомо про те, що до перевірок на зерновому ринку залучено Генпрокуратуру, яка порушила низку кримінальних справ проти кількох зернотрейдерів, стало зрозуміло, що цього року Україна навряд чи уникне обмежень на експорт зерна.

Раніше оглядачі попереджали, що такий крок українського уряду може призвести до санкцій з боку Світової організації торгівлі, членом якої віднедавна є Україна. Заступник міністра економіки Валерій П’ятницькій заявив, що оскільки ці обмеження будуть запроваджені із метою збереження продовольчої безпеки країни.

“Якщо вводяться якісь заходи на обмежений період для того, щоб здолати якісь кризові моменти, які не впливають на торгівлю і не несуть істотну загрозу економічним партнерам, то в цьому випадку заходів, як таких, не буде.

Водночас урядовець заявив, що йому наразі невідомо, які саме обмеження будуть запроваджені.

Тим часом кілька впливових бізнесових видань подали статті, де міжнародні експерти не радили Україні вдаватися до обмежень на експорт зерна, особливо після того, як про своє рішення тимчасово призупинити весь зерновий експорт заявила Росія, яка разом із Україною за підсумками минулого року посіла третє місце серед світових постачальників збіжжя. В інтерв’ю Financial Times керуючий директор Світового банку Нгозі Оконджо-Івеала сказав, що обмеження на вільний продаж зерна можуть призвести до повторення харчової кризи 2007-2008 років, коли ціни на харчі сягнули рекордних рівнів, а у деяких країнах навіть спалахнули голодні бунти.

“Експортні заборони, хоч і зрозумілі з позиції окремих держав, є контр продуктивними на міжнародному рівні, бо вони сприяють накопиченню зерна про запас і викликають ще більше спотворення цін."

Поки що зернотрейдери, посилаючись на свої джерела в уряді, кажуть, що може йтися про спільну квоту на експорт пшениці та ячменю на 5 мільйонів тон. За минулий маркетинговий рік Україна експортувала понад 21 мільйон тон зернових.

Новини на цю ж тему