Меморіальний кабінет Джеймса Мейса у Києві

У Києво-Могилянській академії відкривають Меморіальний кабінет Джеймса Мейса – американського історика, який одним із перших назвав Голодомор в Україні 1932-1933 років геноцидом.

У Меморіальному кабінеті міститься колекція книжок історика, а також архівні матеріали, з якими він працював. Директор наукової бібліотеки Києво-Могилянської академії Тетяна Ярошенко розповідає, що на упорядкування і зібрання усієї колекції книжок Джеймса Мейса знадобилося кілька років. Бо велика кількість літератури зберігалася у помешканні історика у Сполучених Штатах.

Тетяна Ярошенко: «Це абсолютний клондайк. Одна з найбільших колекцій щодо встановлення тоталітарних режимів у країнах. Унікальні книжки про те, що призвело до Голодоморів в Україні. Кожна книжка має помітки, ці маргінальні помітки є свідченням того, як Джеймс Мейс працював над цими джерелами».

Джеймс Мейс народився у Сполучених Штатах і не мав жодного українського коріння, його бабуся була індіанкою. Історик почав цікавитися радянською Україною ще в університеті, де захистив дисертацію на тему «Національний комунізм у Радянській Україні 1919-1933 років». Пізніше він зайнявся дослідженнями теми Голодомору з британським істориком, який теж займався історією України ХХ століття, - Робертом Конквестом.

Ще у 1982році на міжнародній конференції про Голокост і Геноцид Джеймс Мейс сказав: «Щоб централізувати повну владу в руках Сталіна, потрібно було вигубити українське селянство, українську інтелігенцію, українську мову, українську історію у розумінні народу, знищити Україну як таку. Розрахунок дуже простий і вкрай примітивний: нема народу, отже нема окремої країни, а в результаті — нема проблем».

Щоб зробити таку заяву, Джеймс Мейс дослідив усі доступні архіви та опитав людей – свідків трагедії. Всі розмови він записував на ауідоплівки, які потім привіз до України. Більше двох десятків років історик займався дослідженням українського Голодомору у себе вдома – у Сполучених Штатах. По тому, як Україна стала незалежною, Джеймс Мейс переїхав у Київ. Майже відразу одружився з українською письменницею Наталею Дзюбенко. Вона каже, що виконувала заповіт свого чоловіка, коли звернулася з пропозицією створити меморіальний кабінет у Києво-Могилянській академії.

Image caption У Меморіальному кабінеті Джеймса Мейса міститься колекція книжок і родинні фотографії.

Наталя Дзюбенко-Мейс: «Він говорив мені передати всю колекцію у Києво-Могилянську академію після того, як він піде з цього життя. Я вважаю, що цей той випадок, коли книги потрапили саме туди, де вони мали бути. Це прекрасне приміщення, просторе, велике, з відповідним температурним режимом. Є окреме приміщення під архів, окреме – для книжок, читальна зала».

Останні роки свого життя Джеймс Мейс провів в Україні. Він працював на кафедрі політології у Києво-Могилянській академії та дописував до англомовних тижневиків.