Герасим’юк: контроль за Україною посилиться

Емблема ПАРЄ
Image caption Резолюція ПАРЄ щодо України: різні тлумаченння

Ухвалення ПАРЄ резолюції "Функціонування демократичних інститутів в Україні" є важливим кроком в напрямку реалізації євроінтеграційного курсу. Про це йдеться у коментарі Міністерства закордонних справ.

"Остання резолюція ПАРЄ вітає появу політичної стабільності в Україні, забезпечену за підсумками лютневих чесних та прозорих президентських виборів, а також консолідацію влади як необхідну умову здійснення демократичних та економічних реформ" – так українське зовнішньополітичне відомство відреагувало на ухвалений у вівторок у Страсбурзі документ.

Однак, як розповів Бі-Бі-Сі журналіст Сергій Воропаєв, який спостерігав за слуханнями, документ, який ухвалили європейські представники, - це одна із найжорсткіших подібних заяв щодо України за останні 5 років.

Попередній варіант доповіді, представлений 20 серпня, за його словами, був більш м’який. Однак останні події, що розгортаються в Україні дали підстави співдоповідачам дещо зробити проекти резолюції і саму резолюцію більш жорсткою. Практично вперше за весь момент членства України в Раді Європи було звернуто увагу на посилення ролі Служби безпеки України, на її втручання в справи журналістів і не лише журналістів, а й політичних партій, громадських діячів – розповідає журналіст.

Більше того, дехто у ПАРЄ вважає, що висновок щодо України надто м’який. В інтерв’ю “Німецькій Хвилі” одна з авторів звіту щодо стану демократії в Україні від доповідачів Моніторингового комітету ПАРЄ Ренате Вольвенд сказала, що вважає резолюцію ПАРЄ щодо України недостатньо жорсткою, особливо в частині свободи слова.

“Немає відчуття свободи, коли можна вільно критикувати, якщо щось тобі не подобається, бо за рогом вже за тобою хтось стежить. Все перевіряється і реєструється. І людям просто обмежують їхні свободи”, - висловлює критику Ренате Вольвенд.

Image caption Ольга Герасим'юк не хоче повернення до тоталітаризму в Україні

Чи може резолюція ПАРЄ якось змінити політичну ситуацію в Україні? Це питання Бі-Бі-Сі адресувало депутатові Верховної Ради від опозиційного блоку «Наша Україна – Народна Самооборона» Ользі Герасим’юк, яка була у складі української делегації на засіданні парламентської асамблеї Ради Європи у Страсбурзі.

О. Герасим’юк: Не можна не зважати на рішення Парламентської асамблеї, яке відбулося сьогодні, оскільки стало очевидним, що це не просто чергова доповідь, що це не просто проміжна доповідь перед наступною. Як нам переможно доповідали, що наступна має зняти з нас взагалі моніторинг, оскільки ми головуємо в Комітеті міністрів, а ще жодна країна під моніторингом не була в цьому кріслі. А це не просто не полегшить шлях, ця доповідь стала як ніби першою сходинкою на шляху до тепер наступного дуже посиленого контролю за тим, що відбувається в країні. Тому що сьогодні одностайно всі політичні групи, які б вони не мали погляди, заявили про свій острах, про своє остереження тим, що відбувається в країні. Всі заговорили про абсолютно точне переслідування журналістів, переслідування в різних формах, які не зустрічалися останнім часом у нашій країні, про смерті, про підслушки, про залякування. Ішлося про те, що позбавлення двох українських каналів ліцензій – це є сумнівним рішенням (цитую своїх колег), і що це означає вибірковий підхід до покарання тих, хто неугодний.

Бі-Бі-Сі: А як, на вашу думку, оцінки європейських депутатів можуть вплинути на європейські перспективи України? Адже дехто може сказати, що представники української опозиції, ви в тому числі, наполягаючи на більш жорстких формулюваннях у резолюції ПАРЄ, можуть таким чином завадити європейським перспективам України, тобто, зруйнувати її репутацію як держави, яка претендує на членство у європейській сім’ї.

О. Герасимюк: Наші зусилля ніяк не можуть зруйнувати репутацію держави. Ми працюємо на те, щоб не дозволити відкату країни з демократичного шляху у Радянський Союз. Тому що ми вже сьогодні прокинулися в часи Конституції Кучми, а наступним кроком може бути повернення у радянський табір. Тому дії опозиції конструктивні. Ми сьогодні продемонстрували своїм голосуванням, що ми йдемо на компроміс. Ми зняли дуже багато своїх пропозиції достатньо жорстких тому, що наше завдання – не нашкодити нинішній владі, а ми зараз дбаємо про українське суспільство, в якій ситуації воно опиниться. І Рада Європи цінує ці зусилля. Тому, що ми говорили сьогодні в унісон із нашими європейськими колегами. Точніше, вони говорили нашими же словами. Всі зацікавлені в тому, що Україна має бути цивілізованим сусідом, нікуди не подітися від того. Всі зацікавлені в тому, щоб Україна була не шматком радянського табору, а щоб це була якраз європейська держава. Для цього ми повинні позбутися отих речей ганебних, які сьогодні відбуваються.

Бі-Бі-Сі: Скажіть, будь ласка, а чи лунала підчас обговорення тема зміни політичного устрою України? Те, про що ви вже казали, рішення Конституційного Суду скасувати політичну реформу та підсилити повноваження президента.

О. Герасимюк: Безперечно, це була така сенсація номер один. Коли це відбулося, всі обговорювали це дуже бурхливо і гаряче. І позиція ПАРЄ сьогодні – негайно відправити запит про конституційний статус України до Венеціанської комісії, повернутися до розгляду цього питання і… У нас є, тут готувалися деякі пропозиції з цього приводу, але вирішено почекати все ж таки експертизи Венеціанської комісії, і наступним кроком буде спеціальна доповідь про те, що сьогодні було сказано підчас дебатів, яка буде спеціально присвячена конституційній ситуації в Україні, цьому рішенню і легітимності цього рішення і таке інше. Тобто, таким чином, обговорення призвело до необхідності наступного обговорення.

Бі-Бі-Сі: А чи ніхто не підтримував чинну владу? Були прихильники рішення конституційного?

О. Герасимюк: Крім палких прихильників з боку Росії, фактично, не було таких стовідсоткових прихильників. Усі висловлювали дуже серйозні, критичні зауваження. Лише російська делегація стовідсотково релятувала те, що саме зараз країна йде правильним шляхом, що вона зрозуміла… Як було сказано, народ України прокляв своє минуле і йде правильним шляхом (сміється), що було для багатьох сигналом небезпеки.