Англійська стане офіційною в Україні?

Заступник голови адміністрації президента Ганна Герман сказала, що хоче запустити ідею трьох офіційних мов в Україні.

Image caption Якщо англійську зроблять офіційною, державним установам знадобиться багато словників

Виступаючи на 5 каналі, вона назвала це "нетрадиційним способом" розв’язання мовної проблеми в Україні. Вочевидь, це реакція на обурення з приводу перспектив фактично українсько-російської двомовності на офіційному рівні, яку передбачає запропонований Партією регіонів законопроект. З цього приводу в Києві вже відбулися протести.

Тож Ганна Герман пропонує на додачу ще англійську як офіційну. На її думку, це дасть молоді мотивацію більше вчити світових мов, а Україні дозволить зробити прорив "прорив у світ".

Image caption Ганна Герман: англійська допоможе Україні зробити прорив у світ.

Заступник голови адміністрації президента вважає, що за таких умов українська залишиться офіційною мовою, а ще в Україні буде дві мови міжнаціональних стосунків.

Хоча багато хто скептично сприйняв цю ідею. Приміром, юрист Олексій Резніков каже, що статус офіційної для англійської завдасть чимало клопотів державним службовцям:

"Будь-який порядок впровадження державної або офіційної мови має суттєве значення для державних чиновників. І абсолютно не має значення для громадян. Державний чиновник зобов'язаний володіти всіма мовами, які визнані державними або офіційними, і відповідно, вступити в спілкування з особою, яка звернулася", - розповів Олексій Резніков Бі-Бі-Сі.

"Російська з бантиком"

А політолог Вадим Карасьов вважає, що це рішення загрожує українській мові. Оскільки вона зараз не без труднощів витримує конкуренцію із російською, а англійська, якою послуговується мало не весь світ, може витіснити українську – вважає політолог, який бачить підстави для заяв Ганни Герман в іншому.

Він вважає, що перспектива запровадити в Україні англійську малореальна, бо багато посадовців, за його словами, за 20 років перебування при владі не вивчили українську, яка входить до однієї мовної групи із російською.

"А оскільки це нереально, то більш реально, що російська стає офіційною мовою - в пакеті з англійською. Розумієте, це так контрабандою ніби вводять російську другою державною - в пакеті з англійською, з такою прикрасою, з таким фантиком, бантиком. Ніби це модно. Ніби це актуально, але зрозуміло, що це, перш за все, стосується російської мови як другої державної", - каже Вадим Карасьов.

Англійська мова має офіційний статус у багатьох країнах світу – зокрема, в Канаді, Індії та інших державах Співдружності націй (колишній Британській Співдружності), хоча де-факто англомовні країни на зразок Австралії, Сполученого Королівства чи США на державному рівні не затверджують статус англійської як офіційної мови.

Як зазначив під час нещодавнього візиту в Україну міністр-ментор Сінгапуру Лі Куан Ю, саме всезагальне вивчення англійської мови, яке було покладено в основу стратегії економічного розвитку Сінгапура, сприяло економічним успіхам країни, бо надало лінгвістичні переваги над сусідами. Читайте відгуки слухачів на цю пропозицію

Науковці проти мовних законопроектів

Тим часом, мовознавці в Україні виступають проти змін мовного законодавства, пропонованого парламентарями.

Інститут української мови Національної академії наук разом з Інститутом мовознавства імені Потебні рекомендують не ухвалювати жоден з семи "мовних" законопроектів, зарєстрованих у Верховній Раді. В тому числі і документ, пропонований Партією Регіонів, комуністами та блоком Литвина, який передбачає суттєве розширення сфери вжитку російської мови на офіційному рівні в Україні. Проти нього вже відбувалися акції протестів громадськості.

"Такий закон приймати не можна. Його дух - підкреслення усього регіонального на противагу цілісності країни", - заявив директор Інституту української мови НАНУ Павло Гриценко.

За його словами, аналіз законопроектів провели на прохання спікера Володимира Литвина. У висновку науковці стверджують, що всі вони недопрацьовані, містять багато суперечностей і посилюють регіоналізацію та розкол України.