Екс-голова СБУ: Чорновола вбили

Екс-голова Служби безпеки України та голова політради партії "Наша Україна" Валентин Наливайченко заявив про існування реальних доказів того, що засновника Народного Руху України В'ячеслава Чорновола вбили.

Image caption Екс-голова СБУ Валентин Наливайченко

Пан Наливайченко висловив надію на те, що Генпрокуратура, яка 2009-го поновила справу про загибель В'ячеслава Чорновола, завершить розслідування і оприлюднить його результати:

"Я сподіваюсь, що це ганебне вбивство буде і розслідуване, і буде оприлюднено результати розслідування. Як я розумію, розслідуванням продовжує займатися Генеральна прокуратура."

Раніше депутат Тарас Чорновіл заявляв, що слідство має факти, які підтверджують, що його батька вбили. В'ячеслав Чорновіл загинув 25 березня 1999 року в ДТП, коли його автомобіль врізався в КАМАЗ.

А віз і нині там

Колишні соратники В'ячеслава Чорновола твердили, що у вбивстві політика винні представники тодішньої влади. А сама аварія нагадує одну з операцій радянських спецслужб під назвою "Таран". Рік тому правоохоронці запевняли, що розслідування справи наближається до завершення. Проте розслідування аварії, у якій загинув Чорновіл, триває досі.

Як сказав Бі-Бі-Сі журналіст Олег Єльцов, який пише на кримінальні теми, нині робиться все, аби згорнути розгляд резонансних справ, у тому числі і загибелі Чорновола.

Також 5 років тому з машини голови комісії Народного Руху України з розслідування обставин загибелі В'ячеслава Чорновола Миколи Степаненка було викрадено документи щодо розслідування справи. Але як він потім заявив, є декілька копій матеріалів справи і головні з них вціліли.

Очищення чи громадянська війна?

Крім того нещодавно Валентин Наливайченко заявляв, що в Україні потрібно провести люстрацію:

"Люстрація в цій країні обов'язкова. Потрібно забрати усі архіви від комуністів і оприлюднити їх, надати їх громадянам. Кожен повинен знати правду".

Утім люстрація і оприлюднення архівів КДБ не підтримують більшість українських політиків.

Основним аргументом її критиків є те, що це може внести розбрат у суспільство.

Зокрема, Дмитро Табачник, міністр освіти та науки України, вважає ідею люстрації абсурдною:

"Це - полювання на відьом. Якщо починати люстрацію через 18 років незалежності - це поставить суспільство на межу громадянської війни".

Також проти неї виступають різні політичні сили, у тому числі й націонал-демократи, такі як Левко Лук'яненко.

Покарання за заперечення

Крім того, Валентин Наливайченко вимагав притягнути до відповідальності міністра освіти та науки Дмитра Табачника за заперечення того, що Голодомор 1932-1933 років був геноцидом українського народу.

Тоді коли урядовець Табачник заявив, що Голодомор 1932-1933 років в Україні не був геноцидом українського народу.

За його словами, Голодомор був політичним руйнуванням селянства як соціального класу, але не мав етнічних характеристик, зазначив він.

Водночас Наливайченко зазначив, що чиновники, які заперечують факт злочину, діють незаконно й підпадають під юрисдикцію Міжнародного суду в Гаазі.

А в інтерв'ю Українській службі Бі-Бі-Сі Валентин Наливайченко заявив, що держава повинна виплатити компенсацію родичам жертв тоталітарного режиму, які загинули в концтаборах або в результаті Голодомору.

Як виглядає, Валентин Наливайченко є першим главою Служби безпеки України, який підтримав президента Віктора Ющенка у починаннях щодо відкриття та оприлюднення архівів КДБ та проведенні люстрації.

Новини на цю ж тему