Партійні списки хочуть "чистити"

верховна рада

Прийнятий Верховною Радою законопроект, який дозволяє виключати з партійних списків кандидатів у депутати, критикує опозиція, а політичні оглядачі пов’язують нову ініціативу Партії регіонів із боротьбою між центрами впливу в самій цій політичній силі.

Від представників коаліції можна почути про те, що новий законопроект посилить відповідальність кожного майбутнього депутата. Водночас представники парламентської опозиції його критикують.

Політична селекція

Депутат від Блоку Юлії Тимошенко Сергій Соболєв назвав його спотворенням волі виборців, а депутат від блоку "Наша Україна - Народна Самооборона" Роман Зварич заявив про те, що в Партії регіонів не всі кандидати в депутати вважаються керівництвом надійними.

Новий закон, якщо його буде ухвалено, може надати партії (блоку) право приймати рішення про виключення кандидата в депутати парламенту, який за підсумками виборів не вважається обраним, зі свого виборчого списку.

За прийняття законопроекту за основу проголосувало 238 депутатів.

Image caption Михайло Басараб: "Вони будуть намагатися зменшити вплив, витіснити тих, хто впливає на президента".

Невпинна боротьба за мандати

Політичний експерт Михайло Басараб сказав в інтерв'ю Українській службі Бі-Бі-Сі, що формально приводом для появи законопроекту стали пересування в Партії регіонів, коли одні депутати йдуть на урядові посади, а їхні місця у парламенті повинні заповнювати представники партії за списком:

"Існує така думка і вона дуже поширена, що наступною за списками Партії регіонів до парламенту має зайти група, на яку впливає Рінат Ахметов. Враховуючи той факт, що сьогодні конкуруюча група у партії, так звана група Льовочкіна і Фірташа, займає домінуючу позицію".

Політтехнолог Тарас Березовець вважає цей законопроект підвищенням впливовості так званих партійних "списочників".

Він згадав також про неофіційну практику в депутатських колах продавати й купувати місця у списках:

"У Київські міській раді, у Верховній Раді є така досить специфічна послуга, коли комусь із депутатів, які не мають свого бізнесу, так би мовити, стійкого матеріального становища, йому пропонують скласти свій мандат добровільно в обмін на достатньо велику матеріальну винагороду, яка обчислюється кількома мільйонами доларів. А та людина, яка є на черзі, вона стає автоматично депутатом".

Викреслення зі списків - у закритому режимі?

Експерт Міжнародного інституту демократії Сергій Таран сказав в інтерв'ю Українській службі Бі-Бі-Сі, що закритість партійних списків й надалі залишатиметься проблемою для виборців:

"В Україні зараз чимало критики щодо закритості партійних списків, щодо того, що громадяни не можуть впливати на формування партійних списків".

Є ще й інша мотивація – загострення внутрішньої боротьби в Партії регіонів. В цій партії починають стратегічно думати над тим, хто буде заходити до парламенту.

Журналіст, політичний експерт Сергій Руденко прогнозує ще більшу залежність складу парламенту від лідерів основних політичних сил, які представлені у Верховній Раді:

"Виборець на момент голосування матиме певне уявлення про можливу конфігурацію Верховної Ради. Далі ця конфігурація буде залежати максимум від п’яти лідерів партій, які матимуть можливість міняти людей. Це означає, що раду буде формувати п’ятірка лідерів".

А які ще будуть кандидатури?

Тим часом у пресі з’являються припущення щодо конкретних кандидатів, які можуть відчути на собі особливості нового закону, якщо він буде прийнятий. Зокрема, видання proUA з посиланням на джерела в Партії регіонів перераховує кандидатів, які, нібито, є небажаними для іншого центру впливу Партії регіонів.

Інтернет-видання повідомляє, що після позбавлення депутатства сімох депутатів-сумісників з Партії регіонів, до парламенту мають пройти 219-225 номери списку. А після них йдуть люди, яких в Партії регіонів називають небажаними.

Зокрема, на 231 місці - Володимир Заплатинський, який в 2006 році перейшов з "Нашої України" в Партію регіонів.

На 232 місці - Інга Вершиніна, яка тоді ж перейшла з БЮТ до Партії регіонів.

На 233 місці в списку регіоналів - Юрій Зюков, який в 2007 році входив до Партії регіонів, але в часи прем'єрства Тимошенко очолив "Ровенькиантрацит" і став її довіреною особою на виборах президента по Луганській області.