Росіяни відмовляються від "Одеса-Броди"

Нафтогін Одеса-Броди
Image caption Нафтогін Одеса-Броди: реверс чи аверс?

Довготривалі суперечки довкола використання нафтопроводу "Одеса-Броди" і можливостей заповнення його паливом можуть набути нових обертів. Росія не хоче більше використовувати цей нафтогін.

Російська компанія "Транснефть" попереджає, що найближчим часом, а саме наступного року, вона відмовиться від використання нафтопроводу "Одеса-Броди". Про це сказав в інтерв'ю журналу "Трубопровідний транспорт нафти" перший віце-президент компанії Міхаіл Арустамов.

За його словами, Росія активно використовувала "Одеса-Броди", коли у неї був дефіцит експортних потужностей. Але в результаті введення в експлуатацію трубопровідної системи Східний Сибір-Тихий океан цей дефіцит різко скоротився.

А з 2011 року, з початком перекачування 15 мільйонів тонн нафти до Китаю, він практично зникне, вважають у російській компанії. З наступного року вона зможе прокачувати нафту альтернативними напрямками в обхід України і Білорусі.

Різні інтереси

Тим часом Україна протягом багатьох років шукає можливості для заповнення трубопроводу "Одеса-Броди" каспійською нафтою. Свого часу Київ погодився на російський варіант використання нафтогону у реверсному режимі. Останні заяви російської сторони можуть змінити ситуацію, вважають експерти.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв під час нещодавнього візиту до Києва пообіцяв збільшити поставки пального до трубопроводу "Одеса-Броди", але натякнув, що експортні потужності Баку практично вичерпані і нафта качатиметься трьома трубопроводами – від Баку до Супси, Джейхана і Новоросійська.

Разом із тим українські експерти посилаються на неспроможність Азербайджану повністю заповнити "Одеса- Броди" необхідною кількістю нафти, десь 10 мільйонів тонн на рік.

Водночас Україна домовилася про транзит "Одесою-Броди" 4-5 мільйонів тонн венесуельської нафти через свою територію до Білорусі. Перший віце-прем'єр Андрій Клюєв заявив напередодні, що пробна прокачка нафти трубопроводом "Одеса-Броди" може початися вже 17 листопада.

Новини на цю ж тему