Перестановки в уряді: крісло міністра за вибори

Уряд України
Image caption Переможці на виборах, за прогнозами, мають отримати посаду в уряді

Політики й експерти прогнозують можливі зміни в уряді і серед губернаторів за підсумками місцевих виборів. Йдеться і про ймовірність розгляду питання відставки голови уряду, якщо реформи будуть гальмуватися.

В Україні результати місцевих виборів, на яких зі значною перевагою перемогла Партія регіонів, можуть безпосередньо вплинути на перестановки у виконавчій вертикалі.

Експерти прогнозують різні сценарії змін, в залежності від того, яким вагомим був внесок того чи іншого посадовця у перемогу під час перегонів. Водночас експерти не відкидають, що навесні може постати питання і про відставку прем’єра Миколи Азарова.

Попередній розподіл місць іде, згідно з традиційним для української політики постулатом - переможці на виборах мають отримати ласий шматок урядового пирога. Про таку можливість відверто заявляють і самі представники влади.

Про кримського прем’єра Василя Джарти – на півострові регіонали здобули серйозну перемогу на виборах до Верховної Ради Криму – говорять, як про кандидата на крісло міністра транспорту.

До того ж нинішній керівник відомства є ставлеником блоку Литвина, який практично програв вибори, і тому, на думку експертів, не надто потрібний регіоналам. До того ж, він проводить власну гру, яка не завжди до вподоби провладній партії.

Дехто з аналітиків посилається на те, що прем’єру Криму, можливо, і вигідно піти з посади, адже він створив на півострові піраміду, яка, мовляв, і так буде приносити йому дивіденди.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов сказав Українській службі Бі-Бі-Сі і про інші можливі сценарії владних перестановок:

"Василь Джарти, за версією Партії регіонів, свою місію виконав і може повернутися до Києва на посаду, приміром, міністра транспорту. Я не виключаю, що він може бути одним з претендентів на посаду прем’єра. "Залишаться на своїх посадах Клюєв і Колесников. Можливо, під ротацію потрапить міністр оборони. Всі коаліційні нерегіональні міністри можуть бути відправлені у відставку, оскільки президенту не потрібні будуть якість коаліційні комбінації в уряді для того, щоб мати більшість у Верховній Раді."

Певний конфлікт міністра охорони здоров’я Зіновія Митника з регіоналами у ВР, які опікуються медициною, можуть підштовхнути до відставки останнього, а його місце посяде Раїса Богатирьова.

А крісло Секретаря РНБО, за версією багатьох джерел, може дістатися екс-Генпрокурору Олександру Медведьку.

Image caption Експерти кажуть, що майбутнє прем'єра залежить від Податкового кодексу і бюджету

Разом з тим представники опозиції переконані, що навесні може постати питання і про відставку самого прем’єра Миколи Азарова.

Політичний аналітик Костянтин Матвієнко сказав Бі-Бі-Сі, що це може статися і раніше, і залежатиме від вирішення питання Податкового кодексу і бюджету:

"Мені цікаво, насамперед, чи буде ухвалений Податковий кодекс, чи ні, і на яких засадах буде формуватися бюджет. І вже потім, коли ми побачимо основні параметри бюджетної політики, ми будемо розуміти, хто б міг якісніше це виконувати. Цілком можливо, що питання відставки може бути порушене ще до Нового року. Поки ж уряд не демонструє здатність формувати бюджет, здатність узгоджувати з підприємцями бачення Податкового кодексу. Уряд намагається говорити з позиції сили. А час закручування гайок давно пройшов."

Водночас чимало експертів переконані, що ситуація з відставкою прем’єра може "зависнути", оскільки немає кандидатури, яка б була рівновіддалена від тих чи інших груп впливу в самій Партії регіонів.

Віце-прем'єри Андрій Клюєв, Борис Колесников і Юрій Бойко, нагадує політолог Вадим Карасьов, є саме представниками таких груп. І надання комусь з них посади голови уряду означатиме посилення якоїсь групи, а відтак збільшення протистояння всередині Партії регіонів.

Новини на цю ж тему