"Відкручування голів": влада і опозиція після виборів

Представники української опозиції вважають політичним переслідуванням відкриття кримінальних справ, виклики до прокуратури і СБУ своїх соратників. Як будуть складатися стосунки влади і опозиції після місцевих виборів?

Генпрокуратура вчергове допитала першого заступника голови партії "Батьківщина" Олександра Турчинова. Він сказав, що давав свідчення стосовно справи екс-глави міністерства внутрішніх справ Юрія Луценка, теж представника опозиції.

Олександр Турчинов, перший заступник голови партії Батьківщина, вийшов з будівлі генеральної прокуратури з чіткою уявою про те, чому його викликали на допит. Викликали, пояснив пан Турчинов, як свідка за справою проти колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка.

Раніше Юрія Турчинова кілька разів викликали до Служби безпеки України – у справі щодо розмитнення імпортного газу. Досі під арештом перебувають колишні високопосадовці митниці і НАК Нафтогаз Анатолій Макаренко та Ігор Діденко. Вони виконували розпорядження тодішнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко.

Олександр Турчинов вважає, що викликів і кримінальних справ буде все більше:

"Я вважаю, що, на жаль, чим ближче ми будемо підходити до чергової виборчої кампанії, тим більше представників опозиції будуть викликати до силових структур. Заангажованість влади сьогодні щодо боротьби проти опозиції, і інформаційної, і силової, я думаю, демонструється практично щодня"

Того ж дня, в Івано-Франківську президент Віктор Янукович говорив про те, що українці не підтримуватимуть політиків, які будують діяльність на авантюрі. Президент, що промовляв перед адміністративно-господарським активом, не уникав різких висловлювань на адресу керівників від опозиційних сил:

"Я собі не уявляю цього. Як голова міста може бути в опозиції? Я йому голову відкручу зразу. Якщо він не буде займатись каналізацією, водою, газом, перспективи не буде. Та й люди терпіти не будуть".

Водночас, коментуючи висловлювання президента, лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк заявив, що мери, обрані від його політичної сили, не будуть прислуговуватись Партії регіонів:

"У політичній партії "Фронт змін" п'ять мерів у Львівській області. Хотів би нагадати, що президент не має права призначати мерів. Незалежність мерів ніхто у них не забере. Вони залежні тільки від людей, які за них голосували".

Пояснюючи різкі заяви Віктора Януковича, депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко сказав, що найголовніше для Віктора Януковича - це закон, а не партійна приналежність:

"Гасла Партії регіонів і Віктора Януковича завжди були одній й ті самі, тому що ми вже через це пройшли: жодних політичних переслідувань!"

Раніше Вадим Колесніченко емоційно спростовував заяви партії "Батьківщина" про те, що Віктор Янукович віддає розпорядження генеральному прокуророві Віктору Пшонці, своєму куму, посилити переслідування опозиції.

Оптимістично депутат Вадим Калесніченко налаштований стосовно того, як будуть співпрацювати представники опозиційних і провладних партій на місцевому рівні. Він не виключає, що в гучних справах можуть фігурувати і представники Партії регіонів:

"І це буде відповідати девізам, гаслам і заявам пана президента: кожен має відповідати за нормами закону, незалежно від того, яку партію він представляє. Закон передусім".

Карта партійних кольорів за результатами виборів до місцевих органів влади виглядає строкатою. Такі карти вже з'являються в аналітичних статтях.

У Центрі, на Сході та Півдні України більшість в обласних радах переважно має Партія регіонів, на Івано-Франківщині та Львівщині більшість у партії "Свобода", на Волині – у "Батьківщини", на Закарпатті – у "Єдиного центру".

Водночас, політичний експерт Костянтин Матвієнко вважає, що на регіональному рівні політичні розбіжності будуть неяскравими, хіба що стосовно питань мови:

"Я не думаю, що в обласних радах будуть якісь серйозні конфлікти. За всю двадцятилітню історію України конфлікти зосереджувалися у Верховній Раді. Меншою мірою - в Раді Автономної Республіки Крим і в міських радах. В обласних, районних, сільських та селищних - мінімально".

Новини на цю ж тему