Архівний конфлікт через Голодомор

У Сумах виник конфлікт через спроби обласної державної адміністрації звільнити із посади керівника державного архіву області, історика Геннадія Іванущенка.

Image caption Сумський архів відцифрував усі актові записи про смерть людей від Голодомору 30-х років.

Місцева влада ставить йому у провину неефективну роботу як менеджера, але і сам директор архіву, і його однодумці впевнені, що ідеться про небажання сприяти розкриттю суперечливих сторінок історії.

Історик Геннадій Іванущенко тривалий час досліджує український визвольний рух і Голодомор. Сумський обласний архів під його керівництвом - один із небагатьох на сході і півночі України, який займається визвольним рухом та діяльністю ОУН-УПА на Сумщині, а також - єдиний, що повністю відцифрував усі актові записи про смерть людей від Голодомору 30-х років.

Саме цю роботу Геннадій Іванущенко вважає причиною, що призвела до спроб звільнити його з посади директора архіву.

"Вийшло кілька збірників документів про діяльність ОУН-УПА на Сумщині, події 1917-20 років, про Голодомор. Ми оцифрували всі 57 тисяч актових записів про смерть, чим полегшили роботу дослідникам. І на нашому інтернет-ресурсі, сайті державного архіву, ці напрацювання можна побачити. Коли висвітлюються документи, слідом за документами ідуть наукові монографії, потім ідуть якісь художні твори. Можливо, декому не хотілося б, щоб це почалося", - сказав Геннадій Іванущенко в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.

Історик каже, що після його відмови написати заяву на звільнення за власним бажанням місцева влада Сумської області почала шукати формальні підстави.

"А інші способи за законодавством - це дві догани. Одна догана з формального приводу у мене є, нібито за неналежне збереження документів", - твердить історик.

Місцева влада відкидає будь-який політичний підтекст справи. Директор архіву - просто неефективний менеджер, переконують в облдержадміністрації.

"Несвоєчасно надавалися довідки на звільнення людей, невірно були розміщені документи, були порушення щодо самої методології розміщення цих всіх документів. Були чітко вказані недоліки, які не потребують додаткового фінансування. Обласна адміністрація з повагою ставиться до тієї роботи, яку проводить директор архіву і творчий колектив, що працює разом з ним. Але ми не можемо погодитись, що через історичну роботу буде зруйновано взагалі систему архівів в Сумській області", - каже заступник голови Сумської облдержадміністрації Олександр Цупро.

Представник влади наголошує, що історик, "спекулюючи своєю роботою, шукає політичний підтекст у тому, щоб не працювати як менеджер, як директор архіву".

Тим часом, громадські організації, що виступили на захист керівника архіву нагадують, що в Україні це вже не перший випадок тиску на науковців - у вересні Служба безпеки затримала директора меморіалу "Тюрма на Лонцького" у Львові Руслана Забілого та вилучила з музею копії історичних документів.

"Приблизно після заяви пана Януковича відносно Голодомору, що це не геноцид, я думаю, по всій Україні спостерігається певне охолодження до цієї теми, якщо не сказати більше. В Сумській області це проявилося спочатку у знятті виставки, присвяченій діячам Українського визвольного руху...", - так вважає сумський історик Геннадій Іванущенко.

Урядові також закидають мляву підготовку до відзначення роковин Голодомору, що відзначатиметься 27 листопада. Однак заступник глави адміністрації президента Ганна Герман запевнила, що пам'ятні заходи цьогоріч пройдуть на найвищому рівні.

Новини на цю ж тему