Нові викриття Wikileaks у справі Голодомору

В листуванні американських дипломатів, оприлюднених сайтом Wikileaks, двічі згадуються про спроби Росії загальмувати кампанію Києва з міжнародного визнання Голодомору 1932-33 років геноцидом українців.

Image caption Редактора Wikileaks, який розголосив листування американських дипломатів, оголосили у розшук Інтерполу за звинуваченням у Швеції за "згвалтування", які він заперечує.

Згідно документів, Росія намагалася змусити, зокрема, президента Азербайджану Ільхама Алієва не визнавати Голодомор геноцидом українського народу. Прес-служба президента Алієва спростувала цю інформацію.

Генеральний консул Азербайджану в Лос-Анджелесі заявив, що витік дипломатичної інформації створює кризу довіри міжнародної спільноти до США і шкодить інтересам США в світі.

Питання Голодомору у листуванні американських дипломатів згадується двічі за останні два роки. Наприкінці жовтня 2008 року посол США у Киргизстані Татьяна Гфьоллер брала участь в брифінгу в Бішкеку разом з британським принцем Ендрю. Вони обговорили багато питань і зупинились на Росії. У листуванні мовиться наступне:

"Принц Ендрю розповів наступну історію, яку йому нещодавно розказав президент Азербайджану Алієв. Алієв отримав листа від президента Медведєва, в якому зазначено, що якщо Азербайджан визнає більшовицький штучний голод в Україні "геноцидом" в ООН, то ви повинні забути про Нагірний Карабах взагалі".

Принц Ендрю додав, що кожен інший президент регіону розповів йому про отримання таких самих директив від Медведєва, окрім Бакієва. Він запитав посла США до Киргизстану, чи Бакієв отримував щось подібне. Посол відповіла, що не має інформації щодо такого листа" .

Image caption Принц Ендрю знає про ультиматуми Москви щодо українського Голодомору

Питання Голодомору також згадується в іншому оприлюдненому в Wikileaks листі, коли в червні 2009 -го в Москві відбулась зустріч голови МЗС Росії Сєргєя Лаврова з ізраїльським міністром закордонних справ Авігдором Ліберманом. В оприлюдненій депеші з посольства США у Москві зазначається:

"Лавров висловив занепокоєння Росії щодо "історичного реваншизму", що стосується радянського періоду і Другої світової війни. Лавров згадав офіційне визнання Ізраїлем Голодомору в Україні. Ліберман пояснив, що, визнавши Голодомор трагедією, Ізраїль не звинувачує в ній Росію й не визнає її актом геноциду".

Азербайджан спростовує Wikilealks

Прес-служба президента Азербайджану заявила, що вся згадана інформація не відповідає дійсності. Азербайджанська республіка, йдеться у повідомленні, ніколи не втручалась в питання внутрішньої політики інших держав.

Image caption Сєргєй Лавров висловив занепокоєння Росії щодо визнання Голодомору ґеноцидом.

Питання Нагірного Карабаху, яке згадується в оприлюдненому американському листі, є досить чутливим як для Азербайджану, так для Вірменії та Росії.

Під час зустрічі з Держсекретарем Клінтон, влітку цього року, президент Азербайджану закликав поставити це питання на чолі порядку денного, сказавши, що напруження у стосунках з Вірменією становить велику загрозу регіональній безпеці.

Кілька років тому, говорячи про Нагірний Карабах, нинішній прем'єр, а тоді президент Росії Владімір Путін заявив, що Росія стоїть осторонь будь-якого впливу на проблему

"Якщо ми тільки спробуємо це зробити, якщо нав'яжемо якесь рішення, ми, можливо, навіки погіршимо відносини або з вірменським, або з азербайджанським народом. Не треба на нас перекладати цю проблему. Це повинні бути ваші рішення ".

Image caption Кремль вів подвійну гру у справі Голодомору: Дмітрій Медведєв у Києві біля пам'ятника жертвам Голодомору

Тим часом Американо-азербайджанські організації у Вашингтоні відмовились надати коментар щодо згадок про Азербайджан в документах, оприлюднених Wikileaks.

Головний редактор часопису "Азербайджан Інтернешнл", який публікують в Лос-Анджелесі, лише послалася на часопис Гардіан, згідно якого незабаром буде оприлюднено більше документів, що стосуються корупції в Росії і "деяких країнах Центральної Азії".

Генеральний консул Азербайджану в Лос-Анджелесі Елін Сулейманов у заяві каналу Фокс наголосив, що витік дипломатичної інформації створює кризу довіри міжнародної спільноти у відносинах з Вашингтоном і шкодить інтересам США в світі.

Новини на цю ж тему