Грузія хоче купувати зброю в України

Тбілісі
Image caption Тбілісі знову хоче закуповувати українську зброю

Грузія заявляє, що, попри заперечення з боку російської сторони, вона має намір продовжити купувати озброєння з України.

Українські політики від провладної партії відкидають можливість експорту наступальної зброї до Грузії. А військові експерти переконані, що питання таких поставок за нинішньої влади узгоджуватимуться з Москвою.

Грузинський віце-прем’єр і державний міністр з євроінтеграції Георгій Барамідзе твердить, що Тбілісі купуватиме в України озброєння, не зважаючи на конкуренцію з боку інших країн-постачальників і наміри Росії перешкоджати становленню грузинського війська. Водночас урядовець каже, що не буде конкретизувати деталі, які, за його словами, перебувають у стадії обговорення міністерств оборони Грузії і України.

Експерти нагадують, що українська сторона після приходу до влади Віктора Януковича відмовилася від експорту озброєнь до Грузії, втрачаючи десятки мільйонів доларів.

Член фракції Партії регіонів Валерій Коновалюк, який свого часу очолював парламентську слідчу комісію з розслідування поставок зброї до Грузії, сказав Бі-Бі-Сі, що мова може йти лише про оборонні системи, нагадуючи конфліктні ситуації навколо бунтівних регіонів Абхазії і Південної Осетії.

Валерій Коновалюк: Не має проблем, якщо це торкатиметься комплексів розвідки або протиповітряної оборони, якщо це буде для оборонних потреб. Але якщо це буде фактичне відновлення того військового потенціалу, створеного за останні 4-5 років, коли був президентом Ющенко, коли це підштовхнуло Грузію до військових операцій з Південною Осетією, то це неприпустимо.

Експерт Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець сказав Бі-Бі-Сі що поки немає підтверджень з боку української сторони про намір відновити продаж зброї до Грузії, і що заяви представників грузинської влади можуть носити більше політичний характер.

Пан Згурець вважає, що на перше місце виходить нині не те, яка зброя могла б постачатися до Грузії – наступальна чи оборонна – а те, чи узгоджені такі кроки з Москвою.

Сергій Згурець: Міжнародних санкцій щодо Грузії немає. Це де-юре, а де-факто, ставлення нової української влади до Грузії ґрунтується на досить жорсткій кореляції з позицією російської сторони. Це є головним, а не заява грузинської сторони про бажання купувати українську зброю. Це є і головнішим ніж те, яка зброя могла б постачатися до Тбілісі.

Київ не приховував, що експортував озброєння до Грузії до війни між цією закавказькою країною і Росією 2008 року. Головний збройний постачальник – Укрспецекспорт – заявляв, що виконував укладені з грузинською стороною контракти. А це були зенітно-ракетні комплекси "Оса", "Бук", системи "Кольчуга", БТР, бойові вертолети і стрілецька зброя.