Матіос каже про політичне переслідування

Відома українська письменниця Марія Матіос заявила про політичне переслідування.

Вона звернулася до генерального прокурора Віктора Пшонки з відкритим листом, у якому заявляє про політичні переслідування.

Image caption Нова книга Марії Матіос "Сторінки з автобіографії"

Пані Матіос твердить, що з кінця минулого року львівська міська прокуратура розпочала перевірку у літературній агенції "Піраміда" щодо законності проведення рекламної кампанії нової книги.

Політичні переслідування?

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

За словами Матіос, з кінця минулого року її письменницька діяльність зацікавила міліцію та прокуратуру. Марія Матіос розповіла подробиці в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.

Письменниця твердить, що 17 грудня працівники Шевченківського райвідділу внутрішніх справ Львова за дорученням ГПУ розшукували її у видавництві "Піраміда", щоб вилучити з продажу примірники книги Матіос "Вирвані сторінки з автобіографії".

При цьому, зазначає авторка, міліціонери відмовилися показувати документи, а після телефонної розмови лише з відстані продемонстрували "якесь доручення та ксерокопії сторінок" книги Матіос.

"Історія незалежної України не знає жодного факту намагання вилучити книжки Шевченківського лауреата з продажу силами правоохоронних органів та ще в такий "оригінальний" спосіб!", - вказує письменниця.

Марія Матіос у своєму відкритому листі запитує про секретне доручення Генпрокуратури, яке виконували львівські прокурори :

Image caption Письменниця Марія Матіос

"Мене цікавить, який стосунок до мене та до моєї творчості мають правоохоронні структури, зокрема, Міністерство внутрішніх справ, дільничні інспектори якого із посиланням на розпорядження генерального прокурора опитують мешканців тих будинків у Києві, де моя родина мешкала свого часу, змушуючи їх підписувати відповідні свідчення щодо мене?"

Вона розповідає, що 11 січня цього року працівник міліції Печерського району Києва робив обхід будинку, в якому родина Матіос наймала квартиру "ще за царя Гороха", і розшукував "громадянку М. Матіос", демонструючи її колишнім сусідам розпорядження генпрокурора та ксерокопії сторінок книжки письменниці.

Марія Матіос зазначає, що "такі дії працівників правоохоронних органів мають всі ознаки шантажу та безпідставного психологічного тиску". Також письменниця вважає їх неприпустимими:

"І я їх розцінюю як неприпустимі з точки зору здорового глузду та професіоналізму їхніх виконавців, а також як такі, що принижують мою людську честь, гідність і моє письменницьке ім'я, створюють дискомфорт моїй родині та близьким".

Також письменниця зазначає, що таких дій правоохоронців не розуміють її перекладачі та агенти в різних країнах світу. Вона каже, що готова з ними зустрітися і обговорити "літературні чи будь-які інші".

Реакція міліції

У відповідь на звинувачення пані Матіос київська міліція заявила, що не чинить тиск на письменницю і не має на меті її затримувати.

У міліції заявили, що вона діє у рамках своїх повноважень, виконуючи доручення Генеральної прокуратури.

У міліції твердять, що наприкінці листопада 2010 року голова ради організацій ветеранів депутат від Компартії Петро Цибенко звернувся до ГПУ з депутатським запитом щодо "правової оцінки висловлюванням, які допускає авторка у тексті своєї книги "Вирвані сторінки з автобіографії" у бік меморіальних пам’ятників радянським воїнам".

Раніше ветерани Великої Вітчизняної війни вимагали вилучити з продажу книгу Матіос "Вирвані сторінки з автобіографії" через "порівняння письменницею пам'ятника перемоги у столиці із фалосом".

'Москалиця' теж пройшла 'бойове хрещення'

У 2008-му році прокуратура Львівської області теж цікавилася книжкою "Москалиця" Марії Матіос. Йшлося про перевірки видавництва "Піраміда" стосовно реклами роману на рекламних щитах.

Тоді діяльність видавництва була тимчасово призупинена. Згодом "Піраміду" почали перевіряти працівники відділу боротьби з економічною злочинністю міського управління міліції.

Львівська прокуратура тоді щодо перевірки у 2008 року повідомила, що її розпочали на підставі підозр можливих фактів корупції. Але ніяких порушень і зловживань не виявили.

Влада взялася за письменників?

Це не єдиний випадок, коли правоохоронці цікавляться українськими письменниками. 10 січня 2011 року відбувся обшук у помешканні письменницького подружжя Марини Брацило та Юрія В. Ноги. Про це повідомив у своєму блозі на Українськіій правді Сергій Пантюк.

За його повідомленнями письменників залякували звинуваченням у тероризмі. Зокрема, у причетності до організації знищення пам'ятника Сталіну в Запоріжжі.

Причина обшуку, як зазначає С.Пантюк, «дуже цікава» - Марина Брацило родом із Запоріжжя і на Новий рік вони з Юрієм гостювали у її батьків.