Збори під психологічним тиском

Протест
Image caption Збори про недовіру президентові і парламенту планувалися, але не відбулися. А на цьому протесті 6 грудня в Києві люди вимагали референдуму щодо президентських і парламентських виборів.

Міліція цікавиться учасниками зборів громадян із проведення референдуму про недовіру президенту Віктору Януковичу і Верховній Раді. Такі збори провести так і не вдалося, проте активісти твердять, що зазнають психологічного тиску.

В Ужгороді і Чернівцях кілька тижнів тому було створено ініціативні групи, які ставили за мету розпочати процедуру збору підписів за проведення такого референдуму. Для цього вони планували провести збори громадян. У Чернівцях ініціаторами були підприємці, яких також підтримала партія "Свобода", в Ужгороді – представники опозиційної партії "Батьківщина".

Спроби зареєструвати ініціативні групи з проведення референдуму не мали успіху. В Ужгороді виконавчий комітет міськради відмовився передавати документи для їх реєстрації до Центральної виборчої комісії, посилаючись на неправильно підготовлені документи. А у Чернівцях проведення зборів було заборонено через суд.

Непрохані гості з міліції

Закарпатська обласна організація партії "Батьківщина" поширила заяву, у якій мовиться, що представники міліції ходили по домівках активістів, що займалися організацією зборів, а також інших учасників зібрань.

"Міліціонери намагалися психологічно впливати на цих людей, просили розповісти, кого вони ще бачили на зборах, чи були там їхні знайомі, просили писати пояснювальні записки з цього приводу. Ми вважаємо, що це є прямий психологічний тиск на людей", - сказав Бі-Бі-Сі представник "Батьківщини" у Закарпатській області Іван Колодій.

Опозиційна партія пов’язує відмову у реєстрації ініціативних груп із намаганням місцевої влади уникати дій, які б могли розгнівити президента. У "Батьківщині" кажуть, що мають питання до керівництва правоохоронних органів Ужгорода про те, якою саме нормою закону "Про всеукраїнський та місцеві референдуми" керувалася міліція, коли її співробітники приходили додому до учасників зборів.

У той же час, в управлінні внутрішніх справ Ужгорода Бі-Бі-Сі запевнили, що поява міліціонерів у домівках людей ніяк не була пов’язана із їхньою політичною діяльністю.

"Ніяких вказівок щодо будь-яких політичних партій у нас не було. Якщо працівники міліції і робили якісь квартирні обходи, це відбувалося із метою розкриття кримінального злочину. У нас був резонансний злочин 11 січня, розбійний напад із застосуванням зброї. Ішлося про те, щоб одержати якусь інформацію з цього приводу. Жодного політичного підґрунтя не було", - сказав Бі-Бі-Сі працівник відділу зв'язків із громадськістю УВС Закарпатської області Ярослав Залуцький.

Підприємців Чернівців не пустили на збори

Комітет підприємців Буковини повідомив пресі, щоЧернівецький окружний адміністративний суд на вимогу виконавчого комітету міськради заборонив ініціативній групі проводити збори з питань всеукраїнського референдуму про недовіру президенту та Верховній Раді. Мотивував тим, що проведення цієї акції планувалося у непристосованому для цього місці – на автостоянці біля Калинівського ринку, що, на думку суду, могло суттєво ускладнити рух транспорту та роботу ринку.

Підприємці розповідають, що ініціаторів зборів громадян запрошували до міліції, аби попередити про можливі наслідки участі у зборах, а також здійснювали психологічний тиск.

"Мені показали папір, нібито рішення суду, в якому перераховується багато статей Кримінального кодексу, які я, як учасник акції 5 січня, можливо, порушу. Зокрема, стаття "хуліганство", "перекриття дороги", "масові заворушення". Тобто, ви розумієте: я порушу статті Кримінального кодексу, якщо просто прийду на мирне зібрання стосовно проведення референдуму", - розповів підприємець Янош Дабула.

На засіданні прес-клубу у Чернівцях він твердив про психологічний тиск на нього з боку міліції: опитувалися родичі та друзі, велося спостереження за квартирою. Янош Дабула розповів, що такого тиску зазнавали й інші підприємці, що мали намір взяти участь у зборах громадян.

За деякими повідомленнями, 22 січня у Києві мають відбутися Всеукраїнські збори ініціативної групи з проведення референдуму про недовіру президенту і Верховній Раді.