Івана Мазепу досі не пускають у Полтаву

Уже більше двох років у дворі київського комбінату "Художник" зберігається виготовлений там пам’ятник Мазепі. Із 2009 року він мав прикрашати один із центральних майданів Полтави.

Image caption Добре, що Мазепа сидить, бо стомився б стояти

Його спорудження передбачав указ Президента Ющенка - "Про святкування 300-річчя подій, пов'язаних із військово-політичним виступом гетьмана України Івана Мазепи і укладенням українсько-шведського союзу"., підписаний ще 2007 року.

Напередодні ювілею противники увіковічнення гетьмана таки перемогли. Але прихильники не заспокоїлися.

Днями з’явився відкритий лист до громади та до влади міста Полтави. Серед тих, хто його підписали – Віктор Ющенко, Оксана Забужко, Марія Матіос та чимало інших відомих політиків і представників інтелігенції. Вони закликали всіх українських патріотів "не бути байдужими манкуртами і підтримати ініціативу встановлення пам’ятника національному героєві України, рівному за своїм значенням Джорджу Вашингтону, Симону Болівару чи Богданові Хмельницькому".

Чи почули цей заклик у Полтаві?

Орловські пазурі

Позолочений орел, що тримає у своїх пазурах стріли війни, спрямовані у бік поля Полтавської битви. Така фігура вінчає колону Пам’ятника слави на честь перемоги Петра Першого над шведським королем Карлом 12, союзником якого був гетьман Мазепа.

Голова полтавської обласної організації "Просвіта", член фракції "НУНС" у Верховній Раді Микола Кульчинський каже, що хоча на початку 18-го століття під Полтавою українці зазнали поразки, ставлення до пам’ятника, який прославляє перемогу російської зброї, у нього спокійне.

Image caption Реконструкція Полтавської битви, яка сталася в 1709 році

"Для мене він є одним із пам’ятників, який утворює мистецьку атмосферу у нашому місті. І хай собі стоїть. Але ж давайте нарешті ставити пам’ятники тим, хто життя клав за Україну", - закликає він.

Приблизно за два кілометри від Пам’ятника слави російської зброї ще два роки тому, коли відзначали трьохсотліття Полтавської битви, мали встановити пам’ятник Мазепі. Це передбачав не тільки президентський указ, а й постанова уряду. В останній навіть ішлося про виділення коштів на пам’ятник – півтора мільйона гривень. Але більшість депутатів обласної ради попереднього скликання (головним чином регіонали та комуністи) проголосували на сесії про відмову від субвенції з держбюджету.

Тоді полтавська "Просвіта" оголосила про всеукраїнський збір коштів – і народ пожертвував потрібну суму. Пам’ятник виготовили в Києві. Але чи не в останню хвилину більшість Полтавської міської ради скасувала своє попереднє рішення про виділення місця під пам’ятник.

То так, то сяк

Нинішній очільник міста Олександр Мамай підкреслює своє нейтральне ставлення до пам’ятника Мазепі. Щоправда, не приховує своїх історичних симпатій.

"Одна історія пише по-одному, друга по-іншому, - роздумує мер. - Хочу сказати додатково, що у нас був такий полковник Келін, який дійсно був комендантом міста Полтави і який дійсно, 100 %, захищав наше місто від шведів".

Олександр Мамай вважає, що указ попереднього Президента повинен був виконувати саме попередній міський голова і міська рада, і зараз він не збирається пропонувати повторний розгляд на сесії міської ради.

"Питання політичне, і я особисто на сесію міської ради не винесу ніколи. Це питання дуже політичне, тому мені хотілося, щоб такими питаннями займалися губернатор, Верховна Рада і Президент…" - каже пан Мамай. Раніше він також говорив полтавській пресі, що пам'ятник Леніну, який і досі стоїть у центрі міста, "ніхто руйнувати не буде".

Полтавці розділені

Проте Микола Кульчинський, однопартієць Віктора Ющенка, має з цього приводу іншу думку. "В їхніх повноваженнях, місцевого самоврядування, визначити місце і виділити землю під пам’ятник. І чи є у нас врешті-решт гідність? Російське МЗС зробило заяву про неможливість встановлення пам’ятника. Яке їхнє діло до цього?"

Він нагадує, що екс-президент ініціював збір підписів інтелігенції не до міської ради, а до громадян Полтави, які, як він вважає, можуть вплинути на мера і депутатів.

Пан Кульчинський обіцяє, що навесні розпочнеться широкомасштабний збір підписів під вимогою встановити пам’ятник гетьману Мазепі у Полтаві. Але пересічні полтавці і так само роз’єднані у думці з приводу встановлення пам'ятника, як і політики.