8 березня за ґратами

8 Березня, яке задумувалося як день боротьби жінок за свої права, на пострадянських просторах перетворилося на свято без кордонів і соціальних обмежень. З ним вітають дома, на роботі і навіть у в’язниці.

Image caption "Дівки" отримали зошити, крем для рук і побажання щастя та здоров'я

Адміністрація Вінницької установи виконання покарань №1 привітала жінок, які попередньо ув’язнені у слідчому ізоляторі. Зараз там 75 жінок, яких звинувачують у порушенні закону.

Дехто з них раніше вже був засуджений раніше, і не вперше жіночий день їх застає за ґратами.

"Дівки, відкривайте!"

Іван Мосійчук, начальник відділення соціально-психологічної служби, роздає подарунки від спонсорів в’язниці – однієї з релігійних громад. "Вітаю вас з 8 березням. Бажаю вам всього найкращого, щоб все було у вас добре навіть в цих стінах, щастя, здоров’я", - каже він.

"Ну і свободи - саме основне. Спасіба, дякую…" - відповідає одна з тих, хто отримав привітання.

"Дівки, відкривайте!" - надходить команда. "Як у школі: зошит, лінійка", - роздивляються ув'язнені.

Із дамського в подарунках – крем для рук і зубна паста. Дівчата радіють, бо кажуть, що у їхній ситуації в радість навіть щітка для зубів і просто тепле слово. Ним співкамерниці будуть вітати одна одну з 8 Березня, а потім відсвяткують тортом.

Готує торт Олеся: "Ну, тут рецепт приходить зразу: єслі єсть згущонка, змазуєш печеньє звичайне, до чаю, топльоне молоко або хлєб повидлом, тут всьо в радость".

Ну, за жіночність!

Image caption Маски для обличчя роблять із продуктових передач із дому

За гратами спрощуються не тільки кулінарні, а й косметичні рецепти. Тут кожен сам собі і перукар і візажист.

Віка між судовими засіданнями і в очікуванні вироку постійно робить манікюр, а її співкамерниці - маски для обличчя – з того, що є в продуктових передачах з дому. Найпопулярніші - із запареної вівсянки або меду.

"Тут мало кисню, повітря, сонця, щоб зберегти колір лиця, кожі, для очищення, ну як кожна жінка", - каже Олена. Їй, на відміну від сусідок, уже винесли вирок за вбивство співмешканця. Невдовзі її етапують із СІЗО до в’язниці. Напередодні свята згадує сина, який їй завжди дарував червоні тюльпани. Олена має намір до кінця боротись за жіночність.

У камері на шістьох - штучна зелень та м’які іграшки. Бетонну підлогу для тепла і затишку застелили вовняною ковдрою. Якби не двоповерхові нари та ґрати на вікні, все, як в студентському гуртожитку, – телевізор, посуд, їжа й поличка з кількома косметичками, недорогими кремами й стосом міцних цигарок.

Image caption Якби не ґрати, камера нагадувала б студентський гуртожиток

Як змінити долю

Старший інспектор соціально-виховної та психологічної служби Галина Пилипко за 10 років на посаді зібрала від ув’язнених жінок колекцію подарунків до 8 Березня.

"Часто листівками вітають, усім, що можуть зробити у камері своїми руками... Вони розочки в’язали й мені дарували. Просять дуже - звісно, це неможливо - побачитись із дитиною, щоб дитину привели на побачення", - розповіла вона.

Зі свят на свободі всі, як одна, згадують одне – як вітали діти. Ті, у кого їх немає, мріють про парфуми за 70 доларів чи книжку з нумерології - про те, як змінити долю.