Київ на словах обіцяє вступати усюди

Костянтин Грищенко
Image caption Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко

З Києва продовжують надходити суперечливі сигнали щодо можливості поєднання співпраці України з Митним союзом трійки СНД – Росії, Білорусі і Казахстану, – і ЄС.

Міністр закордонних справ Костянтин Грищенко сказав, що співпраця з Митним союзом не повинна ставити перешкоди на шляху підписання угоди про асоціацію з ЄС.

’’Ми зацікавлені, щоб знайти найбільш прийнятну формулу нашого співробітництва з Митним союзом, яка не обмежить наші можливості досягти взаємоприйнятних домовленостей з ЄС щодо підписання договору про асоціацію,’’- сказав пан Грищенко, промовляючи до київських студентів.

На тлі суттєвого зближення України і Росії за нового керівництва країни президент Янукович ще раніше теж не відкидав можливості приєднання до Митного союзу, хоча і нагадував, що для цього потрібні поправки до Конституції, які, за його словами, можна зробити, маючи більшість у Верховній Раді.

Обережнішою є позиція прем’єра Миколи Азарова. У його прес-службі повідомили, що наразі Україна обмежується лише консультаціями з країнами, які входять до Митного союзу, і не веде переговори про вступ до цього об’єднання.

Застереження щодо переговорів України і ЄС стосовно умов створення зони вільної торгівлі лунають від російської сторони. Перший віце-прем’єр Росії Ігор Шувалов на форумі лідерів бізнесу країн СНД сказав, що ’’ті умови, які нині обговорюються між Україною і ЄС про зону вільної торгівлі, можуть бути досить серйозною загрозою для Митного союзу.’’

За словами російського віце-прем’єра, існує ризик, що на ринку країн Митного союзу з’являться товари, проти яких він власне поставив бар’єр. Нагадуючи, що чинний у Митному союзі єдиний тариф майже у два рази вищий за тариф, про який Україна домовилася при вступі до СОТ.

Фактичну неможливість входження України і до СОТ, і до Митного союзу визнають чимало прибічників нинішньої влади. Нагадуючи, що членство в СОТ не передбачає вступ країни-члена до якихось митних союзів з країнами, які до СОТ не входять. ’’Тому нинішнє членство України у Світовій організації торгівлі створює природну перешкоду для членства у Митному союзу Росії, Казахстану і Білорусі,’’- вважає член фракції Партії регіонів, економіст Олексій Плотніков.

’’Регіонал’’ бачить два шляхи – або вихід України з СОТ, або ж приєднання до цієї організації решти трьох країн – членів Митного союзу.

Експерти стверджують, що суперечливі заяви української сторони щодо приєднання чи неприєднання до Митного союзу пов’язані з одного боку з тим, що нинішнє керівництво фактично переорієнтувало свою політики в бік Росії, а з іншого – прагненням на загал показати свою проєвропейську спрямованість.

Представники опозиції заявляють, що щорічні втрати від членства України у домінованому Росією Митному союзі у політичному плані означатимуть неможливість підписання Угоди про зону вільної торгівлі з країнами ЄС (українська влада сподівається це зробити вже цього року), а для бюджету – щорічну втрату близько мільярда доларів.

Екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник вважає, що це ті доходи від митних зборів, які зараз збираються на території України. ’’В митному союзі з наших кишень вони йтимуть у бюджет іншої країни, ’’- вважає Віктор Пинзеник.