ЄС застерігає Україну щодо Митного союзу

Жозе Баррозу і Віктор Янукович на переговорах у Києві Копирайт изображения AP
Image caption Віктор Янукович запевнив президента Єврокомісії, що до Митного союзу Україна не піде

Україні слід усвідомлювати неможливість інтегруватися у Зону вільної торгівлі ЄС та Митний союз з Росією, Казахстаном та Білоруссю одночасно.

Про це заявив президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу під час зустрічі з президентом України Віктором Януковичем у Києві.

Жозе Баррозу не залишив поза увагою тему, що останнім часом обговорюється у коридорах влади, а саме, прагнення Росії залучити Україну до Митного союзу.

Європейські чиновники акцентують на тому, що, заявляючи про прагнення вже нинішнього року підписати угоду про асоціацію, яка включає і створення Зони вільної торгівлі, Київ робить суперечливі заяви щодо Митного союзу.

Віктор Янукович переконував президента Єврокомісії, що Україна шукатиме механізми співраці з Митним союзом, які б не перешкоджали євроінтеграції і створенню Зони вільної торгівлі з ЄС.

Представники ЄС раніше заявляли, що ретельно відстежуватимуть можливі переговори Києва з членами Митного союзу – Росією, Білорусією і Казахстаном.

"Неможливо інтегруватися до Митного союзу і мати всеохоплюючу зону вільної торгівлі з Євросоюзом. Україна має право укладати такі угоди, які відповідають її інтересам і пріоритетам. Водночас, такі угоди не мають шкодити зобов’язанням у рамках СОТ і Зони вільної торгівлі. Звичайно, для України було б дуже складно вести переговори щодо поглибленої Зони вільної торгівлі з ЄС, якщо вона приєднається до Митного союзу країн, які не мають преференційних торгівельних взаємин з ЄС. Разом з тим, як сказав мені пан Янукович, Україна може мати певні інструменти співробітництва з Митним союзом", - сказав Жозе Баррозу.

Напередодні відповідальний секретар Митного союзу Сергій Глазьєв заявив, що Митний союз є лише першим етапом. Далі, за його словами, має відбутися глибша інтеграція – а саме створення Єдиного економічного простору.

Лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко вже назвала можливе приєднання до Митного союзу, а згодом до ЄЕП "кроком до втрати незалежності і гальмом євроінтеграції". Нагадавши, що, приміром, у Митному союзі нині 57 відсотків голосів – за Росією, а Казахстан і Білорусь мають по 21,5 відсотка. Якщо навіть Україна отримає по кілька відсотків від цих країн, каже Юлія Тимошенко, то вирішальну роль в ухваленні будь-яких рішень все одно відіграватиме Москва.

Візовий режим: ті ж самі перешкоди

Копирайт изображения unian
Image caption Українці вимагають безвізового режиму з ЄС

На нинішніх переговорах з керівником Єврокомісії Віктор Янукович знову наполягав на необхідності вже цього року підписати Угоду про асоціацію, обіцяючи проводити реформи, хоча і натякнув, що нині важко говорити про результати цих реформ.

"Закріплення в остаточному тексті Угоди про асоціацію положення щодо європейської перспективи України має принципове значення. 2011 рік буде вирішальним для відносин України і ЄС. У нас є дуже багато роботи. Я сподіваюся, що ми зможемо надати динаміки нашим відносинам, щоб завершити переговори про асоціацію", - сказав президент України.

Також Віктор Янукович сподівається, що під час саміту Україна-ЄС у грудні цього року сторони затвердять новий етап плану дій щодо лібералізації візового режиму між Україною та ЄС.

Жозе Мануель Баррозу теж підтвердив намір ЄС завершити переговори щодо угоди про асоціацію із Україною вже цього року, але зауважив, що для підписання документа Києву необхідно докласти чимало зусиль у забезпеченні верховенства права у країні.

"Щодо майбутньої угоди про асоціацію, то ми підтвердили намір завершити ці переговори протягом цього року. Але перед нами багато завдань. Особливо щодо Зони вільної торгівлі. Головне питання, яке залишається, – це необхідність усунення експортного мита. Я також наголосив на важливості верховенства права у вашій країні. Це основа наших взаємовідносин. Україні також необхідно забезпечити консенсус серед політичних партій у питанні реформ. Угода про асоціацію – це не просто ще один документ між Україною і ЄС, а це інструмент трансформації, який забезпечить наближення України до Євросоюзу", - заявив Жозе Баррозу.

Київ наполягає також на завершенні вже нинішнього року першого етапу лібералізації візового режиму і затвердження нового вже на саміті ЄС у грудні. Жозе Барррозу сказав, що ЄС підтримує всі зусилля, які визначені в плані дій, але не конкретизував, чи може перший етап завершитися вже нинішнього року.

Експерти відзначають, що узгодження може зайняти чимало часу. До того ж, усі положення щодо лібералізації мають бути схвалені урядами всіх європейських країн. Чимало з них є прихильниками встановлення серйозних бар’єрів на шляху лібералізації через наплив мігрантів.

У Брюсселі твердять, що східні кордони України з Росією практично відкриті, що дає змогу багатьом сотням мігрантів з Азії перетинати україно-російський кордон з метою потрапити до країн Євросоюзу.

ЄС знову дасть гроші на "саркофаг"

Євросоюз виділить Україні 110 мільйонів євро на добудову "саркофага" над зруйнованим четвертим реактором Чорнобильської АЕС.

Пан Баррозу запевнив, що Україна може повністю розраховувати на його підтримку в реалізації чорнобильських проектів.

"Європейський союз вже нині забезпечує левову частку фінансування у сфері ядерної безпеки. Зокрема, ідеться про чверть усіх грошей, які надходять, а саме 470 мільйонів євро. Ці гроші використовують для підвищення ядерної безпеки та покращення місцевих умов проживання", - сказав пан Баррозу.

Єврокомісія поки що є найбільшим донором проекту “Укриття” та інших чорнобильських проектів: з 1995 року її допомога становила майже півмільярда євро. Офіційно про допомогу на добудову саркофага буде повідомлено 19 квітня.

Новини на цю ж тему