У Kyiv Post страйк журналістів триває

Журналісти англомовної газети Kyiv Post продовжують страйк на знак протесту проти спроб цензури і тиску на головного редактора Брайана Боннера.

Image caption Ось через цей номер газети Kyiv Post розгорівся конфлікт між журналістами та видавцем

Заступник головного редактора видання Катерина Горчинська повідомила, що у вівторок 19 квітня журналістів не пустили на свої робочі місця.

Конфлікт між колективом газети та видавцем триває з минулого тижня. Журналісти оголосили страйк, однак кілька днів тому Брайан Боннер погодився залишити посаду головного редактора, після чого було оголошено про призначення нового редактора.

Повідомляється, що власник звільнив редактора, бо той не погодився прибрати з випуску газети інтерв’ю з міністром аграрної політики та продовольства Миколою Присяжнюком.

"У п’ятницю він наказав не публікувати інтерв’ю, я відмовився і наступного ранку дізнався, що я звільнений”, - сказав Бі-Бі-Сі Брайан Боннер. Водночас, він висловив здивування, що власник видання Мохаммад Захур шукав причину для звільнення, бо контракт насправді цього не передбачає.

За словами пана Боннера, відразу після того, як журналісти взяли інтерв’ю, до редакції почали дзвонити зі структур влади, висловлюючи сумніви стосовно доцільності публікації цього матеріалу.

Міністр Присяжнюк: я ні при чому

У міністерстві агрополітики говорять, що не мають жодного відношення до тиску на редактора і тим паче до його звільнення.

У заяві Миколи Присяжнюка, яку опублікувала його прес-служба, міністр твердить, що задоволений інтерв’ю і що він навіть не наполягав на погодженні із ним тексту перед друком.

"Я з глибокою повагою ставлюся до кожного працівника газети Kyiv Post і вважаю її однією з найкращих газет України. Саме тому я сам запропонував журналістам цього поважного видання відповісти на всі їхні запитання до мене", - мовиться у заяві міністра.

У цьому інтерв’ю журналіст запитує про існування корупційних схем під час надання більшості квот на продаж зерна певній компанії, яку називає маловідомою і сумнівною, тим самим закидаючи, що міністр міг мати особистий інтерес у цих угодах.

Одночасно з цим інтерв’ю українські медіа поширили інформацію про офіційні прибутки українських чиновників, які подали свої декларації до податкової адміністрації. Микола Присяжнюк виявився одним із п’яти міністрів-мільйонерів в нинішньому кабінеті міністрів.

Тотальний тиск?

Власник видання Мохаммад Захур говорить, що не бачить політичного підтексту в цьому інтерв'ю і пояснює свою позицію не давати його в газету непідготовленістю. Він зводить конфлікт до звичних непорозумінь редактора і власника: мовляв, видавець хоче більше соціальних тем і реклами, які б давали прибутки, а редактор – більше якісних матеріалів.

Однак оглядач Kyiv Post Юрій Онишків, який бере участь у страйку журналістів видання, говорить, що перші ознаки тиску на газету з’явилися кілька місяців тому, коли відомий бізнесмен Дмитро Фірташ подав на газету до суду, але тоді власник видання відстояв позицію колективу.

"Певні впливові бізнесмени, пов’язані із владою, були не задоволені тим, що пише Kyiv Post. Тобто, ідеться про проблему функціонування газети як об’єктивного і незалежного видання і про втручання видавця у діяльність журналістів", - сказав Бі-Бі-Сі Юрій Онишків.

Тривожна тенденція

Аналітики порівнюють ситуацію у Kyiv Post із "Газетою по-київськи", де нещодавно теж зaмінили головного редактора. За офіційною інформацією, через економічні причини, однак у таке пояснення звільнення мало хто вірить.

Оглядач "Газети по-київськи" Микола Поліщук говорить, що український медіа-ринок суттєво змінився за останні роки.

"Це помітна тенденція. Оскільки за великим рахунком, і в Kyiv Post, і в "Газеті по-київськи" головних редакторів було знято із посад через сторонній тиск на інвестора", - сказав Бі-Бі-Сі журналіст Микола Поліщук.

Новини на цю ж тему